Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

1 milyon lira ödülle aranan DAEŞ’li terörist Hatay’da yakalandı

1 milyon lira ödülle aranan DAEŞ’li terörist Hatay’da yakalandı

1 milyon lira ödül ile aranan DAEŞ’li terörist Mehmet Abitoğlu, terör örgütü DAEŞ’in Suriye’deki toprak hakimiyetinin tamamına yakınını kaybetmesi üzerine geldiği Hatay’da TEM ve MİT’in ortak operasyonuyla yakalandı.

“Balı” grubunda yer aldığı tespit edildi

Hatay Emniyeti İstihbarat ve Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri ile MİT’in çalışmaları sonucu aranan teröristler listesinin “yeşil” kategorisinde olan “Ebu Eymen” kod adlı DAEŞ’li terörist Mehmet Abitoğlu’nun Suriye’den Türkiye’ye geçiş yaptığını belirledi. Bunun üzerine çalışmalarını yoğunlaştıran emniyet ve MİT, 1 milyon lira ödülle aranan Abitoğlu’nun saklandığı adresi tespit ettikten sonra operasyon düzenledi. Yapılan baskında, 2014 yılında DAEŞ’e katıldığı öğrenilen terörist Mehmet Abitoğlu yakalandı. Sorguya alınan Abitoğlu’nun, terör örgütü DAEŞ’in Türkiye sorumlusu İlhami Balı’nın grubunda yer aldığı bildirildi.

Geliş nedeni araştırılıyor

Hakkındaki işlemlerin ardından çıkarıldığı mahkemede “Silahlı terör örgütüne üye olma” suçundan tutuklanan Mehmet Abitoğlu’nun ifadesinde, “Cihat ve hicret etmek için İslam devletine katılma amacıyla 2014 yılında ailem ile birlikte Suriye’ye gittim. Ancak oraya gittikten sonra gerçeği öğrendim ve pişman oldum” dediği ileri sürüldü. Abitoğlu’nun eylem yapmak için mi, yoksa Avrupa’ya gitmek için mi Türkiye geçiş yaptığı konusunda araştırmaların sürdüğü bildirildi.