Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Mehmet Ali Birand kimdir? Usta gazeteci Mehmet Ali Birand neden öldü?

Mehmet Ali Birand kimdir? Usta gazeteci Mehmet Ali Birand neden öldü? soruları ölüm yıldönümü olması nedeniyle bugün en çok merak edilen sorular arasında yer aldı. Yazar, köşe yazarı, haber sunucusu, televizyon yapımcısı gibi unvanlara sahip usta gazeteci Mehmet Ali Birand ölüm yıldönümünde anılıyor. 1964 yılında mesleğe başlayan gazeteci Mehmet Ali Birand, ölümünün üzerinden tam 7 yıl geçti. Gazetecinin ölüm haberi ile Türk milleti adeta sarsılmıştı. Gençlerin de çok sevdiği Birand, TRT 1'de 32. Gün adlı unutulmaz programı ile hafızalara kazındı. Peki, Mehmet Ali Birand kimdir? Usta gazeteci Mehmet Ali Birand neden öldü?

Mehmet Ali Birand kimdir? Usta gazeteci Mehmet Ali Birand neden öldü?

Usta gazeteci Mehmet Ali Birand ölüm yıldönümünde anılıyor. Yazar, köşe yazarı, haber sunucusu ve televizyon yapımcısı gibi birçok unvana sahip duayen gazeteci Mehmet Ali Birand 17 Ocak 2013 yılında vefat etti. Yıldönümünde sevenleri tarafından anılan Birand, en son TRT 1’de yayınlanan 32. Gün adlı unutulmaz programı ile hafızalara kazınmıştı. 1964 yılında mesleğe başlayan gazeteci Mehmet Ali Birand, ölümünün üzerinden tam 7 yıl geçti. Gençlerin de çok sevdiği Birand’ın ölüm haberi sonrası tüm Türkiye sarsılmıştı. Peki, Mehmet Ali Birand kimdir? Usta gazeteci Mehmet Ali Birand neden öldü?

MEHMET ALİ BİRAND NEDEN ÖLDÜ?

Amerikan Hastanesi’nde çok normal ve standart bir ameliyat geçiren Mehmet Ali Birand’ın ölümü biranda gerçekleşti. Bu ölüm sonrası Türkiye’de büyük bir şok yaşanmıştı. Pankreas kanseri olduğu iddia edilen Birand, daha önce iki kez stent değişimi için hastaneye gitmiş ve gittiği günün akşamında Kanal D ekranına çıkıp Ana Haber Bülteni’ni sunmuştu.

Bu kez de aynısının olacağını sanıyordu ama olmadı. Usta gazeteci çarşamba sabahı girdiği hastaneden bu kez cansız çıktı. Birand, bundan bir süre önce Birand, pankreas kanseri olduğu yönündeki iddiaları yalanlamış, “safra kesesinde bir daralma olması nedeniyle küçük bir cerrahi operasyon geçirdim. Kanalları genişletmek için stent takıldı. Terapi devam ediyor” demişti.

Yoğun gündeme rağmen, Kanal D ile hastane arasında mekik dokuyarak hem işini hem de tedavisini sürdürdüğünü söyleyen Birand, “eğer gerçekten çok ağır bir hastalığım olsaydı ekranlarda olmazdım, ekranlarda olduğuma göre her şey yolunda demektir” şeklinde konuşmuştu.

Oğlu Umur Birand, Mehmet Ali Birand’ın hayatını kaybettiğini şöyle duyurdu:

“Dün çok normal ve standart bir ameliyat sonrasında babamın kalbi durdu. Yaptıkları bütün çabalara rağmen kalbi yeniden çalıştıramadılar. Onun akabinde bir alete bağladılar. Yaşam destek ünitesine bağladılar. Maalesef bu akşam 18.29’da babamı kaybettik. Acı çekmediğini düşünüyoruz. Çünkü ameliyat çok basit bir ameliyat olacaktı. Hatta salı gecesi yayına çıkmak için Süleyman Ağabey’i yönlendiriyordu. Bizimle konuşuyordu. Hiç beklenmedik bir şeyde kaybettik.(…)”

Vehbi Koç Vakfı Amerikan Hastanesi’nin Birand’ın vefatı ardından yaptığı açıklama da şöyle:

“Hastamız Mehmet Ali Birand, safra yollarına yönelik geçirdiği girişimi izleyen dönemde gelişen kardiyak yetmezlik sonrasında yapılan tüm müdahalelere cevap vermemiş ve saat 18:29’da kaybedilmiştir.”

Mehmet Ali Birand Kimdir?

Mehmet Ali Birand (9 Aralık 1941, Beyoğlu – 17 Ocak 2013, Nişantaşı), Türk gazeteci, yazar, köşe yazarı, haber sunucusu, televizyon yapımcısı. 1964 yılının Temmuz ayında Abdi İpekçi’nin vasıtasıyla Milliyet gazetesinde mesleğe başladı. Bu dönem Brüksel’e yerleşerek burada yirmi yıl yaşadı ve 1985 yılında TRT 1’de 32. Gün adlı bir aylık haber programı yapmaya başladı. Programda uluslararası ilişkileri ele aldı ve yabancı devlet adamlarını konuk etti. Birand, programı, Avrupa televizyonlarında gördüklerini örnek alarak ve izlediklerinden esinlenerek yaptı.[1] 32. Gün’ün beğenilmesiyle Birand, oldukça tanındı.[1] Can Dündar, Mithat Bereket, Çiğdem Anad, Ali Kırca, Deniz Arman, Cüneyt Özdemir, Rıdvan Akar, Musa Çözen, Talip Korkmaz, Sacit Baydar başta olmak üzere birçok muhabir, kameraman ve teknisyen program için çalıştı.

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri