Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

HAARP nedir? HAARP projesi son depremler sonrası gündem oldu!

Elazığ'da yaşanan 6.8'lik depremin ardından HAARP konusu yeniden gündem oldu. Elazığ ve Malatya'da şiddetli olarak hissedilen deprem ölü ve yaralı sayısı gittikçe artıyor. AFAD tarafından yapılan açıklamaya göre, şuana kadar 22 kişinin öldüğü, 1243 kişinin yaralandığı bilgisi geldi. Elazığ depreminin ardından sosyal medyada HAARP trend oldu. Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD), üzerinde çalıştığı bir proje olarak bilinen Haarp Projesi yeniden gündem oldu. Peki HAARP nedir? HAARP kimin projesi? İşte konuyla ilgili merak edilenler...

HAARP nedir? HAARP projesi son depremler sonrası gündem oldu!

Elazığ depremi sonrası AFAD‘dan yapılan açıklamaya göre 22 kişi hayatını kaybetti, 1243 kişi yaralandı. Enkaz altında kalan vatandaşların kurtarılma çalışmaları devam ediliyor. Vatandaşlar depremler ile ilgili detaylı bilgilere ulaşmak istiyor. Bu bağlamda son depremler sonrası HAARP projesi gündem oldu! Konuyla ilgili araştırma yapanlar HAARP nedir? HAARP kimin projesi? sorularına cevap arıyor. İşte ayrıntılar…

Elazığ depremi sonrası ‘HAARP’‘ teknolojisi konusundaki tartışmaları yeniden gündeme getirdi.

HAARP NEDİR?

”High Frequency Active Auroral Research Program” (HAARP), Türkçe açılımı ‘Yüksek Frekanslı Etkin Güneşsel Araştırma Program’ olarak biliniyor. Sırp asıllı Ünlü Amerikalı mucit Nikola Tesla’nın temellerini kurmuş olduğu HAARP, günümüzde ABD‘nin Alaska eyaletinde bulunan ve halen üzerinde çalışmalar yürütülen bilimsel bir proje.

Elektromanyetik sinyallerle çok büyük enerjileri kontrol edebilme mantığı üzerine kurulu olan bu sistem, yüksek enerjiler kullanarak aktif ve güçlü radyo dalgaları oluşturmakta.

1997 yılında ”HAARP” projesinin son safhası tamamlandığında; 3 milyar wattlık bir güçten fazla enerjiyi, atmosferin üst katmanlarına yaymak için dizayn edilmiş güçlü bir verici inşa edilmişti. Dünyanın en büyük ‘iyonosfer ısıtıcısını’ içeren proje aynı zamanda iyonosferin ısıtılması yoluyla ”VLF” yani ‘çok düşük frekans’ dalgaları üretmekteydi. Bu amaçla ”yüksek frekans bazlı bir radyo vericisi” kurulmuş ve 72 fit yüksekliğinde 180 kule inşa edilmişti.

Füzelerin henüz havadayken infilak ettirilmesi, yer altının incelenmesi, denizaltılarla iletişimin kolaylaştırılması ve geniş alanlarda teknolojik iletişimin kesilmesi gibi birçok amaca hizmet eden ‘HAARP’, dünyanın gözünde son derece merak uyandırıyor!

Amerikalı ünlü bir jeofizik uzmanın göre ise HAARP teknolojisiyle; iklim değişikliği, ozon tabakası değişiklikleri, radyasyon yaymayan termonükleer patlamalar ve hatta depremler ve tsunamiler gibi daha birçok ürkütücü olaylar gerçekleştirilebiliyor.

 

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri