Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Nagasaki nerede? Fatih Altaylı’nın Nagatomo yazısı olay oldu; Nagasaki’de ne oldu?

Gazeteci-Yazar Fatih Altaylı, dün akşam Habertürk ekranlarında canlı yayın programında Galatasaray'ın futbolcusu Yuto Nagatomo için tepki çeken ifadeler kullandı. Fatih Altaylı, Yuto Nagatomo için yaptığı olay yorumda, "Galatasaray taraftarı keşke Nagasaki'de bu adam gitseymiş diyecek noktaya geldi" açıklamasında bulundu. Bu açıklamalarından ardından birçok vatandaş Nagasaki nerede? Fatih Altaylı'nın Nagatomo yazısı olay oldu; Nagasaki'de ne oldu? sorularının cevabını arıyor! İşte detaylar…

Nagasaki nerede? Fatih Altaylı’nın Nagatomo yazısı olay oldu; Nagasaki’de ne oldu?

Galatasaray’da 6-0’lık Real Madrid yenilgisinin yankıları devam ederken Fatih Altaylı yenilgi sebebiyle  Japon futbolcu Yuto Nagatomo için skandal ifadeler kullandı. Altaylı, Nagatomo için programda “Ulan keşke Nagasaki’de bu adam gitseymiş” ifadelerini kullanarak tepki çekti. Bu açıklamanın ardından birçok vatandaş Nagasaki nerede? Fatih Altaylı’nın Nagatomo yazısı olay oldu; Nagasaki’de ne oldu? sorularını arama motorlarından araştırmaya başladı. Peki Nagasaki nerede? Fatih Altaylı’nın Nagatomo yazısı olay oldu; Nagasaki’de ne oldu? İşte detaylar…

NAGASAKİ NEREDE?

Nagasaki ( Nagasaki-shi), Japonya’nın Nagasaki prefektörlüğünün merkezi ve en büyük şehridir. Yüzölçümü 406.35 km² olan şehrin nüfusu 1 Ocak 2009 tarihi itibarı ile 446,007’dir.
Nagasaki, tarihte nükleer saldırıya maruz kalan ikinci ve son şehir olmuştur.

Nagasaki, günümüzden beş yüz yıl önce kurulmuştur. Japonya’nın Sakoku (dışarıya kapalılık) politikasını izlediği dönemde, Dejima (Çıkıntı Adası) adlı yapay ada inşa edilmiş ve 1641-1859 yıllar arasında ülkenin tek açık limanı olarak Hollanda ile ticaret yapılmıştı. 1567’de Katolikliği yaymış ve günümüzde de Katolik cemaatiyle meşhurdur.

Amerika Birleşik Devletleri Hiroşima’ya dünyanın ilk atom bombası “Little Boy” (Küçük Çocuk)’u atarak 140.000’den fazla insanı katlettikten yalnızca üç gün sonra, 9 Ağustos 1945’te dünyanın ikinci ve öncekine göre 1,5 kat daha yıkıcı Atom bombası Fat Man (Şişman Adam)’i atarak ilk anda 74.000’den fazla insanı katletmişti.

Nagasaki genel olarak dağlık bir bölgeden oluşup yerleşim yerleri ise dağlar arasındaki derelerdedir. Nagasaki’nin bu coğrafik yapısı Hiroşima’ya nazaran ölü sayısının daha az olmasının en önemli nedeni olmuştur.

NAGASAKİ’DE NE OLMUŞTU?

İkinci Dünya Savaşı’nın Pasifik muharebeleri sürerken ABD, 9 Ağustos 1945’te Japonya’nın Nagasaki kentine atom bombası atmış, ilk anda 70 bin kişi ölürken, Nagasaki’nin yarısı yok olmuştu.