Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

TOKİ kura çekilişi ne zaman yapılacak? TOKİ başvuru sonuçları tarihi belli mi? TOKİ Başakşehir, Arnavutköy ve Tuzla kuraları çekilişi ne zaman?

TOKİ kura çekilişi ne zaman yapılacak? sorusu TOKİ’ye başvuru yapan vatandaşlar tarafından yoğun olarak araştırılıyor. TOKİ, dar gelirli aileler için 81 ilde inşa ettiği 100 bin Sosyal Konut Projesi’nin çalışmalarına hız verdi. Başvuru sürecinin sona ermesinden sonra birçok vatandaş “TOKİ başvuru sonuçları tarihi belli mi?” sorusuna cevap arıyor. Bu yıl başvuruda rekor kıran TOKİ’ye en çok talep ise İstanbul’dan oldu. İstanbul’da TOKİ 100 Bin Sosyal Konut Projesi; Arnavutköy, Tuzla ve Başakşehir’de yatay mimari olarak yapılıyor. Peki TOKİ Başakşehir, Arnavutköy ve Tuzla kuraları çekilişi ne zaman? TOKİ kura çekilişi ne zaman yapılacak? TOKİ başvuru sonuçları tarihi belli mi? gibi tüm sorunların cevabı Diriliş Postası’nda…

TOKİ kura çekilişi ne zaman yapılacak? TOKİ başvuru sonuçları tarihi belli mi? TOKİ Başakşehir, Arnavutköy ve Tuzla kuraları çekilişi ne zaman?

TOKİ 100 Bin Sosyal Konut Projesi’ne başvuruların sona ermesiyle beraber vatandaşları TOKİ kura heyecanı sardı. Milyonlarca başvurunun yapıldığı projede uygun ödeme koşulları, dar gelirli vatandaşın yüzünü güldürüyor. Çalışmalarına hız kesmenden devam eden TOKİ’ye bu yıl rekor bir katılım oldu. Rekor katılıma en çok başvuru alan il ise İstanbul oldu. Bilindiği üzere, TOKİ 100 Bin Sosyal Konut Projesi İstanbul’un; Arnavutköy, Tuzla ve Başakşehir semtlerinde de yer alacak. Bu semtler için başvuruya katılan vatandaşlar “TOKİ Başakşehir, Arnavutköy ve Tuzla kuraları çekilişi ne zaman?”  sorusuna cevap ararken, TOKİ çekiliş tarihi verildi! Peki TOKİ kura çekilişi ne zaman yapılacak? TOKİ başvuru sonuçları tarihi belli mi? İşte tüm detaylar….

BAŞAKŞEHİR, TUZLA VE ARNAVUTKÖY TOKİ KURASI NE ZAMAN ÇEKİLECEK?

TOKİ 100 Bin Sosyal Konut Projesi’nde, başvuruların toplanmasının ardından gerçekleştirilecek ihaleyle şerefiyeli satış fiyatları belirlenecek olup, başvuru sahipleri arasında  “Hak Sahibi Belirleme” kurası çekilecektir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 100 bin sosyal konut için 1 milyon 137 bin 982 başvuru yapıldığını, kuraların şubat ayında çekileceğini duyurdu. Kura net çekiliş tarihi, yeri ve saati açıklanınca detayları haberimizden öğrenebileceksiniz.

Satışa sunulan konut sayısından daha az başvuru olması durumunda ise, başvuruda bulunan vatandaşlar tarafından satın alınacak konutlar TOKİ’nin belirleyerek kullanıma açacağı bloklar arasından, noter huzurunda yapılacak kura ile belirlenecektir.

Konutların, adet, brüt m²,  net m² ve fiyat bilgileri, yapılacak ihalenin ardından netlik kazanacaktır.

‘Hak Sahibi Belirleme Kurası’ noter huzurunda; Banka ve İdare yetkilileri denetiminde gerçekleştirilecektir.

 • 1) Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri konut sayısının %10’u kadar kontenjan ayrılacak ve gerek görüldüğü takdirde kura ile hak sahipleri belirlenecektir. Kura sonucu bu kategoriden hak sahibi olamayan başvuru sahipleri diğer alıcılar kategorisindeki başvuru sahipleri ile birlikte kuraya tabi tutulacaktır.
 • 2) ‘En Az %40 Engelli Vatandaşlara’ konut sayısının %5’i kadar kontenjan ayrılacak ve gerek görüldüğü takdirde kura ile hak sahipleri belirlenecektir. Kura sonucu bu kategoriden hak sahibi olamayan başvuru sahipleri diğer alıcılar kategorisindeki başvuru sahipleri ile birlikte kuraya tabi tutulacaktır.
 • 3) Emekli Vatandaşlara konut sayısının %25’i kadar kontenjan ayrılacak ve gerek görüldüğü takdirde kura ile hak sahipleri belirlenecektir.
 • 4) Diğer Konut Alıcı Adayları için İdaremizin genel uygulamalarında olduğu üzere başvuru sayısına göre gerektiği takdirde kura ile hak sahipleri belirlenecektir.

Kura çekiliş yeri ve programı daha sonra açıklanacaktır.

Kurada, asil ve yedek olarak hak sahibi olamayanlar başvuru bedellerini, kura çekiliş tarihinden itibaren 2 (iki) iş günü sonrasında T.C. Ziraat Bankası A.Ş. yetkili Şube’lerinden geri alabilecektir.

Projenin bağımsız bölüm listesi ve konut fiyatları belirlendikten sonra İdare’ce belirlenecek tarihte ‘Konut Belirleme Kurası’ çekilecektir.

İhale sonrası konut sayılarında azalma olması durumunda konut belirleme kurası ile birlikte ilk kurada belirlenen hak sahipleri arasından konut sayısı kadar hak sahibi belirleme kurası çekilecektir.

TOKİ 100 BİN SOSYAL KONUT PROJESİ İÇİN KİMLER BAŞVURABİLİR?

 • Dar gelirliye 100 bin sosyal konut projesi başvuruları 15 Aralık 2019-15 Ocak 2019 tarihleri arasında onaylanacak.
 • Daha önce TOKİ’den ev satın almamış ve konut kredisi kullanmamış olan, aylık geliri d 5 bin 500 TL’den daha az olan vatandaşlar projeye başvuruda bulunabilecekler.
 • Yüzde 10 peşinat ve ile 240 ay vadede ev sahibi olabilecek olan vatandaşlar için aranan şartlar şu şekilde olacak;
 • T.C. vatandaşı olması,
 • Proje il /ilçe sınırları içerisinde 1 yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olması veya Proje il veya ilçe nüfusuna kayıtlı olması,
 • Konut satın almak için başvuruda bulunanların kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocukları üzerine T.C. sınırları dahilinde tapuda kayıtlı bağımsız konutlarının bulunmaması, kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocuklarının daha önce Toplu Konut İdaresinden konut satın almamış olması şartları aranacaktır. (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisi hariç).-Konutlar için başvurular 15 Aralık 2019 ve 15 Ocak 2020 tarihleri arasında alınacak. Konutlara daha önce TOKİ’den ev almamış ve konut kredisi kullanmamış aylık geliri 5.500 TL’den düşük olanlar başvuracak.

TOKİ’nin inşa edeceği evler kategorilere ayrılacak. Buna göre;

 • 1.Kategori olan ‘Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri’
  2. Kategori olan ‘En az %40 Engelli Vatandaşlarımız’
  3.Kategori olan ‘Emekli Vatandaşlarımız’
  4. Kategori olan ‘Diğer alıcı adayları’
  tanımlayacak ve evler bu kategorilere göre kuraya girecek.

Aylık hane halkı gelirinin, en fazla net 5.500 TL olması gerekmektedir. (İstanbul İli için 6.000 TL (Başvuru sahibinin ve eşinin gıda, yol, vs. her türlü aldıkları yardımlar dâhil olmak üzere toplam hane halkı aylık net gelirinin toplamı.) (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile bunların Dul ve Yetimleri Hariç)

Bir hane halkı adına, yani kişinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları adına yalnızca bir adet başvuru yapılabilecektir.

Başvuruları yapacak vatandaşlarımızın; 25 yaşını tamamlamaları gerekmektedir.

Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile bunların Dul ve Yetimlerinde; Konutlar %10 peşin 240 ay vadeli sabit taksit ödemeli ve taksit başlangıçları teslim tarihini takip eden ay itibariyle başlayacak şekilde satılacaktır. Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alınan ‘HAK SAHİPLİĞİ BELGESİ’ ile Projenin bulunduğu İl sınırları içerisinde son 3 yıldır oturuyor olduklarına dair adrese dayalı nüfus kayıt sisteminden alacakları belge veya İl nüfusuna kayıtlı olduklarına ait belgeler istenecektir.

Vefat eden emeklinin emekli olmayan eşi de başvuru yapabilir.

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri