Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Muskat cevizi nedir? Muskat bebeklerde nasıl kullanılır?

Doktorların ve sağlık konusunda bilgili kişilerin tavsiye ettiği muskat cevizi, ülkemizde de 2018 yılından beri popüler bir ürün olmuştur. Bebeklerde kullanımı da oldukça yaygın olan muskat cevizinin kullanım alanları her geçen gün artsa da zeytin büyüklüğünde olan muskat cevizi herkes tarafında tüketilebilir.

Muskat cevizi nedir? Muskat bebeklerde nasıl kullanılır?

Hint mutfağının yüzlerce yıldır vazgeçilmezi olan muskat, son yıllarda Türk mutfağında da yer edinmiş ve neredeyse her yemekte aktif olarak kullanılmaya başlanmıştır. Muskatın kullanım alanları sürekli artış gösterirken, hem yemek kültürümüzde hem de bebeklerde kullanımı hatırı sayılır oranda artmıştır. Türk mutfağında sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi olan zeytin büyüklüğünde olan muskatın bilinen yanlışları olduğunu da söyleyelim. Hindistan cevizi yada herkesin bildiği kabuklu ceviz ile uzaktan yakından alakası olmayan muskat, Hindistan’a ait bir baharat çeşididir diyebiliriz.

Muskat nedir, nasıl kullanılır?

Doğru bir şekilde kullanıldığında salığa olan faydalarını saymakla bitiremeyeceğiz muskatın adı Umman’ın başkenti olan Muskat şehrinden gelmektedir. Bilinen cevizlerin aksine çok keskin bir tadı olan muskat, sadece Türkiye’de değil Hollanda ve Almanya’da da oldukça popüler bir hale gelmiştir.  Mustakın kullanım alanı oldukça geniştir fakat Türkiye’de muskat kullanımı kısıtlıdır çünkü tazesi yoktur. Ülkemize toz halinde giriş yapan muskatın faydaları bu sebeple ülkemizde sınırlı seviyededir.

Eğer taze ve toz olmamış muskat bulabilirseniz, yemeklerinizde rendeleyerek kullanmanız mümkündür. Ortaya çıkan rendelenmiş muskatı yemeklerinizde, tatlılarınızda ve istenirse içecekleriniz de kullanabilirsiniz. Çoğu mide hastalığının tedavisinde kullanılan muskat, mide asidini de yok etme yeteneğine sahiptir. Gastrit problemlerini de yok eden muskat faydaları arasında cinsel gücü artırma, iştah açma gibi ayrıcalıklarda var.

Muskat bebeklerde nasıl kullanılır

Muskat bebeklerde nasıl kullanılır? İşte kullanım alanları

Muskatın kullanım alanı az önce de söylediğimiz gibi oldukça geniştir. Bebeklerde kullanımı da yaygın olan muskatın 2 yaşından küçük olan çocuklara verilmemesi öneriliyor. Gaz çıkarma, iştah açma gibi özellikleri sebebiyle muskatın bebeklerde kullanımı ciddi oranda artış gösteriyor. Bebeklerin haricinde muskat emziren ve hamile kadınların kesinlikle muskatı kullanmaması gerekiyor. Doğum sancılarının sebebi olan prostaglandin hormonunun vücuttaki enzimini azaltan muskat, düşük yapma yada anormal doğum gibi birçok riski de ortaya çıkarıyor. Kronik hastaların da muskat cevizi ve benzeri baharatları tüketmemesi gerekiyor.

Kilo almak isteyenler kullanıyor

Muskat cevizinin en büyük artısı iştah açma ve sindirim sisteminin çalışmasını düzenlemesidir. Aşırı kullanıldığında ishal yada diğer sindirim sistemi bozukluğu hastalıklarına yol açabilen muskat, iştahı artırma özelliği sayesinde kilo almak isteyenlerin tercihleri arasında en başta yerini alıyor. Muskat tozunun havayla temas etmesi halinde özelliğini kaybettiği söyleniyor ama ülkemizde taze muskat bulmak çok zor olduğu için aktarlardan muskat almak dışında hiçbir çözümümüz yok. Günlük 1 çay kaşığından fazla muskat cevizi tozu alınmamalıdır. Yemeklerde de aynı şekilde 1 çay kaşığı kadar toz kullanabilirsiniz. Kilo almak için muskat cevizi kullanacak olan kişilerin diyetisyen eşliğinde muskat alması öneriyoruz.