Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Son dakika deprem haberleri! Malatya’da deprem mi oldu?

Deprem kuşağı üzerinde yer alan Türkiye’de depremin gerçekleşmediği gün neredeyse geçmiyor. Ancak çoğu hafif şiddetlerde oluşan bu depremler hissedilmezken, zaman zaman da daha büyük depremlere şahit olunabiliyor. Son dakika depremler, en son deprem nerede oldu gibi sorular da gündemin en çok aranan konuları arasında yer alıyor. AFAD ve Kandilli açıklamasına göre depremin nerede olduğu belli oldu. Peki, Malatya'da deprem mi oldu?

Son dakika deprem haberleri! Malatya’da deprem mi oldu?

Son dakika deprem haberleri… Kandilli son depremlere göre; Türkiye’de deprem verileri en çok arananlar arasında yer alıyor. Akşam saatlerinde Malatya Pütürge’de deprem bilgisi alındı. AFAD verilerine göre Malatya’da deprem mi oldu? Merak edilen ayrıntılar haberimizde yer alıyor.

AFAD’dan edinilen bilgiye göre Malatya Pütürge’de 5.0 büyüklüğünde deprem meydana geldi. !
Kandilli Rasathanesi, depremin büyüklüğünü 5,3 olarak duyurdu.

Kandilli depremin büyüklüğünü 5.3 olarak açıkladı. Derinliği ise 4.6 olarak kaydedildi.

Büyüklük 5.0 (Mw)
Yer Malatya – Pütürge
Tarih 05/06/2020 – 21:06:20 (TS)
Enlem 38.2576 (K)
Boylam 38.7455 (D)
Derinlik 6.98 (KM)

MALATYA VALİSİ VE BELEDiYE BAŞKANI’NDAN İLK AÇIKLAMA

Malatya Valisi Aydın Baruş yaptığı açıklamada, Pütürge ilçesindeki deprem haberinin ardından bölgeye ekiplerin yönlendirildiğini ifade etti.

Ekiplerin sahada aktif olarak çalışmalarına devam ettiğini anlatan Baruş, ”Depreme ilişkin bölgeden şu ana kadar herhangi bir olumsuzluk haberi almadık. Ekipler araştırmalarını sürdürüyor.” dedi.

Malatya Belediye Başkanı ise yaptığı açıklamada, “Herhangi bir olumsuzluk yok. Gerek kırsal kesimlerdeki muhtarlarımızla yapılan görüşmelerde, gerek MASK ve itfaiye yetkililerimizden aldığımız bilgilerde, gerek Pütürge Belediye başkanımız ve valimizden aldığımız bilgilerde herhangi bir olumsuz durumun olmadığını ifade etmek istiyorum. Tüm Malatyamıza ve ülkemize geçmiş olsun diliyorum.” dedi.

PROF. DR. NACİ GÖRÜR’DEN AÇIKLAMA

Prof. Dr. Naci Görür, Malatya’da meydana gelen depreme ilişkin Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Elazığ depreminden sonra stresin Malatya’ya doğru, özellikle Çelikhan-Erkenek koluna doğru kayabileceğini ifade etmiştik. Sanıyorum şimdi olan 5 büyüklüğündeki deprem bu yöne doğru olan hateketliliği gösteriyor olabilir. İnşallah zaiyat yoktur.” ifadelerini kullandı.

24 OCAK’TA SİVRİCE MERKEZLİ DEPREM YAŞANMIŞTI

24 Ocak’ta mrkez üssü Elazığ’ın Sivrice ilçesi olan ve 41 kişinin hayatını kaybettiği, 45 kişinin enkaz altından kurtarıldığı 6,8 büyüklüğündeki deprem çevre illerinde hissedilmiş, Malatya Pütürge’de de hasara yol açmıştı. Doğanyol ilçesinde 202, Pütürge’de 150, Kale’de 37, Battalgazi’de 18, Yeşilyurt’ta ise 2 olmak üzere 409 binanın yıkıldığı Malatya’da, Pütürge ilçesinde 2 bin 250, Battalgazi’de 1229, Kale’de 827, Doğanyol’da 444, Yeşilyurt’ta ise 183 olmak üzere 4 bin 933 binada 9 bin 323 bağımsız bölümün ağır hasarlı olduğu belirlenmişti. Depremde Elazığ’da 38, Malatya’da 36 olmak üzere 74 okul zarar görmüştü.

Kandilli Rasathanesi’ne göre son depremler listesi şöyle: