Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

10. gün ölü terörist bilançosu: 205

10. gün ölü terörist bilançosu: 205

Bölgedeki güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, terör örgütü PKK’ya yönelik operasyonlar başarılı bir şekilde devam ediyor.
Operasyonlarda bugüne kadar Şırnak’ın Cizre ilçesinde 139 ile Silopi ilçesinde 8, Diyarbakır’ın Sur ilçesinde 33, Mardin’in Dargeçit ilçesinde 18 ile Nusaybin ilçesinde 3, Bitlis’te de 4 olmak üzere 205 teröristi etkisiz hale getirdiği öğrenildi.

ŞIRNAK’TA 147 TERÖRİST

Teröristlere yönelik operasyon, terör örgütü PKK’nın karargâh olarak kullanılan binaların bulunduğu Nur Mahallesi’nde yoğunlaştı. Türk Silahlı Kuvvetleri ve Emniyet Genel Müdürlüğü ekiplerinin birlikte düzenlediği “Şehit Jandarma Astsubay Kıdemli Çavuş Burak Demirci” operasyonunda zaman zaman teröristlerle sıcak temas sağlanıyor. İlçeden silah sesleri gelmeye devam ederken, operasyonların 10. gününde Cizre ve Silopi’de öldürülen terörist sayısı 147 oldu.

50 KİLO AMONYUM NİTRAT

Şırnak ve Diyarbakır’da devam eden operasyonlarda etkisiz hale getirilen toplam terörist sayısının 180 olduğu bildirildi. Ayrıca Silopi’deki operasyonda 6 el yapımı patlayıcı imha edildi ve 5 av tüfeği ele geçirildi. Sur’daki operasyonda ise bir el yapımı patlayıcı imha edildi. Hatay’da da icra edilen operasyonda arazide tespit edilen sığınakta 255 dinamit lokumu, 50 kilogram amonyum nitrat, 30 kilogram toz halinde patlayıcı madde ve 500 metre infilaklı fitil ele geçirildi. Tunceli’de ise teröristlerce önceden araziye döşendiği belirlenen 2 el yapımı patlayıcı yok edildi.
Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesinde, PKK’lı teröristlere yönelik operasyonda, 3 terörist etkisiz hale getirilirken, üzerilerinde yapılan aramada 3 tabanca, savunma tipi el bombası, 4 dolu tabanca şarjörü ve koltuk altı tabanca kılıfı ele geçirildi.
Kaçan 3 terörist ise, Bağlar ilçesi Medine Bulvarı üzerinde yakalandı.

Terör gelmeden önce burası sokaklarından hayat akan Sur’du

Diyarbakır’ın Sur ilçesindeki ev, ibadethane ve sokaklarda teröristlerin yaptığı tahribat, fotoğraf karelerine yansıdı.
İlçede ilan edilen sokağa çıkma yasağının ardından güvenlik güçlerinin terör örgütü PKK mensuplarına yönelik “Müşterek Sur Operasyonu”na ait fotoğraf kareleri, basınla paylaşıldı.
Bölgenin helikopter ya da insansız hava araçlarınca görüntülenmesinin engellenmesi amacıyla yapılan perdeleme ve mevzilerin yer aldığı fotoğraf karelerinde, güvenlik güçlerinin kontrolü sağladığı ve kullanılamaz hale getirilen sokak ve evlere ilişkin görseller ile teröristlerin evden eve geçiş için açtığı delikler de görülüyor.
Terör örgütü PKK tarafından tahrip edilen ve yakılan Kurşunlu Cami’nin şadırvanının kullanılamaz hale getirildiği, paylaşılan fotoğraf karelerinde dikkati çekiyor. PKK tarafından sokaklara kurulan barikatlar ve operasyonlar sonrası güvenlik altına alınan sokakların bunlardan temizlenmiş hali de fotoğraf karelerinde yer aldı.

‘Kurşunlu Camii’nden yükselen alevleri unutmadık’

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, “Bu ülkede yaşayan müminler, Kurşunlu Camisi’nden yükselen alevleri hiçbir zaman unutmaz ve unutmayacaktır, bunun bilinmesi gerekir” dedi. Görmez, “Camiler, bizim özgürlük mekanlarımız ve bağımsızlığımızın, istiklalimizin sembolüdür. Yeryüzünde camiyi İstiklal Marşı’na yerleştirmiş bir milletiz ancak terörün olduğu bölgedeki 29 camide 1 aydır müminlerin secdeye kapanamıyor oluşu, insanlarımızın ibadet etmekten dahi mahrum bırakılıyor olması, bizim için üzüntü kaynağıdır. Bu ülkede yaşayan müminler, Kurşunlu Camisi’nden yükselen alevleri hiçbir zaman unutmaz ve unutmayacaktır, bunun bilinmesi gerekir” diye konuştu. Güneydoğu’daki terör saldırılarına değinen Görmez, devletine, ülkesine, halkına hendekler veya çukurlar kazarak, yanlışlık içerisinde olan tüm gençleri aklıselim olmaya çağırdı.

ÇAPULCU KÜLTÜRÜ NE ZAMANDAN BERİ CİHAT OLMUŞ?

Diyanet İşleri Başkanı, Cuma hutbesinde ise, masum, suçlu ve suçsuz demeden insanları katletmenin cihatla ilgisinin olmadığını belirtti. Görmez, şunları söyledi:
“Cihat, İslam’ın en önemli farizalarındandır. Yeri geldiğinde İslam’ı çiğnemek isteyenlere mücadele etmek, yeri geldiğinde İlayı Kelimetullah’ı elde etmek için karşınıza dikilenlere mücadele etmek, elbette İslam’ın şiarlarındandır. Masum, suçlu ve suçsuz demeden insanları katletmenin cihatla ilgisi yok. Vücuduna bombaları bağlayarak camilere girmek cihat değildir. Çapulcu kültürü, ne zamandan beri cihat olmuş?”

Etiketler