Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Öğrenci akbili ile HES kodu eşleştirilecek mi? Öğrenci akbili HES kodu eşleştirme zorunluluğu var mı?

Koronavirüs ile mücadele edilirken alınan önlemler doğrultusunda vaka sayıların büyük oranda düşün yaşandı. Son olarak Sağlık Bakanlığı'nın uygulaya koyduğu ve İçişleri Bakanlığı'nın öncülük ettiği toplu taşıma araçlarına binerken HES kodu zorunluğu Ocak ayında belirlenen tarih itibarıyla geçerli olacak. Bu kapsamda uygulama tarihi öncesi kartla kodun eşleştirme işlemini yapmak isteyen öğrenciler bazı sorulara yanıt arıyor. Peki, Öğrenci akbili ile HES kodu eşleştirilecek mi? Öğrenci akbili HES kodu eşleştirme zorunluluğu var mı? İşte detaylar…

Öğrenci akbili ile HES kodu eşleştirilecek mi? Öğrenci akbili HES kodu eşleştirme zorunluluğu var mı?

Öğrenci akbili ile HES kodu eşleştirilecek mi? Öğrenci akbili HES kodu eşleştirme zorunluluğu var mı? soruları öğrenciler tarafından yoğun olarak araştırılıyor. Artan vakaların önüne geçmek için birçok adım atan hükümet son olarak HES kodu eşleştirme zorunluluğu getirdi. Ocak ayında belirlenen tarih itibarıyla geçerli olacak HES kodu eşleştirme zorunluluğu hakkında öğrenciler detayları sık sık araştırılıyor. Peki, Öğrenci akbili ile HES kodu eşleştirilecek mi? Öğrenci akbili HES kodu eşleştirme zorunluluğu var mı?

ÖĞRENCİ AKBİLİ İLE HES KODU EŞLEŞTİRİLECEK Mİ? ÖĞRENCİ AKBİLİ HES KODU EŞLEŞTİRME ZORUNLULUĞU VAR MI?

HES (Hayat Eve Sığar) Kodu, Covid-19 hastalığı açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığınızı güvenli şekilde paylaşmanıza yarayan bir koddur. Bu nedenle

İstanbul İl Hıfsızsıhha Kurulunca koronavirüs salgına yönelik yeni bir tedbir daha alındı. Koronavirüs tedbirleri kapmasında alınan yeni karara göre İstanbul’da 20 yaş altı ve 65 yaş üstü vatandaşlar 15 Ocak itibari ile toplu taşıma kullanamayacak.

HES KODU NASIL ALINIR?

HES kodu almanın üç farklı yöntemi bulunuyor. Dileyen kullanıcılar telefonlarına indirdikleri Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden kodu edinebiliyor. Diğer bir yöntem ise kısa mesaj (SMS) ile HES kodu edinme. Son olarak devlet hizmetlerinin elektronik ortamlarda gerçekleştirilmesine yarayan e-Devlet üzerinden de vatandaşlar kodu edinebiliyor.

HES (Hayat Eve Sığar) Kodu, Kontrollü Sosyal Hayat kapsamında, ulaşım ya da ziyaret gibi işlemlerinizde kurumlarla ve kişilerle, Covid-19 hastalığı açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığınızı güvenli şekilde paylaşmanıza yarayan bir koddur. İşte adım adım detaylı HES kodu alma yöntemleri;

1- HAYAT EVE SIĞAR UYGULAMASI ÜZERİNDEN KOD ALMA

Telefonları üzerinden kod almak isteyen kullanıcılar ilk olarak telefonlarında bulunan mobil marketler üzerinden uygulamayı indirmeleri gerekmekte. Uygulamayı telefonlarına yükleyen vatandaşlar kayıt işlemini tamamladıktan sonra “HES Kodu İşlemleri” bölümüne giriş yaparak ” HES kodu Oluştur” butonuna tıklayarak kodu oluşturabilir. İsteyen kullanıcılar KOD kullanım sürelerini belirleyebilir.

2- SMS İLE HES KODU ALMA

Telefonlarının mesaj bölümüne giriş yapan kullanıcılar HES yazıp aralarında boşluk bırakacak şekilde T.C kimlik numarasını, Türkiye Cumhuriyeti Kimliğinde bulunan seri numarasının son 4 hanesini ve kod paylaşım süresini yazıp 2023’e kısa mesaj (SMS) yollayarak kodu edinebilir.

3- E-DEVLET HES KODU EDİNME

Kamu kurumlarına gitmeden birçok resmi işlemi gerçekleştirdiğimiz E-devlet üzerinden artık HES kodu alınabiliyor. İlk olarak HES kodu almak isteyen e-Devlet kullanıcıları T.C kimlik ve şifresiyle sisteme giriş yapıyor. Ardından sağ üst bölümünde bulunan arama kutucuğuna ” HES Kodu Sorgulama” yazan vatandaşlar bu bölümde karşılarına gelen ekrandan kod oluşturup diledikleri kurumda kullanabilir.

Öğrenci akbili ile HES kodu eşleştirilecek mi? Öğrenci akbili HES kodu eşleştirme zorunluluğu var mı?

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!