Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Recep Aktuğ kimdir? Ünlü oyuncu Recep Aktuğ hayatını kaybetti

Özellikle Aşk-ı Memnu dizisinden tanıdığımız usta oyuncu Recep Aktuğ’dan üzücü haber geldi. Hilmi Önal karakteri ile tanıdığımız ünlü oyuncu Recep Aktuğ hayatını kaybetti. Ünlü oyuncu Recep Aktuğ’un ölüm haberi ise sevenlerini yasa boğdu. Geçen sene koah teşhisi konulan Aktuğ hastalığını yenemedi ve 65 yaşında vefat etti. Peki Recep Aktuğ kimdir?

Recep Aktuğ kimdir? Ünlü oyuncu Recep Aktuğ hayatını kaybetti

13 Mayıs 1954 yılında İzmir Çeşme’de dünyaya gelen ünlü oyuncu Recep Aktuğ kimdir sorusu vatandaşlar tarafından araştırılıyor. Aşk-ı Memnu dizisiyle ünlenen Recep Aktuğ vefat etmesinin ardından sosyal medya büyük bir yankı uyandırdı. Ünlü oyuncunun vefatı sonrası sanat camiasını ve sevenleri büyük üzüntü yaşadı. Peki Recep Aktuğ kimdir? İşte Recep Aktuğ hakkında merak edilenler…

RECEP AKTUĞ KİMDİR?

13 Mayıs 1954 yılından İzmir Çeşme’de doğan Recep Aktuğ İlk ve orta eğitimini İzmir’de tamamladı. Lise dönemi zamanında yani sene 1973 yılını gösterdiğinde Anadolu Pop tarzında müzik yaptığı Gelenek adlı bir grubu vardı. 1974 yılında Şişli Siyasal Bilgiler Y.O’nda okurken yeni bir gruba dahil oldu. Bu grubu adı ise Grup Stüdyo idi. Siyasal Bilgiler’i bitirdikten sonra müzik hayatında kariyerine devam eden Aktuğu TM Devlet Konservatuvarı’na kaydoldu.

Eğitimi süresince para kazanmak için pazarlamacılık, grafikerlik gibi işlerde de çalıştıktan sonra arkadaşı vasıtasıyla Çetin Emeç yönetiminde Hürriyet Magazin bölümü Hafta Sonu Gazetesi’nde muhabir olarak çalışmaya başladı. Muhabirlik kariyeri ise bir buçuk yılın ardından başka bir işe girmesiyle değişecekti. Şat Yapım’da organizasyon bölümünde işe başlayan ünlü oyuncu Antalya, Anamur Girne, Akşehir festivallerinin yönetiminde çalıştı. Festivallerin sona ermesiyle beraber Şat Yapım’ın da ticari hayatı son bulmuştu.

Daha sonra Recep Aktuğ, Baha Boduroğlu, Ertuğrul Çayıroğlu ve Tuğrul Karataş ile birlikte Arı Yapım adlı bir şirket kurdu. Şirketin ilk sanatçısı Sezen Aksu, ilk ürünü de Kaybolan Yıllar’dı. Bu çalışmayı “Disko Fasıl” takip etti. Ancak bu birliktelik de fazla uzun sürmedi. Recep Aktuğ, 1976 yılında Türkiye’nin ilk eşlik vokal grubu olan Kısa Dalga Vokal Grubu’nu kurdu.

Kısa Dalga ilk gece çalışmasını Ayten Alpman ile Sheraton otelinde yaptı. 1978 yılında Antalya Altın Portakal Şarkı yarışmasına iki beste ile katılan Aktuğ ikincilik ve yedincilik ödülü kazandı. Aynı sene Ajda Pekkan ile yine Süper Show, Sezen Aksu Caddebostan Maksim gazinosunda çalışmaya başladı. 1979 yılında Cantekin ile Eurovision’a katıldı, 1981 yılında Giden Gençliğe ve Canım adlı şarkılarıyla ilk kırkbeşliğini çıkardı.

1983 yılında Buğra Uğur’un bestesi ile Eurovision Türkiye birincisi olarak Çetin Alp ile Almanya’da Türkiye’yi temsil etti.

Birçok bestesi ve şarkı sözü çeşitli sanatçılar tarafından seslendirilen Aktuğ; birçok reklam filminde ve dizide de rol aldı.

Recep Aktuğ’nun Esen Müzik etiketiyle çıkmış Alışma Bana – Siyah Gül ve Yaşamak adlı üç müzik albümü bulunmakta.

Stüdyo albümleri

  • 2009: Alışma Bana
  • 2010: Alışma Bana DVD
  • 2011: Siyah Gül
  • 2013 Yaşamak

FİLMOGRAFİ

  • 2004-2005 Kurtlar Vadisi (Ender Demiray)
  • 2008-2010 Aşk-ı Memnu (Hilmi Önal)
  • 2012 Fetih 1453 (11. Konstantinos)
  • 2014 Çılgın Dersane Üniversitede (Fuat Hoca)

 

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri