Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Osmanlı Devleti ne zaman kuruldu? Osmanlı Devleti hangi olaydan sonra ve kaç yılında kurulmuştur?

Diriliş Ertuğrul dizisinin devamı olan Kuruluş Osman başlıyor. Sadece Türkiye’de değil bütün dünyada büyük merakla beklenen Kuruluş Osman bugün yayın hayatına başlıyor. Kuruluş Osman dizisiyle beraber Osmanlı Devleti ile ilgili konular vatandaşlar tarafından merak konusu oldu. Peki Osmanlı Devleti ne zaman kuruldu? Osmanlı Devleti hangi olaydan sonra ve kaç yılında kurulmuştur? Cevabı haberimizde…

Osmanlı Devleti ne zaman kuruldu? Osmanlı Devleti hangi olaydan sonra ve kaç yılında kurulmuştur?

Her kesimin büyük beğenisi kazanan Diriliş Ertuğrul’un devam dizisi olsan Diriliş Osman bugün sevenleriyle buluşuyor. Bir çağı açıp başka bir çağı kapatan Osmanlı İmparatorluğu’nun başlayıcını anlatacak dizi şimdiden çok merak ediliyor. Diziyle beraber en çok merak edilen sorulardan biriside “Osmanlı Devleti ne zaman kuruldu? Osmanlı Devleti hangi olaydan sonra ve kaç yılında kurulmuştur?” sorusu oldu. Peki Osmanlı Devleti ne zaman kuruldu? Osmanlı Devleti hangi olaydan sonra ve kaç yılında kurulmuştur? İşte bir çağı açıp bir çağı kapatan Osmanlı İmparatorluğunun kuruluş tarihi…

OSMANLI DEVLETİ NE ZAMAN KURULDU?

Dünyaya barışı adaleti getiren Osmanlı Devleti Bilecik ve Söğüt’te 1299 tarihinde kurulmuştur. Osmanlı bağımsız bir devlet olarak tarih sahnesine 1299 tarihinde çıkarken Osman Bey, yakın arkadaşları ile birlikte yine aynı tarihte Bilecik, Yarhisar ve İnegöl’ü fethetti. Tarihler 1301’i gösterdiğinde ise Yenişehir fethedilmişti. Bu durumu gören Bizans İmparatorluğu 1302’de yılında Osman Bey’i durdurmak için yola çıktı. Böylece Osmanlı ile Bizans İmparatorluğu kuvvetleri 1302 yılında savaşmıştır. Bu savaşın adı ise Koyunhisar’dır. Kimi tarihçilere göre bu tarih Osmanlı’nın resmi olarak kuruluş yılı olarak kabul edilir. Bunun sebebi olarak ise o dönemin en güçlü imparatorluğu olan Bizans İmparatorluğu’na karşı yapılan savaş tarih sahnesine Osmanlı’nın adını yazmıştır.

İLK RUMELİ TOPRAĞINI KAZANDI

1326’da Osman Bey, Bursa’yı kuşattı. Fakat kendisinin rahatsızlanması üzerine kuşatmaya Orhan Bey devam etti. Aynı yıl Bursa fethedildi ve başkent yapıldı. Döneminde kendi adına para bastırarak beyliği devlet haline getirdi. 1329’da III. Andronikos’un başında bulunduğu Bizans ordusu ile yaptığı Pelekanon Muharebesi’ni kazandı. 1331’de İznik’i, 1337’de İzmit’i topraklarına kattı. Ayrıca kendisinin döneminde devletin sınırları, komşu Türk beyliklerinin toprakları yönünde de genişlemeye başladı. 1345’te Karesioğulları Beyliği Osmanlı egemenliği altına girdi. Böylece Osmanlı, hem beyliğin donanmasından yararlandı, hem de Rumeli’ye geçiş için alınması gereken önemli bazı noktalara sahip oldu. 1352’de, taht kavgaları ile mücadele eden Bizans yöneticilerinden Matheos Kantakuzinos’a isteği üzerine yardım kuvveti gönderen Orhan Bey, yardımın karşılığı olarak Gelibolu Yarımadası’nda bulunan Çimpe Kalesi’nin sahibi oldu. Çimpe Kalesi’nin ele geçirilmesi ile Osmanlı Devleti, ilk Rumeli toprağını kazandı.