Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Hedefimiz zümrüt yeşili bir Türkiye

11 milyon fidan dikimi etkinliğiyle ilgili düzenlenen törende konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ''Hedefimiz zümrüt yeşili bir Türkiye fotoğrafı ortaya çıkarmaktır'' dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Hedefimiz zümrüt yeşili bir Türkiye

Milli Ağaçlandırma Günü “11 Milyon Ağaç; Bugün Fidan, Yarın Nefes” kampanyası kapsamında 81 ilde 11 milyon fidan toprakla buluşuyor.

Ağaç dikme etkinliğinin açılışını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptı. Cumhurbaşkanı ve eşi Emine Erdoğan fidanlara can suyu verirken burada bir konuşma gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmalarından satır başları:

”11.11.2019 tarihinde saat 11.11’de toplam 11 milyon fidan ve ağacı geleceğe nefes olması ümidiyle toprakla buluşturuyoz. Hedefimiz zümrüt yeşili bir Türkiye fotoğrafı ortaya çıkarmaktır. Bu fidanların hayırlara vesile olmasını Rabbimden niyaz ediyorum.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 81 ilde eş zamanlı gerçekleştirilen “11 Milyon Ağaç; Bugün Fidan, Yarın Nefes” kampanyası kapsamında Ankara’nın Yenimahalle ilçesindeki Batıkent Çakırlar mevkisinde düzenlenen programa katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, katılımcıları selamladı. 

”GUINNES REKORLAR KİTABI YETKİLİLERİ TAKİP EDECEK”

Geleceğe nefes seferberliğimiz hedeflerini aşarak dünyaya örnek olacak bir kampanyaya dönüştü. Rekorumuz bugün Guinness Rekorlar Kitabı yetkilileri tarafından Çorum’dan takip edilecek ve kayıtlara geçirilecektir. Bundan sonra her yıl milletimiz takvimler 11 Kasım’ı saatler de 11.11’i gösterdiğinden fidan dikmek üzere belirlenen alanlarda olacaktır.

“17 YILDIR SÖYLEMEDEKLERİNİ BIRAKMAYANLAR NEREDE”

Geçmişte birileri ağaç bahanesiyle şehirlerimizi talan etmeye kalkmıştı. Haftalarca sokakları ateşe vermişlerdi. Biz burada ağaçlandırma yapıyoruz nerede o ağaç diyerek ortalığı karıştıranlar? Burada ağaçlandırma yapıyoruz. Çevrecilik adına 17 yıldır bize söylemediklerini bırakmayanlar nerede? Hiçbiri ortada yok. Dikili ağaçları yok. Bunların derdi ağaç dikmek değil Türkiye’yi çıra gibi yakmaktı. Bodrum’da Marmaris’te ormanlık alanları nasıl yaktıklarını izledik değil mi? Bu PKK denilen bölücü terör örgütü biz yaktık dediler onlar yaktılar biz diktik. Bunların derdi çevreyi korumak değil birileri adına Türkiye’yi kuşatmaktı. Onlar sakalımızı tıraş ettiler bilin ki tıraş edilen sakal daha gür biter. Ama biz onların kollarını kesiyoruz o yerine gelmez.

”17 YILDA TOPLAM 4,5 MİLYAR FİDANI TOPRAKLA BULUŞTURDUK”

Tabiatı sadece korumakla kalmayıp geliştirerek bizden sonraki nesillere bırakmanın çabası içerisindeyiz. 17 yılda toplam 4,5 milyar fidanı toprakla buluşturduk. Bizim çevre hassasiyetimizi kimsenin terazisi ölçmeye yetmez.”

İMAMOĞLU’NA “TEMEL ATMAMA TÖRENİ” TEPKİSİ

Birileri, bir önceki dönemde hazırlıkları tamamlanan ileri biyolojik arıtma tesisi yatırımı için, şu gaflete bakın, ‘temel atmama töreni’ yapıyor. Bunlar temel atma ve açılış töreni gibi işlere zaten yabancılar. Ben, temel atma törenine değil, açılışlara giderim. Karakterlerine uygun şekilde “temel atmama” töreni düzenlemişler. Ülkeye hizmet bunların bünyesine ağır gelir. Vatandaş, orada koku başlayınca sokaklara döküldü.

”ANKARA MELİH BEY İLE BİR DEĞİŞİMİ YAŞADI”

Ankara da böyle değil miydi? Aynı şekilde sıkıntılar diz boyuydu, Melih Bey ile birlikte bu adımlar atıldı. Ankara bir değişimi dönüşümü yaşadı. Havalimanından şehre, bütün alt üst geçitlere varıncaya kadar bütün bunlar o dönemde yapıldı. AK Parti deyince akla hizmet gelir.”

13 MİLYONDAN FAZLA FİDAN TOPRAKLA BULUŞUYOR

Öte yandan iki ayrı Guinness Dünya Rekoru’na da koşulacak ağaçlandırma seferberliğinde, Çorum’da ‘1 saatte en çok fidan dikme rekoru’ ile ‘Dünyanın en büyük online fidan diken insan albümü” rekorlarına imza atılması bekleniyor. Yurt genelinde gerçekleştirilecek ağaçlandırma seferberliği öncesi, ‘Geleceğe Nefes’ (gelecegenefes.com) internet sayfası üzerinden, halkın yoğun desteğiyle 81 ilde sahiplenilen fidan sayısı 13 milyonun üzerine çıktı. Daha yeşil bir Türkiye için 81 ilde eş zamanlı gerçekleştirilecek 11 milyon fidan dikimi etkinliğinin startı, Ankara’dan saat 11.11’de verildi.

Kaynak : AA