Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Gündüz ne zaman öldü? Osman Gazi’nin amcası Gündüz Bey’in hayatı

Osmanlı Devleti'nin kurucusu olan Osman Paşa'nın amcası olan Gündüz Bey'in hayatı, devlet için yaptıkları merak ediliyor. Özellikle Kuruluş Osman dizisiyle birlikte vatandaşların ilgi ve merakla araştırdığı konuların başında gelen Osman Gazi’nin amcası Gündüz ne zaman öldü? sorusunun cevabı haberimizde. İşte Kuruluş Osman dizisindeki Gündüz Bey'in hayatı...

Gündüz ne zaman öldü? Osman Gazi’nin amcası Gündüz Bey’in hayatı

Osmanlı İmparatorluğu’nun kuruluş yıllarındaki en önemli isimlerinden biri olan Gündüz Bey hakkında özellikle Kuruluş Osman dizisinin de başlayacak olmasıyla birlikte sıklıkla arama yapılıyor. Vatandaşların ve dizi takipçilerinin sorduğu soruların başında Osman Gazi’nin amcası Gündüz ne zaman öldü? İşte Kuruluş Osman dizisindeki Gündüz Bey’in hayatı…

Osman Gazi’nin amcası Gündüz ne zaman öldü? İşte Gündüz Bey’in hayatı

Gündüz Alp veya Gündüzalp, Osmanlı Beyliği’nin kurucusu olan Osman Gazi’nin babası Ertuğrul Gazi’nin soyundan olup, çeşitli kaynaklara göre Ertuğrul Gazi’nin babası veya oğludur. Enverî’nin Düstûrnâme-i Enverî adlı eseri ve Karamanlı Mehmed Paşa’ya göre Ertuğrul Gazi’nin babası; Hasan bin Mahmûd el-Bayâtî’nin Câm-ı Cem-Âyîn adlı eseri, Âşıkpaşazâde’nin Âşıkpaşazâde Tarihi adlı eseri ve Neşrî’nin Kitab-ı Cihannüma adlı eserine göre ise Ertuğrul Gazi’nin oğlu ve Osman Gazi’nin kardeşidir.

Tarihi kayıtlarda geçen Gündüz Alp yetişkin bir ömre kadar uzanıyor, hatta Ertuğrul Gazi’den sonra Kayı Boyu’nun beyi olmak için kardeşi Osman Gazi ile mücadele ediyor.

Yani Gündüz Alp çocuk yaşta ölmemiş, yetişkin kişiliğe ulaşmış ve Osman Gazi ile giriştiği beylik mücadelesini kaybetmesine rağmen yine de kardeşinden ayrılmamıştır.

Eskişehir’de sancak beyliği yapan Gündüz Alp, Bizans ile yapılan hemen hemen her savaşa katıldı fakat İnegöl’ün alınışı sırasında şehit düştü.