Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

TOKİ kuraları ne zaman çekilecek? 2020 TOKİ Arnavutköy, Tuzla ve Başakşehir kura çekimi sonuçları tarihi belli oldu

2020 TOKİ Arnavutköy, Tuzla ve Başakşehir kura çekimi sonuçları tarihi belli oldu. Dar gelirli aileler için TOKİ, 81 ilde inşa edilecek olan 100 bin Sosyal Konut Projesi için çalışmalarına yoğun bir şekilde devam ediyor. TOKİ ile ilgili haberleri yakından takip eden vatandaşlar ise en çok “TOKİ kura sonuçları belli mi?” sorusuna cevap arıyor. TOKİ’ye en çok başvuru yapılan il ise İstanbul oldu. TOKİ 100 Bin Sosyal Konut Projesi kapsamında İstanbul'da TOKİ, Arnavutköy, Tuzla ve Başakşehir semtlerinde yer alacak. Bu ilçelerin çekilişleri için başvuru yapan yüz binlerce vatandaş 2020 TOKİ Arnavutköy, Tuzla ve Başakşehir kura çekimi tarihini merak ediyor. Peki TOKİ kuraları ne zaman çekilecek? İşte 2020 TOKİ Arnavutköy, Tuzla ve Başakşehir kura çekimi sonuçları tarihi...

TOKİ kuraları ne zaman çekilecek? 2020 TOKİ Arnavutköy, Tuzla ve Başakşehir kura çekimi sonuçları tarihi belli oldu

Başvuruların sone ermesiyle baraber vatandaşları TOKİ kura heyecanı sardı. Milyonlarca vatandaşın yakından takip ettiği TOKİ kuraları en çok konuşular arasında yer alıyor. Uygun ödeme imkanları sayesinde dar gelirli vatandaşın yüzünü güldüren TOKİ, çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Rekor katılımın olduğu TOKİ başvurularında en gözde il ise İstanbul oldu. Bilindiği üzere, TOKİ 100 Bin Sosyal Konut Projesi ile konutlar İstanbul’un Arnavutköy, Tuzla ve Başakşehir semtlerinde de yer alacak. Bu semtler için başvuru yapan vatandaşlar kuralar ne zaman çekilecek sorusuna cevap ararken, 2020 TOKİ çekiliş tarihi verildi! Peki, TOKİ kuraları ne zaman çekilecek? İşte2020 TOKİ Arnavutköy, Tuzla ve Başakşehir kura çekimi sonuçları tarihi…

BAŞAKŞEHİR, TUZLA VE ARNAVUTKÖY TOKİ KURASI NE ZAMAN ÇEKİLECEK?

TOKİ 100 Bin Sosyal Konut Projesi’nde, başvuruların toplanmasının ardından gerçekleştirilecek ihaleyle şerefiyeli satış fiyatları belirlenecek olup, başvuru sahipleri arasında  “Hak Sahibi Belirleme” kurası çekilecektir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 100 bin sosyal konut için 1 milyon 137 bin 982 başvuru yapıldığını, kuraların şubat ayında çekileceğini duyurdu. Kura net çekiliş tarihi, yeri ve saati açıklanınca detayları haberimizden öğrenebileceksiniz.

Satışa sunulan konut sayısından daha az başvuru olması durumunda ise, başvuruda bulunan vatandaşlar tarafından satın alınacak konutlar TOKİ’nin belirleyerek kullanıma açacağı bloklar arasından, noter huzurunda yapılacak kura ile belirlenecektir.

Konutların, adet, brüt m²,  net m² ve fiyat bilgileri, yapılacak ihalenin ardından netlik kazanacaktır.

‘Hak Sahibi Belirleme Kurası’ noter huzurunda; Banka ve İdare yetkilileri denetiminde gerçekleştirilecektir.

  • 1) Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri konut sayısının %10’u kadar kontenjan ayrılacak ve gerek görüldüğü takdirde kura ile hak sahipleri belirlenecektir. Kura sonucu bu kategoriden hak sahibi olamayan başvuru sahipleri diğer alıcılar kategorisindeki başvuru sahipleri ile birlikte kuraya tabi tutulacaktır.
  • 2) ‘En Az %40 Engelli Vatandaşlara’ konut sayısının %5’i kadar kontenjan ayrılacak ve gerek görüldüğü takdirde kura ile hak sahipleri belirlenecektir. Kura sonucu bu kategoriden hak sahibi olamayan başvuru sahipleri diğer alıcılar kategorisindeki başvuru sahipleri ile birlikte kuraya tabi tutulacaktır.
  • 3) Emekli Vatandaşlara konut sayısının %25’i kadar kontenjan ayrılacak ve gerek görüldüğü takdirde kura ile hak sahipleri belirlenecektir.
  • 4) Diğer Konut Alıcı Adayları için İdaremizin genel uygulamalarında olduğu üzere başvuru sayısına göre gerektiği takdirde kura ile hak sahipleri belirlenecektir.

Kura çekiliş yeri ve programı daha sonra açıklanacaktır.

Kurada, asil ve yedek olarak hak sahibi olamayanlar başvuru bedellerini, kura çekiliş tarihinden itibaren 2 (iki) iş günü sonrasında T.C. Ziraat Bankası A.Ş. yetkili Şube’lerinden geri alabilecektir.

Projenin bağımsız bölüm listesi ve konut fiyatları belirlendikten sonra İdare’ce belirlenecek tarihte ‘Konut Belirleme Kurası’ çekilecektir.

İhale sonrası konut sayılarında azalma olması durumunda konut belirleme kurası ile birlikte ilk kurada belirlenen hak sahipleri arasından konut sayısı kadar hak sahibi belirleme kurası çekilecektir.

TOKİ 100 BİN SOSYAL KONUT PROJESİ İÇİN KİMLER BAŞVURABİLİR?

Dar gelirliye 100 bin sosyal konut projesi başvuruları 15 Aralık 2019-15 Ocak 2019 tarihleri arasında onaylanacak.

Daha önce TOKİ’den ev satın almamış ve konut kredisi kullanmamış olan, aylık geliri d 5 bin 500 TL’den daha az olan vatandaşlar projeye başvuruda bulunabilecekler.

Yüzde 10 peşinat ve ile 240 ay vadede ev sahibi olabilecek olan vatandaşlar için aranan şartlar şu şekilde olacak;

T.C. vatandaşı olması,

Proje il /ilçe sınırları içerisinde 1 yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olması veya Proje il veya ilçe nüfusuna kayıtlı olması,

Konut satın almak için başvuruda bulunanların kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocukları üzerine T.C. sınırları dahilinde tapuda kayıtlı bağımsız konutlarının bulunmaması, kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocuklarının daha önce Toplu Konut İdaresinden konut satın almamış olması şartları aranacaktır. (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisi hariç).-Konutlar için başvurular 15 Aralık 2019 ve 15 Ocak 2020 tarihleri arasında alınacak. Konutlara daha önce TOKİ’den ev almamış ve konut kredisi kullanmamış aylık geliri 5.500 TL’den düşük olanlar başvuracak.

TOKİ’nin inşa edeceği evler kategorilere ayrılacak. Buna göre;

1.Kategori olan ‘Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri’
2. Kategori olan ‘En az %40 Engelli Vatandaşlarımız’
3.Kategori olan ‘Emekli Vatandaşlarımız’
4. Kategori olan ‘Diğer alıcı adayları’
tanımlayacak ve evler bu kategorilere göre kuraya girecek.

Aylık hane halkı gelirinin, en fazla net 5.500 TL olması gerekmektedir. (İstanbul İli için 6.000 TL (Başvuru sahibinin ve eşinin gıda, yol, vs. her türlü aldıkları yardımlar dâhil olmak üzere toplam hane halkı aylık net gelirinin toplamı.) (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile bunların Dul ve Yetimleri Hariç)

Bir hane halkı adına, yani kişinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları adına yalnızca bir adet başvuru yapılabilecektir.

Başvuruları yapacak vatandaşlarımızın; 25 yaşını tamamlamaları gerekmektedir.

Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile bunların Dul ve Yetimlerinde; Konutlar %10 peşin 240 ay vadeli sabit taksit ödemeli ve taksit başlangıçları teslim tarihini takip eden ay itibariyle başlayacak şekilde satılacaktır. Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alınan ‘HAK SAHİPLİĞİ BELGESİ’ ile Projenin bulunduğu İl sınırları içerisinde son 3 yıldır oturuyor olduklarına dair adrese dayalı nüfus kayıt sisteminden alacakları belge veya İl nüfusuna kayıtlı olduklarına ait belgeler istenecektir.

Vefat eden emeklinin emekli olmayan eşi de başvuru yapabilir.

 

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri