Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

TYT ve AYT sonuçları ne zaman açıklanacak? 2020 YKS sonuçları için kritik açıklama geldi…

TYT ve AYT sonuçları ne zaman açıklanacak? 2020 YKS sonuçları için kritik açıklama geldi... Milyonlarca öğrenci heyecanla TYT ve AYT sonuçlarının açıklanacağı tarihi bekliyor ve araştırıyor. Hayalini kurdukları üniversitelere girmek için ter döken öğrenciler için kritik tarih belli oldu. Konuyla alakalı ÖSYM’den resmi açıklama geldi. Peki, TYT ve AYT sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte TYT ve AYT sonuçlarının açıklanacağı tarih! Detaylar haberimizde…

TYT ve AYT sonuçları ne zaman açıklanacak? 2020 YKS sonuçları için kritik açıklama geldi...

TYT ve AYT sonuçlarını heyecanla bekleyen öğrencilerin gözü kulağı ÖSYM’deydi. Konuyla alakalı açıklama yapan ÖSYM kritik tarihi açıklamıştı. Hayalini kurdukları üniversitelere gidebilmek için büyük çaba harcayan öğrenciler bir yandan da puan hesaplamalarını yapıyor. 2020 YKS sonuçları için ÖSYM’den kritik açıklama geldi. Peki TYT ve AYT sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte YKS sonuçlarının açıklanacağı tarih. Konuyla alakalı tüm detaylar haberimizde…

TYT VE AYT SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK? 2020 YKS SONUÇLARI İÇİN KRİTİK AÇIKLAMA GELDİ…

ÖSYM’nin güncellenen 2020 tarihli takviminde YKS sonuçlarının 28 Temmuz’da açıklanacağı belirtildi.

2019 TABAN PUANLARI

En Küçük ve En Büyük Puanlar (TABLO-3)

En Küçük ve En Büyük Puanlar (TABLO-4)

YKS PUAN HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

YKS puan hesaplama; TYT, AYT ve YDT sınavları için belirlenen standart puanlara ve test bölümlerinin ağırlıklarına göre yapılır.

YKS puan hesaplama yapılırken;

Her adayın, testlere verdiği doğru ve yanlış cevapların sayısı belirlenir. Doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak adayın ilgili testten almış olduğu ham puan bulunur.

Son sınıfta okumakta olan tüm adayların ilgili testten aldıkları ham puanlar kullanılarak o testin ortalama ve standart sapması bulunur.

Bu ortalama ve standart sapma kullanılarak tüm adaylar için ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlar hesaplanır.

Adaylar, TYT ve AYT için belirlenen standart puanlar ile doğru sayılarını çarparak tahmini TYT AYT puan hesaplama sonuçlarına ulaşırlar. Adayların puanının hesaplanabilmesi için testlerde bulunan bölümlerden en az 0,5 ham puanın alınması zorunludur.

Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP) Değer Aralıkları 250-500 olacaktır. OBP, Türkiye geneli değerlendirmeye esas alınarak, ortaöğretim bitirme notları (100 üzerinden diploma notu) 5 ile çarpılarak Ortaöğretim Başarı Puanına (OBP) dönüştürülecektir.

Böylece, 50 olan en düşük diploma notu için OBP 250 olacak, en yüksek 100 olan diploma notu için de OBP 500 olacaktır. 50’nin altında olan diploma notları 50 olarak değerlendirmeye alınacaktır.

Daha sonra bu OBP, herkes için tek katsayı olarak kullanılan 0.12 katsayısı ile çarpılarak okuldan gelecek net puan hesaplanacaktır.

Sonuç olarak en düşük notlara sahip bir öğrenciye okuldan 30 gelirken (0.12 x 250=30) 500 OBP’ye sahip öğrenciye 60 (0.12 x 500= 60) gelecek.

Yani okul puanları hesaplanırken herkes için tek katsayı kullanılacak. Tüm öğrencilerin OBP’si 0.12 katsayısı ile çarpılacak.

Öğretmen lisesi mezunları alanlarındaki öğretmenlik bölümlerini seçtiğinde ve meslek lisesi mezunları da kendi alanlarındaki programları tercih etmeleri halinde (MTOK bölümleri hariç diğer 4 yıllık lisans bölümleri) OBP’leri 0.06 ek katsayısı ile çarpılacak (En fazla 30, en az 15 net puan gelecek) ve bulunan değer, 0.12 katsayısıile hesaplanan puana eklenecek. Yani toplamda okul puanları 0.12 + 0.06= 0.18 ile çarpılarak toplamda en fazla 90 puan olabilecek.

TYT ve AYT sonuçları ne zaman açıklanacak 2020 YKS sonuçları için kritik açıklama geldi...