DEMET İLCE / MUHABİR

İnsan vücudunun büyük bir kısmı sudan oluşur, bu nedenle susuz kalmamak çok önemlidir.

Batı Afrika’da ilk organ nakli, Türk hekimler iş birliğinde gerçekleştirildi Batı Afrika’da ilk organ nakli, Türk hekimler iş birliğinde gerçekleştirildi

Ortalama bir insanın günde ne kadar su içmesi gerektiğini belirlemek kafa karıştırıcı olabilir, özellikle de dışarısı sıcak olduğunda veya egzersiz yaptığınızda. Doğru miktarda su içmemenin dehidrasyon veya aşırı hidrasyon gibi sonuçları bile vardır.

Ulusal Sağlık Hizmeti (NHS) genellikle her gün su da dahil olmak üzere altı ila sekiz bardak sıvı içilmesini önerir. Ancak ABD Ulusal Bilim, Mühendislik ve Tıp Akademileri, yeterli günlük sıvı alımının erkekler için günde 15,5 bardak (3,7 litre) ve kadınlar için günde 11,5 bardak (2,7 litre) olduğunu belirlemiştir. Ancak bu sıvı alımı, sade suyun yanı sıra meyve ve sebzeler gibi su içeren diğer içecek ve yiyeceklerin içilmesini de kapsar.

Kişinin günlük içmesi gereken su miktarı da duruma göre değişiklik gösterebilir. Mayo Clinic'e göre, egzersiz yapanların egzersiz öncesinde, sırasında ve sonrasında ekstra su içmesi gerekiyor. Bu özellikle sizi terleten her türlü aktivite için geçerlidir çünkü su içmek vücudunuzun kaybettiği sıvının yenilenmesine yardımcı olur.

Sıcak veya nemli havalarda insanlar, aşırı terledikleri için normalden daha fazla su içmelidirler, bu da sıvı kaybına neden olur. Bu arada dağlar gibi yüksek rakımlı bölgelerde dehidrasyon daha yaygın hale gelebilir.

Mayo Kliniği, insanların ateşleri olduğunda, kustuklarında veya ishal olduklarında vücut sıvılarını kaybettiklerini öne sürüyor. Bu nedenle insanların hasta olduklarında ekstra su tüketmeleri önemlidir. Artan sıvı alımını gerektirebilecek diğer durumlar arasında mesane enfeksiyonları ve idrar yolu taşları yer alır.

Susuzluk hissetmek ve koyu renkli, keskin kokulu idrar çıkarmak, susuz kaldığınızın ilk belirtilerinden bazılarıdır. Diğer belirtiler arasında halsizlik, sersemlik hissi veya ağız kuruluğu yer alır.

Süt, su ve meyve suyu içmek de sıvı alımını korumanın iyi bir yoludur. Ancak insanlar, şekerli içeceklerin içerebileceği şeker miktarını akılda tutmalıdır. Çay ve kahve de sıvı alımına yardımcı olabilir, ancak insanlar ne kadar kafein tükettiklerini takip etmeye çalışmalıdır.

Yeterince su içip içmediğinizi bilmek önemli olsa da Mayo Clinic, kişinin nadiren susadığını ve idrarının berrak veya açık sarı renkte olduğunu düşünüyorsa su alımında bir sorun olmadığını öne sürüyor.

Çok fazla içmek mümkündür ancak böbrekleri sağlıklı olan biri için bu nadiren sorun olur. Yine de vücut çok fazla su tuttuğunda veya topladığında aşırı hidrasyon meydana gelebilir. Dayanıklılık etkinliklerine katılan bazı sporcular, özellikle de maraton koşucuları, çok fazla sıvı almaya eğilimli olabilirler. Bu, su zehirlenmesine ve hiponatremi olarak adlandırılan tehlikeli derecede düşük sodyum seviyelerine yol açabilir. Vücudun aşırı sudan kurtulmasına yardımcı olmanın yanı sıra kalp ve diğer organlar üzerindeki baskıyı hafifletmek için doktorlar idrar üretimini destekleyen diüretikler veya su tabletleri reçete edebilir.