Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Nobel ödülü kazanan Peter Handke Kimdir? Bosna soykırımını inkar eden Handke nereli?

Bosna'daki soykırımı inkar eden Avusturyalı yazar Peter Handke'nin Nobel Edebiyat Ödülü'ne layık görülmesi uluslararası kamuoyunda büyük tepkiyle karşılandı. Peter Handke hakkında araştırma yapanlar Nobel ödülü kazanan Peter Handke Kimdir? Bosna soykırımını inkar eden Handke nereli? sorularına cevap arıyor...

Nobel ödülü kazanan Peter Handke Kimdir? Bosna soykırımını inkar eden Handke nereli?

Bosna’daki soykırımı inkar eden Peter Handke’nin Nobel Edebiyat Ödülü verilmesine tepkiler Nobel ödülü kazanan Peter Handke Kimdir? Bosna soykırımını inkar eden Handke nereli?

Boşnak ve Arnavut kurban yakınları, Bosna Hersek ve Kosova’da protestolar düzenlerken, tanınmış birçok gazeteci, aktivist ve akademisyen söz konusu ‘hatadan’ dönülmesi ve ödülün Handke’ye verilmesinden vazgeçilmesini talep etti.

Ünlü gazeteci ve foto muhabirleri de o döneme ait görsel ve mesajları “Bosna Savaş Muhabirleri” (#BosniaWarJournalists) etiketiyle Twitter üzerinden paylaşarak Handke’ye ödül verilmesini protesto etti.

Peki, Lahey’deki uluslararası ceza mahkemesinde soykırım ve savaş suçlarından yargılanması devam ederken cezaevinde ölen eski Sırp lider Slobodan Milosevic’e hayranlığı ile tanınan Peter Handke kimdir?

1942 doğumlu Avusturyalı Handke, Alman literatürünün önde gelen yazarlarından biri olarak kabul ediliyor. Bekar bir annenin çocuğu Peter, annesinini Alman bir askerle hamileliği sırasında evlenmesi ile Handke soyadında doğuyor.

Üvey babasının alkol sorunu, yatılı okullarda geçirdiği yıllar yazarın hatırlamayı istemediği zamanlar.

‘Belgrad’a NATO bombardımanı yeni bir Auschwitz’

40’tan fazla romana, 15’ten fazla tiyatro piyesine ve birçok denemeye imza atmış Handke, lirik ve şiirsel anlatımı ile dikkat çeken bir yazar. Metinlerinde hem içerik hem de form olarak provoke etmeyi sevmesi Yugoslavya’daki katliamda takındığı tavırda da devam ediyor.

Handke, Srebrenitsa katliamından sadece birkaç ay sonra, 1995 sonbaharında Sırbistan’a gidiyor ve büyük tepki çekecek ‘Drina, Morava, Save ve Tuna’ya kış yolculuğu’ adlı kitabında oradaki izlenimlerini kaleme alıyor.

1999’da Almanya’nın prestijli literatür ödüllerinden Büchner’i reddediyor ve Belgrad’a NATO bombardımanını protesto ederek askeri müdahaleyi yeni bir “Auschwitz”e benzetiyor.

MSB: Nobel ödülünün Boşnak kardeşlerimizin katilinin destekçisi Handke’ye verilmesini kınıyoruz
Sırp yanlısı olmakla suçlanan Nobel ödülü sahibi Handke: Fikirleri değil, edebiyatı seviyorum
Nobel akademi üyesi, Slobodan Miloseviç hayranı yazara ödül verilecek olmasını boykot etti
Nobel Edebiyat Ödülleri sahiplerini buldu
7 yıl sonra ise Lahey’deki uluslararası ceza mahkemesinde soykırım ve savaş suçlarından yargılanması devam ederken cezaevinde ölen eski Sırp lider Slobodan Milosevic’in cenazesine katılarak tepkilerin odağı oldu.

Bu tepkileri gözardı eden Handke, Kosova’daki savaş sırasında yayımlanan bir makalesinde de “Sırpları destekliyorsanız, ayağa kalkın.” demiş, Saraybosna’daki Müslüman Boşnakların “kendi kendilerini öldürdüklerini ve suçu Sırplara attıklarını” öne sürmüştü.

Sırpların Srebrenitsa’da soykırım yaptığına asla inanmadığını belirten Avusturyalı yazar, Milosevic lehine tanıklık etmek için girişimlerde bulunmuştu.

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri