Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Tesbih namazı kaç rekat ve nasıl kılınır? Tesbih namazı kılınışı

Müslümanlar Mevlid kandili münasebetiyle geceyi ibadet ve dualarla ihya etmeye hazırlanıyor. Mübarek Mevlid Kandili gecesi kılınan nafile ibadetlerden olan Tesbih namazı araştırılmaya başlandı. Tesbih namazı nasıl kılınır ve kaç rekattır? Tesbih namazında hangi dualar ve sureler okunur? gibi sorular merak konusu oldu. Hadisi şeriflerde de zikredilen Tesbih namazı nasıl kılınır ve kaç rekattır? Tesbih namazında hangi dualar ve sureler okunur? işte tüm detayları sizler için derledik.

Tesbih namazı kaç rekat ve nasıl kılınır? Tesbih namazı kılınışı

Mübarek Mevlid Kandilini idrak etmemiz sebebiyle Müslümanlar hangi ibadetlerin yapılabileceğini araştırmaya başladı. Allah Rasulü’nün (s.a.v) de amcası Hz. Abbas’a tavsiye ettiği Tesbih namazı nasıl kılınır ve kaç rekattır? Tesbih namazında hangi dualar ve sureler okunur? merak konusu oldu. Hadisi şeriflerde bahsi geçen Tesbih namazı hakkında araştırma yapanlar için Tesbih namazı nasıl kılınır ve kaç rekattır? Tesbih namazında hangi dualar ve sureler okunur? sorularını araştırdık. İşte tüm cevaplar haberimizde.

TESBİH NAMAZI NASIL KILINIR VE KAÇ REKAT?

Tesbih namazını kılarken, Allah rızası için tesbih namazına veya nafile namaza niyet edilir ve “Allahu Ekber” diye namaza başlanır. SUbhanekeden sonra on beş kere “Subhanellahi velhamdu lillahi…” okunur. Sonra Euzu Besmele, Fatiha ve bir sure okunup tekrar on kere “Subhanallah… ” okunur. Ondan sonra rükua varılır. Üç kere, “Subhane rabbiye’lazim” dendikten sonra, on defa Subhânellah…” okunur. Rükudan, “Semiallahu limen hamideh, Rabbena leke’l-hamd” denilerek kalkılır. Doğrulduktan sonra yine on defa, “Suhhanellah…” okunur. Bundan sonra secdeye varır. Secdede üç defa “Subhane rabbiye’l-a’la”dan sonra on kere “Subhanellah…” okunur. Secdeden tekbir ile kalkılır. İki secde arasındaki oturuşta yine on defa, “Subhanellah…” okunur. İkinci secdeye tekbir ile varılıp üç defa, “Subhane rabbiye’l-a’la”dan sonra, tekrar on defa, “Subhanellah…” okunur ki, bu fazla tesbihlerin toplamı yetmiş beşe ulaşmış olur.

Akabinde ikinci rekata kalkılır. Yine önce on beş kere “Subhanellah…” okunur. Sonra aynen birinci rekattaki şekliyle hareket edilerek kılınır ve ikinci rekatın sonunda oturulur. Tahiyyat ve salli-barik duaları okunur. İlave tesbihlerin toplamı böylece 150 olmuş olur. Bundan sonra selam vermeden veya selamdan sonra ayağa kalkılır. Üçüncü ve dördüncü rekatlar, aynen birinci ve ikinci rekatlar gibi kılınır. Böylece dört rekatte üç yüz defa tesbih duası okunmuş olur.

Tesbih namazının bu kılınma şekli, Tirmizî’nin el-Câmi’inde, Ebu Hanife’nin talebelerinden Abdullah b. Mübarek’ten rivâyet ettiği şekle göredir.

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri