Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Nasuh tevbesi nedir? Nasuh tevbesi nasıl yapılır? Tahrim Suresi’nde geçen Nasuh tevbesi nedir ve ne demek?

Nasuh tevbesi nedir? Nasuh tevbesi nasıl yapılır? Tahrim Suresi’nde geçen Nasuh tevbesi nedir ve ne demek?

Tahrim Suresi’nde nasuh tevbesinden bahsedilmektedir. Kısaca me’âlen ‘mümin kulların nasuh tevbesi ile tevbe etmeleri’ yönündeki âyet-i kerime tam olarak bize neyi emreder? Nasuh tövbesi nasıl edilir ve hususiyetleri nelerdir? Bugünlerde nasuh tevbesi ne demektir gibi aramalar sıkça yapılmakta. Allahü Teala’dan af dileyen kişi nasıl bir yol izlemelidir? Tevbe etmek isteyen vatandaşlar, Nasuh tevbesi nedir? Nasuh tevbesi nasıl yapılır? Tahrim Suresi’nde geçen Nasuh tevbesi nedir ve ne demek? sorularına yanıt arıyor.  İşte Tahrim Suresi’nde geçen nasuh tevbesinin anlamı ve hakkında bazı bilgiler…

Nasuh tevbesi nedir? Tahrim Suresi’nde geçen Nasuh tevbesi nedir ve ne demek?

Allah c.c. Tahrim Suresi’nin 8. ayet-i kerimesinde nasuh tevbesinden bahsederek;

Bismillâhirrahmânirrahîm

“يَٓا اَيُّهَا الَّذ۪ينَ اٰمَنُوا تُوبُٓوا اِلَى اللّٰهِ تَوْبَةً نَصُوحاًۜ

“Ey iman edenler! İçtenlikle ve kararlılık içinde Allah’a tövbe edin”

buyurmaktadır. Bu itibarla Müslümanların farkında olarak veya olmayarak her türlü yaptığı hatadan pişman olup imanının gereği olarak bir daha işlememek üzere niyet edip Allah c.c. af dilmesi hayattaki en önemli vazifelerindendir.

Tövbe (tevbe):  Yaptığı fenalığa, hataya pişman olmak. Allah’dan c.c. afv dilemek ve bir daha işlememeye azmetmek, niyet etmek demektir.

Nasuh tevbesi nedir?

(Nasûh tevbesi) ise; Sâdık tevbe demektir. Nasuh tövbesi, işlediği hataya bir daha asla rücû etmemek (dönmemek) üzere Allah’tan c.c. afvını dileyip söz vermek ve bu sözüne de sadık kalmak demektir. Sadık kalındığı takdirde nasuh tövbesi edilmiş olur.

İnsan ruhunu teslim etmedikçe tevbe kapısı kapanmayacaktır. Günahı ne kadar büyük olursa olsun Allah’tan ümit kesmeyip tevbe etmek, af dilemek ve Allahü Teala’nın ‘Tevvâb’ sıfatı ile, sonsuz rahmet ve mağfireti ile o günahını affedeceğini ümit etmek ‘kulluğun’ gereğidir. Yaptığı günahın büyüklüğünün düşünerek son derce mahcubiyet ve üzüntü içerisinde göz yaşlarıyla gerçek bir pişmanlık hissiyle dünya başına dar gelircesine (nasuh tövbesi) ile tevbe etmek, günahının affına ve tövbesinin kabulüne vesiledir.

Günahının affedilmeyeceğini düşünmek ise Allah’ın Tevvâb sıfat-ı celîliline itimatsızlık ve sonsuz merhametinden şüphevari bir davranıştır ve ümitsizlik kişinin imanını böylece tehlikeye atarak belki işlediği günahtan daha büyüğünü işlemiş olmasına sebeptir.

Nasuh tövbesi nedir ve ne demek Nasuh tövbesi neden ve nasıl edilir