Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Panik atak nedir, belirtileri nelerdir? Panik Atak nasıl teşhis edilir?

Panik atak hastalığı nedir, tedavisi nasıl yapılır ve panik atak nasıl teşhis edilir? Mucize Doktor dizisiyle yeniden araştırılmaya başlanan panik atak ile ilgili detaylara haberimizde yer verdik. İşte, Panik atak nedir, belirtileri nelerdir? Panik Atak nasıl teşhis edilir? sorularının yanıtı.

Panik atak nedir, belirtileri nelerdir? Panik Atak nasıl teşhis edilir?

Mucize Doktor dizisinde konu edilen ve araştırılmaya başlanan panik atak ile ilgili detaylar, tedavi ve teşhis yolları, belirtileri merak ediliyor. Peki, Panik atak nedir, belirtileri nelerdir?.. Panik Atak nasıl teşhis edilir?.. Panik atak ile ilgili detayları haberimizde bulabilirsiniz.

Panik atak nedir, belirtileri nelerdir? Panik Atak nasıl teşhis edilir?

Panik atak, aniden başlayan ve 10 dakika gibi kısa bir süre içerisinde zirveye çıkan yoğun korku veya rahatsızlık hissetme durumudur. Kişiler bazen atak halinde kalp krizi geçirmekte olduklarını veya ölmek üzere olduklarını düşünerek hastanelerin acil servislerine başvurabilirler.

Ani şiddetli korku veya rahatsızlık dalgalanması olarak da ifade edilen panik atağın semptomları arasında; hızlı kalp atışı, terleme, titreme, nefes darlığı, ateş basması ve baş dönmesi gibi durumların yanı sıra titreme, bulantı, karın ağrısı, göğüs ağrısı, baş ağrısı ve uyuşukluk veya karıncalanma hissi de bulunmaktadır.

Herkes hayatında bir ya da birkaç kez panik atak geçirebilir. Ancak bu durumun bir de tekrarlayan, süreğen hale gelmesi vardır ki buna da ‘panik bozukluk’ denilmektedir.

‘Panik atak’ tek başına bir hastalık değilken, ‘panik bozukluk’ tedaviyi gerektiren psikiyatrik bir rahatsızlıktır.

Panik bozukluk hastalığı erken dönemde saptanıp tedavi edilmediği takdirde hastada, depresyona veya zararlı alışkanlıklar edinilmesine yol açabilir.

Atak süresi bireyler arasında değişmekle birlikte, tipik olarak, panik ataklar 10 dakika veya daha kısa bir sürede zirveye ulaşır ve sonra semptomlar azalmaya başlar. Panik ataklar nadir olarak bir saatten fazla sürer ve en fazla 20 ila 30 dakika sürer.

Panik atak belirtileri arasında şunlar vardır:

 • Göğüs ağrısı ya da göğüste sıkışma
 • Çarpıntı, kalbin kuvvetli ya da hızlı vurması
 • Terleme
 • Nefes darlığı ya da boğulur gibi olma,
 • Soluğun kesilmesi
 • Baş dönmesi, sersemlik, düşecek ya da bayılacak gibi olma
 • Uyuşma ya da karıncalanma
 • Üşüme, ürperme ya da ateş basması
 • Bulantı ya da karın ağrısı
 • Titreme ya da sarsılma
 • Kendini ya da çevresindekileri değişmiş, tuhaf ve farklı hissetme
 • Kontrolünü kaybetme ya da çıldırma korkusu
 • Ölüm korkusu

Panik atak nasıl tedavi edilir?

Hem psikoterapi hem de ilaç tedavisinin, panik atakların sıklığını ve yoğunluğunu azaltmada etkili olduğu saptanmıştır.

Özel tedavi yolunuz kişisel tercihinize, tıbbi geçmişinize ve atakların ciddiyetine bağlı olarak değişecektir.

Bilişsel davranışçı terapi (CBT) adı verilen bir psikoterapi, panik atakları ve panik bozukluğu için en etkili tedavi olarak yapılan birkaç çalışma ile bulunmuştur. Tedavi süresince, rahatlama eğitimi için bir terapist, düşünce ve davranışlarınızı yeniden yapılandırma, dikkat ve stres azaltma konularında size yol gösterecektir. Panik atak geçiren birçok insan haftalar içerisinde bir azalma görmeye başlar ve semptomlar sıklıkla belirgin şekilde azalır veya birkaç ay içinde de tamamen yok olur.

Hekiminiz size ayrıca tedavi yollarının bir parçası olarak bir tür ilaç denemenizi önerebilir. Bu ilaçlar panik atak semptomlarının yanı sıra anksiyete ve depresyonun tedavisinde de son derece yardımcı olabilir.

Panik atak semptomlarını azaltmak için nefes egzersizleri doktorlar tarafından da tavsiye edilen tedaviye destek uygulamalardır. Egzersizler zihninizi sakinleştirir ve sizi endişeden uzaklaştırır.

Yanlış beslenme, az uyku, sigara, kafein ve alkol tüketimi panik atak krizlerini ciddi anlamda tetikler. Fiziken ve bedenen dinlenmek ruhu özgürleştirir ve sizi stresten uzaklaştırır.

Panik atak nasıl geçer?

Panik atak yaşayan insanların en büyük sıkıntısı kaygı bozukluğu içinde olmalarıdır. Onlar aslında tehlikeli bir durumun içinde olmasalar bile düşünceleri ile kendilerini endişe içine sokmaktadırlar. Yani panik atak krizi yaşayanların yapmaları gereken birinci yöntem aslında her şeyin kendi kafalarında gerçekleştiğinin bilincine varabilmektir.

Panik atak krizi yaşayan hastaların yalnızca ilaçlara sığınmamaları gerekir. İlaç tedavileri bu süreçte çok etkili olmayacaktır. Nefes egzersizi oldukça etkili yöntemlerden biridir ve bu egzersizlerle nöbetlerin yaşandığı an daha kontrollü olabilirsiniz. Ancak bu süreçte en etkili ve kesin yöntem durumun yani zihninizde oluşturmuş olduğunuz korkuların farkına vararak engelleyebilmenizdir.

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri