Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Sultanbeyli’yi imarlı, ifrazlı tapularla buluşturuyoruz

Yakın dönemde vatandaşın gündeminden düşmeyen mülkiyet meselesini birinci ağızdan öğrendik. Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, herkesin kafasındaki sorulara net cevaplar verdi. Hisseli parsellerde tapuyla ilgili sorun bulunmadığını belirten Başkan Keskin, rayiç bedellerin de 2012 yılında yürürlüğe giren 2B yasasına göre ortaya çıktığını söyledi.

Sümeyye Aksu
Sultanbeyli’yi imarlı, ifrazlı tapularla buluşturuyoruz

Diriliş Postası Muhabiri Sümeyye Aksu/İstanbul

Sultanbeyli’de hisseli parsellerin tebligatları hak sahiplerine ulaştırılıyor. Belediye Başkanı Hüseyin Keskin de mülkiyet sürecinde gelinen son aşamayı Diriliş Postası’na anlattı. Hiçbir sorun olmadan hisseli parsellerin hak sahiplerine devrinin devam ettiğini ifade eden Başkan Keskin, Sultanbeyli’nin önündeki en büyük engeli aştığını belirterek, “110 yıllık konuyu el birliğiyle çözdük. Tebligatları hak sahiplerine ulaştırmaya devam ediyoruz. Tebligatın ardından başvuru yapanlar imarlı ifrazlı tapularını alıyor” şeklinde konuştu. Başkan Keskin akıllardaki diğer soruları cevapladı.

Sultanbeyli son dönemde bir hayli gelişti ve İstanbul’un bu konuda örnek ilçelerinden biri oldu. Bunda şüphesiz sizin çok büyük payınız var. Görev süreniz boyunca Sultanbeyli’de neler değişti?

Sultanbeyli’de 2009 yılında görev yapmaya başladık. Bugüne kadar hamdolsun çok sayıda önemli proje gerçekleştirdik. İlçemizin her geçen gün kalkındığını ve geliştiğini söyleyebiliriz. İnsanı merkeze alan çalışmalarımızla hemşehrilerimizin yaşamına değer kattık. Ulaşım, sağlık, eğitim, yeşil alanlar, kültür-sanat alanlarında Sultanbeyli hak ettiği seviyelere geldi. Tabii daha yapacak çok işimiz var.

İlçenizin mülkiyet problemi ne durumda. Bu konuda neler yaptınız?

İlçemizin 110 yıllık mülkiyet problemi bulunuyordu. Hamdolsun bunu geride bıraktık. Önce 2B’ler çözüme kavuştu, ardından Cumhurbaşkanımızın destekleriyle hisseli parsellerin sorunları çözüldü. TBMM’den 2 özel yasa çıktı ve sorunumuz kalmadı. Hızlıca tüm mahallelerimizde çalışma başlattık. Ölçümler gerçekleştirildi ve askı süreci başladı. Ardından tebligatları hazırladık ve bugün geldiğimiz noktada tebligatını alan hemşehrilerimiz başvurularını yaparak imarlı, ifrazlı tapularını almaya devam ediyor.

Tebligat süreci nasıl işliyor, rayiç bedeller neye göre oluşturuldu?

İlçemizdeki tüm parsellerin çalışmalarını tamamladık. Biraz önce de ifade ettiğim gibi tebligat sürecini başlattık. Tabii en önemli konu rayiç bedeller. Burada yasanın bize verdiği, halkımızın yararına olan tüm imkanları seferber ettik. 2012 yılında çıkan 2B yasası baz alınarak metrekare fiyatları ortaya çıktı. Daha sonra enflasyon oranlarıyla hesaplamalar yapıldı. Tapu bedelleri konusunda tamamen halkımızın yararına bir çalışmanın içinde yer aldık. Parsellerin %85’inin metrekaresi 150-500 TL arasında, %10’unun metrekaresi 500-750 TL arasında.

Bugüne kadar neler yapıldı?
Sultanbeyli halkı için kanunun elverdiği imkânlar sonuna kadar kullanılarak önemli avantajlar sağlandı.
Arsası 400 metrekare ve altında olanlar için oluşan fiyatta %50 indirim uygulanıyor.
Peşin ödemelerde ise ayrıca %20 oranında indirim uygulanıyor.
Tebligatlar tüm indirimler uygulanarak gönderiliyor. Tebligat sonrası hak sahiplerinin 1 yıl süreyle başvuru imkânı var.
Başvurunun ardından ödeme kolaylığı oluşması için 2B’de olduğu gibi 5 yıl taksit avantajı sunuldu.

Herhangi bir indirim söz konusu mu?

Tabii indirimler mevcut. 400 metrekare ve altında arsası olan hemşehrilerimiz %50 oranında indirimden yararlanacaklar. Diğer taraftan peşin ödemede de yine %20 oranında indirim uygulanıyor ve 5 yıl taksit süreci bulunuyor. Ayrıca tebligatını alan hemşehrilerimize 1 yıl gibi bir sürede başvuru imkânı da tanıyoruz.

Son olarak mülkiyet konusunda ne gibi uyarılarda bulunmak istersiniz?

Vatandaşlarımızın alım gücünün farkındayız. Mülkiyet meselesinde vatandaşlarımızın lehine olacak şekilde kanunun elverdiği tüm kolaylıkları sağladık. Ama daha önce de olduğu gibi vatandaşlarımızın alım gücünü istismar etmeye çalışanların var olduğunu biliyoruz. Vatandaşlarımızdan mülkiyet meselesiyle alakalı herhangi bir sorun durumunda söz ettiğimiz fırsatçılar yerine mülkiyet ofisimize danışmalarını rica ediyorum. Hemşehrilerimiz mülkiyet ofisinde bu konuyla alâkalı işlemlerini kolayca yapabilirler.

Diriliş Postası Muhabiri Sümeyye Aksu/İstanbul