Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Miraç kandili ne zaman 2021? Miraç kandili hangi güne denk geliyor?

2021 Ocak ayına girilmesiyle beraber mübarek üç aylara sayılı zaman kaldı. İslam dünyasında büyük öneme taşıyan kandil günlerinin tarihleri Müslüman vatandaşlar tarafından sıkça araştırılıyor. Mübarek kandil günlerinden 4’ü 3 aylar içerisinde yer alırken bu özel ve anlamlı günler Müslümanlar ibadetlerini yerine getiriyor. Peki, Miraç kandili ne zaman 2021? Miraç kandili hangi güne denk geliyor? İşte detaylar…

Miraç kandili ne zaman 2021? Miraç kandili hangi güne denk geliyor?

Miraç kandili ne zaman 2021? Miraç kandili hangi güne denk geliyor? soruları merak konusu oldu. Receb, Şaban ve Ramazan ayı için geri sayım başlarken Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan takvime göre mübarek Miraç kandilinin hangi güne denk geldiği belli oldu. 2021 dini günler takvimi ile Diyanet İşleri Başkanlığı kandil günlerini yayımladı. Yeni yılda vatandaşlar, Regaip, Miraç, Berat ve Mevlid Kandili’ni ihya edecek. Peki, Miraç kandili ne zaman 2021? Miraç kandili hangi güne denk geliyor?

MİRAÇ KANDİLİ NE ZAMAN 2021? MİRAÇ KANDİLİ HANGİ GÜNE DENK GELİYOR?

Üç aylara yaklaşık 1 ay kaldı. Mübarek üç aylar Receb ayı ile başlıyor. Üç aylar 13 Şubat 2021 Cumartesi günü ile başlayacaktır. İlk gün

2021 yılı için kandillerin tarihleri aşağıdaki gibidir:

  • Regaip Kandili : 18 Şubat 2021 Perşembe
  • Miraç Kandili : 10 Mart 2021 Çarşamba
  • Berat Kandili : 27 Mart 2021 Cumartesi
  • Kadir Gecesi : 8 Mayıs 2021 Cumartesi
  • Mevlid Kandili : 17 Ekim 2021 Pazar

MİRAÇ’IN KELİME ANLAMI NEDİR? 

Arapça’da merdiven, yukarı çıkmak, yükselmek anlamlarını dile getirir. İslam’da Hz. Peygamber (s.a.s)’ in göğe yükselerek Allah’ın huzuruna kabul edilmesi mucizesidir. Mirac olayı hicretten bir yıl ya da onyedi ay önce Receb ayının yirmi yedinci gecesi gerçekleşir. Olayın iki aşaması vardır. Birinci aşamada Hz. Peygamber (s.a.s) Mescidül Haram’dan Beytü’l-Makdis’e (Kudüs) götürülür. Kur’an’ın andığı bu aşama, gece yürüyüşü anlamında isra adını alır. İkinci aşamayı ise Hz. Peygamber (s.a.s)’in Beytü’l-Makdis’ten Allah’a yükselişi oluşturur. Mirac olarak anılan bu yükselme olayı Kur’an’da anılmaz, ama çok sayıdaki hadiste ayrıntılı biçimde anlatılır.

Miraç kandili ne zaman 2021? Miraç kandili hangi güne denk geliyor?