Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Serebral Palsi nedir? Serebral Palsi belirtileri nelerdir ve tedavisi nasıl olur?

Serebral Palsi nedir? Serebral Palsi belirtileri nelerdir ve tedavisi nasıl olur? soruları internette sıkça araştırılıyor. Serebral Palsi belirtileri, nedenler nelerdir, nasıl tedavi edilir? FOX TV'de yayınlanan Mucize Doktor dizisinde Doktor Ferman'ın kız kardeşinin mücadele ettiği hastalık olarak bir kez daha gündeme gelen hastalık ile alakalı 'Serebral Palsi nedir?' ve 'Serebral Palsi belirtileri nelerdir ve tedavisi nasıl olur?' sorularının yanıtlarını haberimizde derledik...

Serebral Palsi nedir? Serebral Palsi belirtileri nelerdir ve tedavisi nasıl olur?

Dün akşam FOX TV’de yayımlanan ve milyonlarca izleyici tarafından beğeniyle takip edilen Mucize Doktor dizisinde yine önemli bir sağlık sorununa değinildi. Doktor Ferman’ın kız kardeşinin mücadele ettiği ve dünya genelinde milyonlarca insanı ilgilendiren bu zorlu hastalık ile alakalı detaylar da dizinin ardından yoğun bir şekilde araştırılmaya başlandı. Peki, Serebral Palsi nedir? Serebral Palsi belirtileri nelerdir ve tedavisi nasıl olur? İşte serbral palsi hastalığıyla alakalı merak edilen tüm detaylar!..

Serebral Palsi nedir? Serebral Palsi belirtileri nelerdir ve tedavisi nasıl olur?

Serebral palsi (SP), kas hareketlerini ve koordinasyonunu etkileyen bir grup bozukluğu ifade eder. Bu hastalıkta çoğu zaman, görme, işitme ve duyum da etkilenir.

Serebral palsi varlığına işaret eden belirti ve semptomlar bebeklik döneminde veya okul öncesi yıllarda ortaya çıkmaya başlar. Genel olarak, serebral palsi, anormal reflekslerle, uzuvların ve gövdenin gevşekliği veya sertliği, anormal duruş, istem dışı hareketler, dengesiz yürüme veya bunların bir kombinasyonu ile ilişkili bozulmuş hareketlere sebep olur.

Serebral palsili kişilerde yutma sorunları ve genellikle gözlerin aynı nesneye odaklanamadığı göz kası dengesizliği de görülebilir. Serebral palsili kişilerde kas sertliği nedeniyle vücutlarındaki çeşitli eklemlerde hareket açıklığının azalması da görülebilir.

Belirti ve semptomlar büyük ölçüde değişebilir. Serebral palsi ile ilişkili hareket ve koordinasyon problemleri şunları içerebilir:

 • Kas tonusunda, örneğin çok sert veya çok sarkık olma gibi değişiklikler
 • Sert kaslar ve abartılı refleksler (spastisite)
 • Normal refleksli katı kaslar (sertlik)
 • Kas koordinasyonu eksikliği (ataksi)
 • Titreme veya istemsiz hareketler
 • Yavaş, yazma hareketleri (atetoz)
 • Kollara yüklenme, tek başına oturma veya sürünme gibi motor becerilerin gelişmesinde görülen gecikmeler
 • Vücudun bir tarafını tercih etmek, örneğin sadece bir elinizle uzanmak veya bir bacağınızı sürüklemek gibi
 • Parmak uçlarında yürümek, çömelmiş bir yürüyüş, dizleri çaprazlayan makas benzeri bir yürüyüş, geniş bir yürüyüş veya asimetrik bir yürüyüş gibi zorlu yürüyüşler
 • Aşırı düşüş veya yutma ile ilgili yaşanan sorunlar
 • Emme ya da yeme zorluğu
 • Konuşma geliştirmede gecikmeler veya konuşma zorluğu
 • Pastel boya veya kaşık almak gibi hassas hareketlerde zorluk
 • Nöbetler

Serebral palsi ile ilişkili sakatlık, öncelikle vücudun bir uzuvuyla veya bir tarafıyla sınırlı olabilir veya tüm vücudu etkileyebilir. Serebral palsiye neden olan beyin bozukluğu zamanla değişmez, bu nedenle belirtiler genellikle yaşla birlikte kötüleşmez. Bununla birlikte, agresif tedavi edilmezse kas kısalması ve kas sertliği kötüleşebilir.

Beyin felci ile ilişkili beyin anomalileri de diğer nörolojik problemlere katkıda bulunabilir. Serebral palsili bireylerde ayrıca şunlar da olabilir:

 • Görme ve işitme zorluğu
 • Zihinsel engel
 • Nöbetler
 • Anormal dokunma veya ağrı algıları
 • Ağız hastalıkları
 • Ruh sağlığı (psikiyatrik) koşulları
 • İdrarını tutamamak

SEREBRAL PALSİ HASTALIĞININ NEDENLERİ

Anormal beyin gelişimi veya gelişen beyinde yaralanma serebral palsiye neden olabilir. Hasar beynin vücut hareketini, koordinasyonunu ve duruşunu kontrol eden kısmını etkiler.

Beyin hasarı genellikle doğumdan önce meydana gelir, ancak doğum sırasında veya yaşamın ilk yıllarında da ortaya çıkabilir. Çoğu durumda, serebral palsinin kesin nedeni bilinmemektedir. Muhtemel sebeplerden bazıları şunlardır:

 • Asfiksi neonatorum veya doğum ve doğum sırasında beyne oksijen eksikliği
 • Anormal beyin gelişimi ile sonuçlanan gen mutasyonları
  bebekte şiddetli sarılık
 • Maternal enfeksiyonlar , bu tür Alman kızamık ve herpes simpleks
 • Ensefalit ve menenjit gibi beyin enfeksiyonları
 • İntrakraniyal kanama veya beyine kanama
 • Trafik kazası, düşme veya çocuk istismarı sonucu meydana gelen yaralanmalar.

SEREBRAL PALSİ HASTALIĞI ÇEŞİTLERİ

Beynin çeşitli kısımlarını etkileyen farklı tipte serebral palsiler vardır. Her tip spesifik hareket bozukluklarına neden olur. Serebral palsi tipleri:

 • Spastik serebral palsi

Spastik serebral palsi, SP’li kişilerin yaklaşık yüzde 80’ini etkileyen en yaygın SP tipidir . Sert kaslara ve abartılı reflekslere neden olarak yürümeyi zorlaştırır.

Spastik serebral palsili birçok insan, yürürken dizlerini bükme veya bacakları ile makas benzeri hareketler yapma gibi yürüme anormalliklerine sahiptir. Kas güçsüzlüğü ve felç de mevcut olabilir. Belirtiler tüm vücudu veya vücudun sadece bir tarafını etkileyebilir.

 • Diskinetik serebral palsi

Diskinetik serebral palsili insanlar vücut hareketlerini kontrol etmekte zorlanırlar. Hastalık kollarda, bacaklarda ve ellerde istemsiz, anormal hareketlere neden olur .

Bazı durumlarda, yüz ve dil de etkilenir. Hareketler yavaş ve çarpıntılı veya hızlı ve sarsıntılı olabilir. Etkilenen kişinin yürümesini, oturmasını, yutmasını veya konuşmasını zorlaştırabilir.

 • Hipotonik serebral palsi

Hipotonik serebral palsi, kas tonusunun azalmasına ve aşırı gevşek kaslara neden olur. Kollar ve bacaklar çok kolay hareket eder ve bir bez bebek gibi sarkık görünürler.

Bu tip hipotonik serebral palsili bebekler başları üzerinde çok az kontrole sahiptir ve nefes almakta zorlanabilirler. Yaşlandıkça, zayıflamış kaslarının bir sonucu olarak dümdüz oturarak mücadele edebilirler. Ayrıca konuşma zorluğu, zayıf refleksler ve yürüme anormallikleri de olabilir.

 • Ataksik serebral palsi

Ataksik serebral palsi, en az görülen SP tipidir. Ataksik SP, genellikle düzensiz, sakar veya sarsıntılı görünen kas hareketleriyle karakterizedir .

Bu SP formuna sahip kişilerde genellikle denge ve koordinasyon sorunları vardır. Yürümekte ve nesneleri kavramak ve yazmak gibi iyi motor işlevleri yerine getirmekte zorlanabilirler.

 • Karışık serebral palsi

Bazı insanlar farklı tipteki SP’lerden gelen semptomların bir kombinasyonuna sahiptir. Buna karışık SP denir. Karışık SP vakalarının çoğunda, insanlar spastik ve diskinetik SP karışımı yaşarlar.

SEREBRAL PALSİ HASTALIĞI TEDAVİSİ

Serebral palsi, tamamen iyileştirilmesi mümkün olmayan bir hastalık olarak bilinir, fakat tedavi genellikle çocuğun becerilerini geliştirir.

Yetersizlikleri doğru şekilde tedavi edildiği takdirde, pek çok çocuk normale yakın bir yetişkin yaşamı sürebilir. Uygulanan tedavilerde doktorların yanı sıra aileye de büyük sorumluluklar düşmektedir. Ebeveynlerin çocuklarının hastalığı hakkında gereken bilgileri edinmesi ve bilinçli davranması oldukça önemlidir. Uygulanan ilaç tedavilerinden fizik tedavilerine kadar pek çok tedavi yöntemi hastanın yaşam kalitesini arttırmaya yöneliktir. İlaç tedavisi ile kasılma ve havale gibi sorunlara karşı önlem alınırken; fizik tedavi ve rehabilitasyon ile çocuğun kollarını ve bacaklarını rahatça kullanabilmesi amaçlanır. Çocuğa bağımsız hareket etmeyi öğreten fizik tedaviler aynı zamanda daha düzgün bir şekilde konuşmasına da yardımcı olur.

Serebral palsi tedavisinin bir ekip işi olduğunu unutmayınız. Nörologtan psikoloğa kadar oldukça geniş bir yelpazeye sahip tedavi uygulanır.

Tüm bunların yanı sıra, ailenin desteği ve tutumu da tedavinin seyrini etkileyen en önemli unsurdur.

 

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri