DEMET İLCE / MUHABİR

Yeni bir araştırma, günde dört bardaktan fazla içen kişilerin hastalıktan ölme ihtimalinin, iki bardaktan az içenlere göre yüzde 29 daha düşük olduğunu gösterdi.

Araştırmada yer almayan Universita degli Studi di Milano'dan Profesör Carlo La Vecchia şunları söyledi:

"Kahve kolorektal kanser riskiyle ters orantılıdır. Günde fincan başına risk azalması yaklaşık yüzde 5 ila 6 civarındadır ve sonuç olarak günde dört ila beş fincan için yüzde 25 ila 30'dur. Ek bardaklar kolorektal kanser riskini önemli ölçüde değiştirmiyor. Kahvenin kalın bağırsak kanseri üzerindeki olumlu etkisinin nedeni metaboliktir. Kahve, kolorektal kanser için bilinen bir risk faktörü olan glisemiyi ve ardından gelen diyabeti azaltma eğilimindedir."

Önceki araştırmalar, kahve içen kişilerin içmeyenlere kıyasla bağırsak kanseri riskinin daha düşük olduğunu göstermişti.

NHS, kan basıncınızı artırabileceğinden insanlara günde dört bardaktan fazla içmemelerini tavsiye ediyor.

Uluslararası Kanser Dergisi'nde yayınlanan çalışma, içeceğin hastalığın tekrarlama ve ölme riskini nasıl etkilediğini inceledi.

Araştırmacılar Hollanda'daki 1.719 bağırsak kanseri hastasını ortalama 6,6 yıl boyunca izledi.

Çalışma boyunca 257 hastada kanserin geri geldiği görüldü, 309'u ise öldü.

Kahve Hakkında Bilimsel Bilgi Enstitüsü'nden Profesör La Vecchia şunları söyledi:

Veteriner hekimler 3 boyutlu kemik ve organ modelliyor Veteriner hekimler 3 boyutlu kemik ve organ modelliyor

“Makalenin en önemli bulgusu, iki fincandan azına kıyasla günde üç ila beş fincan tüketimin kolorektal kanser nüksetmesinde yüzde 30'dan fazla azalma sağlamasıdır. Ayrıca, günde dört fincan içenlerde, içmeyenlere kıyasla toplam ölüm oranında yüzde 30'un üzerinde bir azalma olduğunu da rapor ediyor.

Bu, kahvenin olumlu metabolik etkilerine bağlanabilir. Çalışmanın gözlemsel doğası göz önüne alındığında, genel sağlık koşulları daha az elverişli olan hastalar kahve tüketimini bırakabileceği veya azaltabileceği ve bu da bir dereceye kadar ters nedensellik yanlılığı oluşturabileceği için yorumlanmasında dikkatli olunması gerekiyor."

Bağırsak kanseri yeterince erken yakalanırsa tedavi edilebilir.

Tarama, erken tanıyı sağlamanın bir yolu olsa da, ölümcül hastalığa yakalanma riskini azaltmak için herkesin yapabileceği şeyler vardır. Bağırsak kanserinin belirti ve semptomlarının farkında olmak, değişiklikleri fark etmek ve doktorunuza danışmak hayat kurtarıcı olabilir. Eğer işaretlerden herhangi birini fark ederseniz, utanmayın ve onları göz ardı etmeyin. Doktorlar bağırsak problemi olan çok sayıda hasta görmeye alışkındır. Bağırsak kanserinin beş önemli belirtisi şunları içerir:

  • Arka pasajdan kanama veya kakanızda kan
  • Normal tuvalet alışkanlıklarınızda bir değişiklik; örneğin daha sık tuvalete gitmek
  • Karnınızda ağrı veya şişlik
  • Aşırı yorgunluk
  • Kilo kaybetmek

Bağırsaktaki tümörler tipik olarak kanar ve bu da anemi olarak bilinen kırmızı kan hücrelerinin eksikliğine neden olabilir. Yorgunluğa ve bazen nefes darlığına neden olabilir. Bazı durumlarda bağırsak kanseri bağırsağı tıkayabilir; buna bağırsak tıkanıklığı denir. Diğer belirtiler şunları içerir:

  • Karında ağrılar
  • Şişkinlik hissi
  • Kabızlık
  • Hasta olmak
  • Tuvalete gittikten sonra zorlanmanız gerektiğini hissetmek

Bunların hepsi dikkat edilmesi gereken işaretler olsa da, uzmanlar en ciddisinin dışkınızda kan görülmesi olduğu konusunda uyarıyor. Ancak doktorların hastalığı teşhis etmesinin zor olabileceği konusunda uyarıyorlar çünkü çoğu durumda bu belirtiler daha az ciddi bir hastalığın işareti olacaktır.

Muhabir: Demet İlce