Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Müşfik TDK anlamı | Müşfik ne demek? Müşfik kelimesi Osmanlıca yazılışı

Müşfik kelimesinin TDK sözlüğünde anlamı nedir? Müşfik kelimesinin anlamı merak edilen ve araştırılan kelimeler arasında. Günlük hayatta çokça kullandığımız 'müşfik' kelimesi aslen hangi dile ait ve hangi kökten gelmektedir?.. Osmanlı Türkçesi'nde müşfik nasıl yazılır? İşte 'Müşfik ne demek?', 'Müşfik kelimesi TDK anlamı' ile alakalı bilgiler!..

Müşfik TDK anlamı | Müşfik ne demek? Müşfik kelimesi Osmanlıca yazılışı

Günlük yaşamımızda sık sık kullanılmakla beraber daha çok edebi eserlerde rastladığımız ‘Müşfik’ kelimesi ne anlam ifade etmektedir?.. TDK sözlükte kelime ile ilgili hangi bilgiler var? Müşfik kelimesi en çok araştırılan kelimelerden biri. Müşfik kelimesinin kökeni ve ait olduğu dil nedir sorusunun yanıtını öğrenmek isteyen internet kullanıcıları, sık sık kelimeyi sorgulatıyor. Peki, Müşfik kelimesi TDK anlamı nedir? Müşfik ne demek?.. Osmanlıca yazılışı nasıl?Kelimenin detayları haberimizde…

Müşfik ne demek? Müşfik kelimesi TDK anlamı nedir? 

‘Müşfik’ kelimesi aslen Arapça ‘şefkat’ kökeninden gelmekte olup, if’âl bâbından ism-i fâ’ildir. Müşfik demek, şefkat vasfını kendisinde bulunduran, sevecen ve şefkatli kimse demektir. Arapça aslı üzere Osmanlı Türkçesi’nde kelimenin yazılışı; (مشفق) şeklindedir.

TDK sözlüğünde ise ‘müşfik’ kelimesi, Arapça sıfat olup sevecen anlamına gelmektedir.

TDK ayrıca müşfik kelimesi için Ömer Seyfettin’den şu örneği vermekte;

Annem müşfik aferinlerle saçlarımı okşadı.’
[Ömer Seyfettin]

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri