Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

NASA’ya kabul eden Betül Kaçar kimdir? Kaç yaşında ve nereli?

Astrobiyoloji alanında öğretim üyesi olan Prof. Dr. Betül Kaçar, NASA’nın yeni kurulan ve evrende yaşam izlerini arayacak olan ekibe kabul edildi. Betül Kaçar hakkındaki bilgiler merak konusu oldu. Peki, NASA'ya kabul eden Betül Kaçar kimdir? Kaç yaşında ve nereli? İşte detaylar...

NASA’ya kabul eden Betül Kaçar kimdir? Kaç yaşında ve nereli?

NASA’ya kabul edilen ünlü bilim insanı Betül Kaçar Türkiye‘nin gururu oldu. Bu vesileyle Prof. Kaçar’ın hakkındaki bilgiler merak ediliyor. Vatandaşlar, NASA’ya kabul eden Betül Kaçar kimdir? Kaç yaşında ve nereli? İşte Kaçar’ın hakkındaki ayrıntılar…

Astrobiyoloji alanında Arizona Üniversitesi profesörlerinden Betül Kacar, NASA’nın yeni kurulan ve evrende yaşam izlerini arayacak olan ekibe kabul edildi. Kaçar yaptığı açıklamada ““Güzel bir haber. Kelimelere dökmekte zorlanıyorum, ama şöyle: Evrende yaşamın izlerini araştırmak için oluşturulan yeni bir NASA ekibine kabul edilmişim. Bu seneye ufak bir sağlık sorunuyla başladım, ilaç gibi geldi bu haber sabah sabah. Her şeyin başı sağlık diyerek bitireyim.” diye belirtti.

Bu güzel haber sonrası Betül Kaçar hakkında detaylı bilgiye sahip olmayanlar “Betül Kaçar kimdir? Kaç yaşında ve nereli?” sorularına cevap aramaya başladı.

BETÜL KAÇAR KİMDİR?

Giresunlu bir ailenin çocuğu olan Betül Kaçar, Marmara Üniversitesi’nde kimya eğitimi gördü, ve 20 yaşında ABD‘ye göç etti.

20 yaşında Parkinson ve Alzheimer üzerine doktora çalışmasına başlayan Kaçar, 2010’da Atlanta’daki Emory Üniversitesi’nden doktora derecesi aldı.

Evrimin molelüler mekanizmalarına yönelik anlayışımızla ilgilenen Kaçar, doktora sonrası çalışmalarını NASA’da sürdürdü.

2012 yılında Harvard Üniversitesi’ne katılan Betül Kaçar, burada Organizma ve Evrimsel Biyoloji Departmanı’nda görev aldı.

Türk bilim insanı, 2017 yılından bu yana Arizona Üniversitesi Astronomi ve Moleküler Hücre Biyolojisi alanından çalışıyor.

Kaçar kendisini şöyle anlatıyor:

“İstanbul doğumluyum. Ailem Giresun Bulancaklı. Çocukluğum Giresun Bulancak’ta geçti. Üniversitede Marmara Üniversitesi Kimya Bölümü’ne girdim. Kimya bölümü okumak istemediğim bir bölümdü fakat bir şekilde denk geldi diyelim. Ama ne ile karşılaşırsam daha pozitif bir şekilde, hayatımda bunu nasıl bir fırsata dönüştürebilirim diye düşünerek yaşamaya çalışıyorum. Genelde yapım böyledir, o zamanlar da böyleydi. Her zaman durum en kötüsü olsa bile, bazı şeyleri kendiniz kontrol edebiliyorsunuz.

“Türkiye’de kimya bölümünde okurken, Türkiye’de uluslararası konferanslar çok fazla oluyordu. Konferanslarda gönüllü olarak çalışmaya başladım ve proteinlere, moleküllere aşık oldum, gerçekten çok etkilendim. Bilim insanlarının bir odada bilim hakkında konuşması, günlerce kendilerini kapatıp bir hastalığı çözmeye çalışması ya da aslında hayatımızı ne kadar etkileyen o çok küçük olguları algılamaya çalışmaları beni çok etkilemişti.

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri