Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

SGK prim borcu sorgulama işlemi nasıl yapılır? SGK prim borcu ödeme

SGK prim borcu sorgulama işlemi nasıl yapılır? SGK prim borcu ödeme

SGK, GSS ve Bağkur vb. tüm isteğe bağlı sigorta kolları kapsamında prim borçlarının sorgulanması ve ödenmesi konusunda yoğun araştırmalar var. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ve banka şubelerinden gerçekleştirilebilen borç ödeme işlemini, internet üzerinden öğrenip yapmak da mümkün. Peki SGK prim borcu sorgulama işlemi nasıl yapılır? SGK prim borcu ödeme işlemi detaylarına haberimizden ulaşabilirsiniz…

SGK PRİM BORCU SORGULAMA İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

SGK, E Devlet Kapısı aracılığıyla çalışanların hizmet ve bilgi sorgulamalarının online olarak gerçekleştirmelerini sağlamaktadır.

E Devlet Kapısı’na giriş yaptıktan sonra “Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama” bağlantısına tıklayınız. Adınıza ait bir SGK prim borcu varsa ekranda görünecektir.

Toplam prim gününüzü görmek için de E Devlet sistemini kullanabilirsiniz. Bağlı olduğunuz sigorta koluna (4A,4B ya da 4C) göre hizmet dökümünüzü görüntüleyebilirsiniz. Hizmet dökümünüzde toplam prim sayınız ve aylara bölünmüş detaylı prim durumunuza bakabilirsiniz.

PRİM NEDİR?

İşverenin işçiye, çalışma ücretleri dışında ödediği ek paraya prim denir. Sigortalılar istenilen prim gününü çalışarak doldurup emekli olurlar. Her ay işveren tarafından yapılan bu ödeme işçi çalışmıyorsa ‘isteğe bağlı’ olarak da ödenebilir. Yani SGK’ya başvurup sigorta primlerini her ay düzenli ödeyenler de belirlenen şartlarda emekli olabilir. Kısaca prim günü emekli olabilmek için temel taşlardan biridir. Prim borçlarını ise internet ortamında sorgulayıp bilgi sahibi olabilirsiniz.

SGK borcu nasıl ödenir?

SGK borçlarınızı;

 • SGK kart ile prim ödeme sisteminden kredi kartı ile,
 • SGK ile anlaşmalı tüm bankalardan,
 • Mobil bankacılıktan,
 • İntenet bankacılığı sisteminden,
 • Anlaşmalı bankaların ATM’lerinden ödeyebilirsiniz.

SSK prim ödemelerini gerçekleştirebileceğiniz bankalar başlıca şu şekildedir, Akbank, Albaraka, Vakıf Bank, Ziraat Bankası, Halk Bank, PTT, İş Bankası, Garanti, Yapı Kredi Bankası, Finans Bank, TEB ve diğer bankalar.

Kredi Kartı ile SSK borcu nasıl ödenir?

Borcun sahibi olan kişinin e-devlet şifsiyle birlikte giriş yapıp, sistemdeki ‘Sorgu Türü: 4a İşveren Tahsilatları ve Sorgu tipi’ sekmesinde tıklayarak borç ödeme işlemini gerçekleştirebilir.

İşveren SSK prim ödeme

SSK prim ödemesinde önemli detay, bu borçlarınızı ödemek için T.C. kimlik numaranız veya vergi numaranız üzerinden ödeme gerçekleştiremezsiniz. SGK’ da kayıtlı ve tescilli olduğunuz 26 hanesi bulunan işyeri sicil numarası ile birlikte ödemenizi yapabilirsiniz. Borç sorgulaması yaparken işyeri sicil numaranızı hiçbir boşluk bırakmadan yazmanız gerekmektedir.

E-devlet sistemi üzerinden işleminizi gerçekleştirirken, borcunuzun ödeme türüne göre farklı pencereleri açmanız gerekiyor. Bu kategoriler şu şekilde;

 • Cari prim borçları için SGK Ödemeleri-
 • SSK prim Vadesi geçmiş prim borçları için SGK Ödemeleri
 • SSK Geçmiş Dönem, idari para cezası borçları için SGK ödemeleri
 • SGK İPC İşveren tarafından yapılandırma ödemesi
 • İşveren….. Yapılandırma Taksit ödemesi menüsünden İcraya intikal eden işveren prim borçlarının ödemesi
 • İşveren İcra Dosya Tahsilatları menüsünden, İcradaki işveren prim borcunu taksitlendirmek için peşinat ödemesi
 • İşveren İcra Taksit Preşinatı Tahsilatı menüsünden, İcradaki borcu toplu kapatmak için SGK Ödemeleri
 • İşveren İcra Toplam Borç Kapatma Tahsilatı menüsünden, ödemelerinizi kolayca ödeyebilirsiniz.