Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Malatya ve Samsun kura çekilişleri ne zaman? İşte Malatya ve Samsun TOKİ sosyal konut projeleri ve detayları

Ev sahibi olmak isteyen vatandaşların gözü kulağı TOKİ’den gelecek haberde. Yakın zamanda çekilmesi beklenen TOKİ kura çekilişleri için geri sayım başladı. Toplu Konut İdaresi Başkanlığınca (TOKİ) Türkiye genelindeki 81 ilde inşa edilecek olan 100 Bin Sosyal Konut Projesi için çekiliş tarihi detayları vatandaşlar tarafından yoğun olarak araştırıyor. Uygun ödeme koşullarıyla satışa sunulacak olan TOKİ konutlarına sahip olmak için başvuruda bulunan vatandaşlar Malatya ve Samsun TOKİ kura çekilişleri ne zaman? sorusunun cevabını merak ediyor. Peki Malatya ve Samsun kura çekilişleri ne zaman? İşte Malatya ve Samsun TOKİ sosyal konut projeleri ve detayları…

Malatya ve Samsun kura çekilişleri ne zaman? İşte Malatya ve Samsun TOKİ sosyal konut projeleri ve detayları

Toplu Konut İdaresi Başkanlığınca (TOKİ)’nin 81 ilde inşa edeceği 100 bin Sosyal Konut için heyacanlı bekleyiş başlarken vatandaşlar Malatya ve Samsun TOKİ kura çekilişleri ne zaman? sorusunun cevabı merak ediyor. Türkiye genelinde TOKİ kura çekiliş tarihi en çok merak edilen konular arasında yerini aldı. Uygun ödeme koşulları sayesinde vatandaşın yüzünü güldüren TOKİ’ye milyonlarca kişi başvurdu. TOKİ’nin 100 bin konut projesinin kura çekilişleri için geri sayım başlarken TOKİ, Samsun ve Malatya kuraları için tarih verdi! Peki Malatya ve Samsun kura çekilişleri ne zaman? İşte Malatya ve Samsun TOKİ sosyal konut projeleri ve detayları…

TOKİ MALATYA KURA ÇEKİLİŞİ NE ZAMAN

TOKİ MALATYA KURA ÇEKİLİŞİ NE ZAMAN?

2020 TOKİ Malatya Projesi için tarih verdi. Buna TOKİ, Malatya kura çekilişi tarihini 15-16 Nisan olarak belirledi. Satışa sunulan konut sayısından daha az başvuru olması durumunda ise, başvuruda bulunan vatandaşlar tarafından satın alınacak konutlar TOKİ’nin belirleyerek kullanıma açacağı bloklar arasından, noter huzurunda yapılacak kura ile belirlenecektir.

TOKİ SAMSUN KURA ÇEKİLİŞİ NE ZAMAN?

2020 TOKİ Samsun Projesi için tarih verdi. Buna TOKİ, Samsun kura çekilişi tarihini 30 Nisan olarak belirledi. Satışa sunulan konut sayısından daha az başvuru olması durumunda ise, başvuruda bulunan vatandaşlar tarafından satın alınacak konutlar TOKİ’nin belirleyerek kullanıma açacağı bloklar arasından, noter huzurunda yapılacak kura ile belirlenecektir.

TOKİ KONUT PROJESİ İÇİN KİMLER BAŞVURABİLİR?

  • Daha önce TOKİ’den ev satın almamış ve konut kredisi kullanmamış olan, aylık geliri 5 bin 500 TL’den daha az olan vatandaşlar projeye başvuruda bulunabilecekler.
  • Yüzde 10 peşinat ve ile 240 ay vadede ev sahibi olabilecek olan vatandaşlar için aranan şartlar şu şekilde olacak;
  • T.C. vatandaşı olması,
  • Proje il /ilçe sınırları içerisinde 1 yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olması veya Proje il veya ilçe nüfusuna kayıtlı olması,
  • Konut satın almak için başvuruda bulunanların kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocukları üzerine T.C. sınırları dahilinde tapuda kayıtlı bağımsız konutlarının bulunmaması, kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocuklarının daha önce Toplu Konut İdaresinden konut satın almamış olması şartları aranacaktır. (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisi hariç).-Konutlar için başvurular 15 Aralık 2019 ve 15 Ocak 2020 tarihleri arasında alınacak. Konutlara daha önce TOKİ’den ev almamış ve konut kredisi kullanmamış aylık geliri 5.500 TL’den düşük olanlar başvuracak.

TOKİ’nin inşa edeceği evler kategorilere ayrılacak. Buna göre;

1.Kategori olan ‘Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri’

2.Kategori olan ‘En az %40 Engelli Vatandaşlarımız’

3.Kategori olan ‘Emekli Vatandaşlarımız’

4.Kategori olan ‘Diğer alıcı adayları’

tanımlayacak ve evler bu kategorilere göre kuraya girecek.

Aylık hane halkı gelirinin, en fazla net 5.500 TL olması gerekmektedir. (İstanbul İli için 6.000 TL (Başvuru sahibinin ve eşinin gıda, yol, vs. her türlü aldıkları yardımlar dâhil olmak üzere toplam hane halkı aylık net gelirinin toplamı.) (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile bunların Dul ve Yetimleri Hariç)

Bir hane halkı adına, yani kişinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları adına yalnızca bir adet başvuru yapılabilecektir.

Başvuruları yapacak vatandaşlarımızın; 25 yaşını tamamlamaları gerekmektedir.

Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile bunların Dul ve Yetimlerinde; Konutlar %10 peşin 240 ay vadeli sabit taksit ödemeli ve taksit başlangıçları teslim tarihini takip eden ay itibariyle başlayacak şekilde satılacaktır. Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alınan ‘HAK SAHİPLİĞİ BELGESİ’ ile Projenin bulunduğu İl sınırları içerisinde son 3 yıldır oturuyor olduklarına dair adrese dayalı nüfus kayıt sisteminden alacakları belge veya İl nüfusuna kayıtlı olduklarına ait belgeler istenecektir.

Vefat eden emeklinin emekli olmayan eşi de başvuru yapabilir.