Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

İstanbul’a kar ne zaman yağacak? Meteorolojiden İstanbul ve Ankara için hava durumu açıklaması

İstanbul’a kar ne zaman yağacak? Meteorolojiden İstanbul ve Ankara için hava durumu açıklaması

Meteoroloji Genel Müdürülüğü tarafından yapılan son dakika hava durumu tahminlerine göre, hava sıcaklıkları ve yağışların doğu bölgeleri öncelikli olacak şekilde hızla değişim gösterdiği açıklandı. Meteoroloji tarafından yapılan açıklamalarda, Marmara Bölgesi’nde geçtiğimiz hafta sonundan sonra artış göstereceği belirtildi. Vatandaşlar, hava durumu tahminlerinde en çok kar yağışını merak ediyor. İstanbullular, İstanbul kar yağışı için beklemeye başladı. Peki, İstanbul ve Ankara’ya kar ne zaman yağacak? Meteorolojiden hava durumu açıklaması…

İSTANBUL’A NE ZAMAN KAR YAĞACAK?

Günün hava durumu verilerine göre uzun süredir beklenen kar yağışı ülkenin doğu bölgesini etkisi altına alıyor. Özellikle Doğu Anadolu Bölgesinin yüksek bölgelerinde yoğun olarak gözlenen kar yağışının İstanbul’da yakın zamanda, Ankara’da ise 4 Aralık tarihine kadar gerçekleşmesi beklenmiyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün 5 günlük hava durumu verileri ele alındığında nüfus yoğunluğunun büyük bir kısmını barındıran İstanbul kar yağışı hafta sonuna kadar beklenmiyor. Ankara’da ise kar yağışının 4 Aralık Çarşamba günü etkisini göstermesi bekleniyor.

İstanbul Kar Yağışı

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Yağışların; Trabzon’un doğu ilçeleri, Rize çevreleri, Artvin’in kıyı kesimleri ile Diyarbakır, Bingöl ve Batman çevrelerinde kuvvetli (21-50 kg/m2) olması beklendiğinden meydana gelebilecek ani sel, su baskını, yıldırım, heyelan, ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

KUVVETLİ KAR YAĞIŞI UYARISI 

Yağışların Muş ve Bitlis çevrelerinde kuvvetli karla karışık yağmur ve yüksekleri yoğun kar yağışı şeklinde (20 cm. ve üzeri) olacağı tahmin edildiğinden meydana gelmesi muhtemel buzlanma, görüş mesafesinde azalma ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

DOĞU ANADOLU HAVA DURUMU RAPORU

Doğu Anadolu Bölgesi’ndeki Erzurum, Erzincan, Kars, Ağrı, Iğdır ve Ardahan’da karla karışık yağmur ve kar yağışı etkili olacak.

Meteoroloji 12. Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, dünden beri kar yağışı ve karla karışık yağmur etkili olan bölge genelinde hava parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerine kadar Erzincan’da, akşam saatlerine kadar Erzurum, Kars ve Ardahan’da, gece saatlerinde ise Ağrı ve Iğdır’da aralıklı yağmur, karla karışık yağmur ve kar yağışı görülecek.

Sıcaklığın mevsim normallerinde seyredeceği bölgede rüzgar, güneyli yönlerden hafif, zaman zaman orta kuvvette esecek.

Bölgede gece en düşük hava sıcaklığı Iğdır’da 5, Tunceli ve Erzincan’da 3, Kars ve Ağrı’da sıfır, sıfırın altında olmak üzere Ardahan ve Erzurum’da 1 derece ölçüldü.

Gün içinde en yüksek hava sıcaklığı ise Iğdır ve Erzincan’da 8, Tunceli’de 7, Kars ve Ağrı’da 3, Erzurum ve Ardahan’da 2 derece olacak.

Bölgede etkili olan kar yağışı nedeniyle Erzurum şehir merkezinde kar kalınlığı 7 santimetre olarak ölçüldü.

Yetkililer, bölgede gece ve sabah saatlerinde buzlanma ve don olayı ile yer yer sis beklendiğinden vatandaşların tedbirli olmasını istedi.