Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

‘1 Kasım’ı Anlamak’ paneli düzenlendi

'1 Kasım'ı Anlamak' paneli düzenlendi

Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) tarafından, “1 Kasım’ı Anlamak” konulu panel düzenlendi. Vakfın Eyüp’teki İstanbul Şubesinde gerçekleştirilen, Prof. Dr. Öğün ile Haliç Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Atilla Yayla’nın konuşmacı olarak katıldığı panelin moderatörlüğünü kurumun Genel Koordinatörü Fahrettin Altun yaptı. 

Maltepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süleyman Seyfi Öğün, 1 Kasım seçimlerinde merkezin toparlandığını, merkezin dışındaki iki parti olan MHP ve HDP’nin ise ciddi kayıplara uğradığını söyledi.

“Kürt oylarının tekrar AK Parti’ye gelmesi, biraz da HDP’nin tavrına bağlıdır”

Yüzde 9 oranındaki oynak oyların tekrar AK Parti’ye rücu ettiğini belirten Prof. Dr. Öğün, geri gelen oyların emanet olup olmadığını zamanın göstereceğini aktararak, “Dost acı söyler. AK Parti’nin kısa sürede zafer sarhoşluğundan kurtulması lazım” dedi. 

Öğün, “Kürt oylarının tekrar AK Parti’ye gelmesi, biraz da HDP’nin tavrına bağlıdır. Eğer bu kadar oynaklık oluyorsa, her zaman olabilir. Bunu doğru okuyabilmek için AK Parti ve HDP’nin ne yapacağını görmek lazım. Terör olayları başladığında, HDP, ‘terörü kınıyoruz’ deseydi ve tematikleri derinleştirseydi, belki de çok farklı şeyler ortaya çıkacaktı. Onun için AK Parti, kendisini taşıyan bir sosyolojinin rahatlığından çıkıp, bu sefer kendisinin yüklenmesi gerektiğini görmezse çok büyük hata yapar. Yüzde 49 yavaş yavaş inmeye başlar” ifadesini kullandı.

“Başkanlık sistemi tartışılabilir, talep de edilebilir”

Prof. Dr. Atilla Yayla başkanlık sistemiyle ilgili bazı olumsuz argümanların ortadan kalktığını belirten Yayla, “7 Haziran seçimleri öncesinde başkanlık sisteminin yanlış zeminde tartışıldığını düşünüyorum. Hem taraftar hem de karşı olanlar, kişi odaklı olarak düşünmeye meylettiler. Muhalefet, başkanlık sistemini, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın şahsında diktatörlükle özdeşleştirdi. Anlamsız, geçersiz olan argümanlarla karşı çıktı” diye konuştu.

Etiketler
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!