Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Türk telekom direk bağlanma 2020

Türk Telekom kullanıcılara destek vermek ve taleplerini karşılamak için 444 1 500 ve 500 numaralarını kullanmaktadır. Fakat internet kullanıcıları bu numaralar çevrildiğinde ilgili departmana yönlendirilmektedir. Fakat gerek Türk Telekom kullanıcıları gerekse müşteri hizmetleri bazen bağlanma sorunu yaşamaktadır. Normalde telefonda muhatap olunan yapay zeka kullanıcılardan bazı tuşlamalar yapmasını istemekte ve ilgili birime yönlendirmektedir. Bu yönlendirme kimi kullanıcı için yorucu olmakta ve kafa karışıklığına yol açmaktadır. Peki Türk Telekom müşteri hizmetlerine direk bağlanmak için ne yapmak gerekiyor?

Türk telekom direk bağlanma 2020

Türk Telekom bünyesinden milyonlarca internet kullanıcı bulunuyor. Yapay zeka robotu kullanmak yerine direk olarak canlı biriyle görüşme ihtiyacı duyuyor. Türk Telekom kullanıcılara destek vermek ve taleplerini karşılamak için 444 1 500 ve 500 numaralarını kullanmaktadır. Ayrıca Türk Telekom kullanıcıları online olacakta talep iletebilir. Bazen müşteri temsilcisine bağlanmak sorun olabilmekte ve kullanıcılar dakikalarca müşteri hizmetlerine bağlanmayı beklemektedir. Peki Türk Telekom müşteri hizmetlerine direk bağlanmak için ne yapmak gerekiyor?

TÜRK TELEKOM MÜŞTERİ HİZMETLERİNE DİREK BAĞLANMA

TT müşteri hizmetlerine eski adıyla Avea’da temsilciye kolay bağlanmak istiyorum diyorsanız aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz. Türk Telekom’un 500, 444 1 500 ve 444 1 444 olmak üzere üç hizmet numarası bulunmaktadır.

– 500 veya 444 1 500 numarayı tuşlayın. 2’ye basın. 1’e basın ve 0’a basın. (Basarken 1-2 saniye bekleyin. Art arda basmak sizi farklı veya yanlış alana yönlendirebilir. Arama sonlandırılabilir.)

– 500 veya 444 1 500 numarayı tuşlayın.2’ye basın ve sonra 0’a basın.

 

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri