Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Siber saldırı nedir? Siber saldırıdan nasıl korunulur?

Milyonlarca insan Türk Telekom'a yapılan siber saldırıdan etkilendi. Bu saldırı sonucu birçok vatandaş internete bağlanamadı. Siber saldırı ile ilgili detaylar araştırılıyor. Vatandaşlar, Siber saldırı nedir? Siber saldırıdan nasıl korunulur? sorusuna cevap arıyor. İşte Siber saldırısı hakkında merak edilenler...

Siber saldırı nedir? Siber saldırıdan nasıl korunulur?

Siber saldırı birçok vatandaşı mağdur etti. Türk Telekom’dan yapılan açıklamada, “Türk Telekom’un DNS’lerine yönelik yapılmaktadır.” denildi. İnsanlar, Siber saldırı nedir? Siber saldırıdan nasıl korunulur? sorularına cevap arıyor. Erişim engeli yaşayanlar, sorunun ana kaynağını çözmeye çalışıyor. Peki, Siber saldırıdan nasıl korunulur? İşte konuyla ilgili merak edilen detaylar…

Siber Saldırı nedir?

DDOS başta olmak üzere farklı yollarla internet üzerinden yapılan saldırılara siber saldırı denir.

Siber saldırı, yüzlerce, binlerce ve hatta on binlerce bilgisayarın birleşip tek bir sistemi hedef almasıyla DDOS saldırısı meydana geliyor ve pek çok internet sitesi geçici de olsa erişime kapanabiliyor. Siber saldırı gerçekleştiğinde tüm ülkede erişim sorunu yaşanabilmekte.

Siber saldırılar nasıl zarar verir?

Siber saldırganlar genel olarak aşağıdaki gibi zararlar verebilirler.

Hedef sistemin güvenlik duvarını aşarak sisteme sızabilir ve müşteri datalarınızı çalabilirler.

Sahip olduğunuz IT varlıkları üzerinde saklanan müşteri bilgileri ve muhasebe kayıtları gibi verileri kriptolayarak kullanılmaz hale getirip, fidye isteyebilirler.

Mikrofon veya kameranızı sizden habersiz açarak, kayıt alabilir ve ortam dinlemesi ile elde ettikleri bilgileri internete servis edebilecekleri gibi şantaj için kullanabilirler.

Mevcut ağınıza sızarak verilerinizi çalabilir ve rakiplere satabilirler.

Sistemlerinizi kullanılamaz bir hale getirerek kurumun işlerliğini bozabilir, sekteye uğratabilirler.

Hizmet dışı bırakma saldırıları ile kurum itibarına zarar verebilecekleri gibi maddi açıdan büyük zararlara yol açabilirler.

SPAM e-postalar ile zararlı kodlar göndererek verilerinize virüs bulaştırabilirler.

Gizlice çevrim içi hareketlerinizi izleyerek kredi kartı bilgileriniz ve parolanız gibi hassas bilgileri çalarak hesaplarınızı boşaltabilirler.

Kurum bilgisayarlarını başka kurumlara veya devletlere saldırmak için kullanabilirler.

Kurum bilgisayarlarının CPU ve RAM güçlerini Bitcoin ve benzeri dijital para birimleri için madencilik amaçlı kullanabilirler.

Devletlerarası Siber Saldırılar

Devletlerarası siber saldırı konusunda özellikle Amerika ve Çin arası yaşanan siber saldırı atakları bu alanda en çok göze çarpan örneklerdir. ABD eski başkanı Obama yapmış olduğu konuşmada “içinde bulunduğumuz çağda Amerika’nın huzur ve refahının siber güvenliğe bağlı olduğunu” belirterek siber güvenliğin önemini vurguladığını görüyoruz. Siber saldırı alanında başı çeken Amerika ve Çin rekabetinin yanı sıra Hindistan, Rusya, Çek Cumhuriyeti, Ukrayna, Almanya, Endonezya, Gürcistan ve Japonya gibi devletlerinde bu siber saldırı ortamına giderek birbirleriyle rekabet içine girdiğini ve milyonlarca dolarlık bütçeler ayırmak zorunda kaldıklarını görüyoruz. Siber saldırılar devletlerarası olduğu zaman siber savaşlar meydana gelir. Siber savaşlarda da genel olarak bilgi sızdırma, güvenlik açığı bulma, gözdağı verme, politik ve ekonomik gerekçeler gibi amaçlarla yapılabildiği gibi askeri amaçlar ve siber casusluk için de siber saldırı yapılabiliyor.

Bildiğimiz savaştan tek farkı dijital sistemler üzerinde gerçekleşmesi olan Siber Savaşlar, sonuçları itibari ile ölümlere yol açabiliyor. Gerçek savaşlardan farklı bir stratejiye karşımıza gelen siber savaşlarda telefon dinleme, gizli evrak görüntüleme, ajanlık ve casusluk gibi özel amaçlı olarak yapılan işlemlerin ön plana çıktığını söyleyebiliriz.

Siber saldırılar yalnızca devletlere, kurumlara veya kuruluşlara yapılmıyor. Kobilere ve hatta şahıslara kadar hemen hemen her türlü saldırılar yapılabildiğini de gözlemlemekteyiz. Siber korsanların hedef gözetmeksizin maddi ve manevi zararlar verebilecek şekilde farklı amaçlar güdebileceği veya yalnızca ego tatmini için zarar verebilecekleri de günümüz teknoloji dünyasının kaçınılmaz bir güvenlik problemi olduğunu gösteriyor.

Siber saldırılardan her türlü elektronik ortam etkilenebiliyor. Bilgisayarlar, akıllı telefonlar, internet bağlantılı cihazlar, yeni nesil IOT cihazları, tabletler gibi internete bağlı olan tüm sistemler üzerinden şahıslara, kobilere, kurumlara ya da devletlere kadar her türlü sistem hemen hemen her gün binlerce art niyetli sanal saldırıya maruz kalabiliyor.