Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Sefirin Kızı’nın çekildiği Podgorica nerede? Podgorica hangi ülkede? İşte Karadağ’ın (Montenegro) haritada konumu

Çekimleri Muğla, İstanbul ve Karadağ'ın başkenti Podgorica'da gerçekleşen Sefirin Kızı, set mekanlarının tarihi ve doğal dokusuyla dikkatleri çekiyor. Sefirin Kızı dizisinin çekildiği Podgorica nerede ve hangi ülkede konuları çok araştırıldı. Karadağ'ın (Montenegro) başkenti olan Podgorica'dan kesitler izleyicileri hayran bırakıyor. Peki, Sefirin Kızı'nın çekildiği Podgorica nerede? Podgorica hangi ülkede? İşte Karadağ'ın (Montenegro) haritada konumu...

Sefirin Kızı’nın çekildiği Podgorica nerede? Podgorica hangi ülkede? İşte Karadağ’ın (Montenegro) haritada konumu

Star Tv izleyicilerinin severek takip ettiği Sefirin Kızı’nın çekildiği Podgorica nerede detayı, son haftaların trend konularından biri. Sefirin Kızı, oyunc kadrosu, konusu ve çekildiği yerler gibi tüm detaylarıyla dikkat çeken yapımlardan biri oldu. Diziyle birlikte Podgorica ve Karadağ (Montenegro)‘nun nerede olduğu ve bölge hakkında bilgiler son zamanlarda arama motorlarında sıkça sorgulanıyor. Balkanlar’da bir ülke olan ve (Montenegro) adıyla bildiğimiz Karadağ, benzersiz doğal güzelliklere sahip ve tarihi dokusuyla da etkileyen bir bölge. Başkent Podgorica da, elbette bu enfes güzelliklerden nasibini almış bir şehir. Sefirin Kızı’nda Podgorica’dan zaman zaman güzel görüntüler yansıtılıyor. Beğeniyle izlenen bu görüntüler, 400 yıl hakimiyetinde kaldığı Osmanlı’dan da izler taşıyan Karadağ hakkında detayların, ekranları başındaki izleyiciler tarafından merak edilmesine neden oluyor. Vatandaşlar, Podgorica nerede, nasıl gidilir, ulaşım bilgileri gibi detaylara varıncaya kadar araştırıyor. Peki, Bu akşam 5. bölümüyle izleyiciyi ekrana kilitleyen Sefirin Kızı’nın çekildiği Podgorica nerede? Podgorica hangi ülkede? İşte Karadağ’ın (Montenegro) haritada konumu ve merak edilen soruların cevabı!

Sefirin Kızı’nın çekildiği Podgorica nerede? Podgorica hangi ülkede? İşte Karadağ’ın (Montenegro) haritada konumu

Star’ın ilgiyle izlenen dizisi Sefirin Kızı’nın çekimlerinin yapıldığı Karadağ, Balkanlar’da yer alan bir ülke. (Montenegro) adıyla biliniyor. Adiryatik Denizi’ne kıyısı olan Montenegro, Hırvatistan ve Bosna Hersek’in doğusunda yer alır. Arnavutluk ve Kosova’nın batısında bulunan Karadağ’ın kuzeyinde ise Sırbistan yer alır.

Podgorica (Podgoritsa) ise, Karadağ ‘Montenegro‘nun başkenti. Podgorica aynı zamanda 108 km²’lik yüzölçümü ve 2011 yılı itibariyle 185.937 olan nüfusuyla da, Karadağ’ın (Montenegro) en büyük kenti olma unvanına sahip bulunuyor.

 

Balkanların incisi, muhteşem güzelliğe sahip Karadağ (Montenegro), seyahat etmeyi isteyen T.C. vatandaşlarından da vize talep etmiyor.

 

Sefirin Kızı'nın çekildiği Podgorica nerede Podgorica hangi ülkede İşte Karadağ'ın (Montenegro) haritada konumu

Podgorica’nın haritada yeri;

Karadağ, eski Yugoslavya’yı oluşturan altı cumhuriyetten biriydi. Yugoslavya’nın parçalanmasından sonra Karadağ, Sırbistan’ın zorlamasıyla yeni Yugoslavya’ya katıldı.

Karadağ’ın (Montenegro) çabalarıyla 2003’te, Sırbistan-Karadağ olarak daha esnek bir federasyon çatısı oluşturulmuştur.

Karadağ’ın (Montenegro) haritada yeri;

Karadağ (Montenegro), 21 Mayıs 2006 Pazar günü gerçekleşen referandumda çıkan % 55,5’lik evet oyu ile ise bağımsız olma kararı aldı.

3 Haziran 2006 senesinde Karadağ Parlamentosu tarafından referandumda çıkan sonuca istinâden Montenegro’nun bağımsızlığı ilân edildi.

 

Sefirin Kızı'nın çekildiği Podgorica nerede Podgorica hangi ülkede İşte Karadağ'ın (Montenegro) haritada konumu

KARADAĞ’IN (MONTENEGRO) ETNİK YAPISI

1991 sayımı verilerine göre Sırplar, Sırbistan-Karadağ federasyonunun toplam nüfusunun %69’unu oluşturmaktaydı. Karadağlılar ise toplam nüfusun %5’ini, Karadağ nüfusunun %62’sini oluşturuyordu. Slav olmayan Arnavut azınlık ise ülkedeki 2. büyük gruptu ve resmi tahminlere göre toplam nüfusa oranları %17 idi.

1965’ten sonra Sırbistan ve Karadağ’dan gelişmiş Avrupa ülkelerine ve Kuzey Amerika’ya sürekli göç yaşandı.

Eski Yugoslavya’nın dağılmasını ve Hırvatistan ile Bosna-Hersek’teki savaşı takip eden yıllarda göç Sırbistan ve Karadağ’a yöneldi.

Mülteci sayımı sonucu 1996 yılı ortalarında 566.200’ü mülteci statüsünde olan 646.000 kişi tespit edilmiştir.

79 bin 700 kişi ise, diğer cumhuriyetlerde yaşayan Sırp ve Karadağlılar, ya da Yugoslavya’ya mülteci olarak gelip Yugoslav vatandaşlığına geçen kimselerdir.

Podgorica, İstanbul arası kaç kilometre?

Podgorica, İstanbul’dan karayoluyla gitmeyi tercih edenler için en kısa güzergâh, Selânik’ten geçerek Tiran üzerinden 1.165 km’dir.

Havayolu ile ulaşım tercih edenler için de, Türkiye’den Podgorica’ya direkt uçuşlar mevcuttur.

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri