Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

12 Eylül’ü temizleme mutabakatı

12 Eylül’ü temizleme mutabakatı

Başbakan Ahmet Davutoğlu Davutoğlu, yeni anayasa, bütçe, reformlar ve iç tüzük konularında fikir alışverişinde bulunmak üzere dün ilk temasını CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile gerçekleştirdi. Görüşme sonrası AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik görüşmenin çok iyi geçtiğini söyledi. Çelik’in açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Önemli olan ana kolanlar konusunda mutabakata varmak. Bu da bizim açımızdan kuvvetler ayrılığı ilkesi, yargı bağımsızlığı gibi sayabileceğim başlıklar şeklinde gerçekleşir. Bir uzlaşı komisyonu kurulması ve MHP ile yapılacak görüşme sonrasında bu çerçeve genişleyecektir. AB’ye tam üyelik konusunda bu konudaki vizyonumuz ve kararlığımızın devam edeceği vurgulanmıştır. Gereken desteği vereceklerini ifade etmişlerdir. Bir diğer önemli konu da iç tüzük meselesi. Türkiye’nin sorunlarına çözüm sunan bir platform olabilmesi için Meclis’in çalışma hususlarının gözden geçirilmesi konusunda herkes fikirlerini söylüyor. Hem iktidarın talep ettiği yasların çıkması ve muhalefetin de muhalefet yapabilmesi Meclis çalışmasına nasıl dökülebileceği bir dengenin kurulabileceği bir iç tüzük nasıl yapılabilir.Başkanlık sitemi konusunda görüşlerimizi ifade ettik onlar da parlamenter sistem konusunda fikirlerini sundu. Bir anayasal yazılımı nasıl ortaya çıkarabiliriz buna odaklanması gerektiğini düşünüyoruz.”

Başbakan Ahmet Davutoğlu ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yeni Anayasa, Meclis İçtüzüğü, reformlar ve bütçe ile ilgili görüş alışverişinde bulunmak üzere Meclis’te ilk görüşmeyi gerçekleştirdi.

Görüşmeye Başbakan Davutoğlu ile birlikte Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik ile AK Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı katıldı.
Kılıçdaroğlu’na ise CHP genel başkan yardımcıları Haluk Koç, Selin Sayek Böke ve Bülent Tezcan ile CHP Grup Başkanvekili Engin Altay eşlik etti.

Kılıçdaroğlu, Başbakan Davutoğlu ve beraberindeki heyeti Meclis’teki makam odasının girişinde karşıladı. Görüşmeye basın mensupları da yoğun ilgi gösterdi. Davutoğlu ve Kılıçdaroğlu, girişte basın mensuplarına poz verdi. 2.5 saat süren görüşme çıkışı Kılıçdaroğlu, Davutoğlu ve beraberindeki heyeti makam odası çıkışına kadar uğurladı.

İLK AÇIKLAMA ÇELİK’TEN
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, “Bundan sonrasında bir uzlaşma komisyonunun ortaya çıkması halinde iki genel başkan bu çalışmanın yapılmasını söyledi. Sayın Genel Başkanımızın Milliyetçi Hareket Partisi’ni ziyaretinden sonra tablo daha da genişleyecektir” ifadelerini kullandı. Çelik, TBMM İçtüzüğü’nün değişmesi için ortak irade ortaya çıkması gerektiği konusunda da bir anlaşma zemini oluştuğunu vurguladı.

UZLAŞMA KOMİSYONU
CHP kanadının kanaatlerini ise Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç açıkladı. Meclis’teki görüşmenin ardından basın mensuplarına bilgi veren Koç, geçen yasama döneminde TBMM’de siyasi partilerin eşit sayıda milletvekili ile temsil edildikleri bir Anayasa Uzlaşma Komisyonu kurulduğunu, komisyonun 60 maddede uzlaşma sağladığını hatırlattı. Koç, “Bu Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nun tekrar canlandırılması önerisi masaya geldi. CHP olarak görüşlerimiz baki kalmak suretiyle, bu çalışmanın devam etmesini bizler önerdik” diye konuştu.

DARBE YASALARI
Türkiye’nin artık 12 Eylül darbe yasalarından kurtulmak zorunda olduğunun altını çizen Koç, “Bunun için Siyasi Partiler Yasası, seçim yasası birçok 12 Eylül’den kalan mevzuatın ayıklanabilmesi için bir çalışma yapılıyor. İktidar partisi de böyle bir envanterle gelecek. Ve birinci sınıf demokrasiye ulaşabilmek adına, kişi hak ve özgürlükleri önündeki tüm temel 12 Eylül hukuku engellemelerinin artık kalkması gerekiyor. Bu konuda bir anlayış birliğine varıldı” dedi.
Kılıçdaroğlu’nun, Torba Yasa uygulamalarından şikayet ettiğini, birbiri ile alakasız konuların bir araya getirildiği yasal düzenlemelerden sıkıntı duyduklarını belirttiğini aktaran Koç, iktidar partisi tarafından değerlendirileceğini dile getirdi.

İÇTÜZÜK KOMİSYONU
İçtüzük konusunun gündeme geldiğini belirten Koç, “İsmi üzerinde parlamento, bir tartışma ortamı. Bu işlevlerini sürdürürken yasama gücünün de daha kuvvetlendirilmesi için iktidar partisinin bazı önerileri oldu. Bir İçtüzük çalışması var. Bu İçtüzük çalışmasının, o komisyonun çalışmalarına devam etmesi önerildi” dedi.

VİZE MUAFİYETİ
AB uyum yasalarına ilişkin de görüş alışverişinde bulunulduğunu kaydeden Koç, “Bilhassa vize muafiyeti konusunda zaman tahditli olarak da Türkiye’nin önünde bulunan bir takvim var. Sonuçta bir vize muafiyetine gidebilecek süreçte TBMM’ye gelecek olan bu şekilde reform paketinde de CHP desteğini tabii ki sürdürecek” dedi.

BAŞKANLIK SİSTEMİ
Koç, gazetecilerin “Sayın Başbakan size Başkanlık Sistemi’ni anlattı mı?” sorusuna “Başkanlık Sistemi ile ilgili bizler kendi pozisyonumuzu koruyoruz, herhalde onlar da kendi pozisyonlarını koruyorlar” karşılığını verdi.
Başkanlık Sistemi konusunda detaylı bir tartışma olmadığını belirten Koç, “Yani demokratik temsili Parlamenter Sistem’in güçlendirilmesi, yasama, yürütme ve yargı erkinin, kuvvetler ayrılığı ilkesinin güçlendirilerek hayata geçirilmesi için biz temel düşüncelerimizi zaten ifade etmiştik. Bizim pozisyonumuz aynı noktada” diye konuştu.

BAŞBAKAN İYİ NİYETLİ
Anayasa Uzlaşma Komisyonu’yla ilgili sorular üzerine komisyonun yine aynı şekilde oluşturulmasından yana olduklarını bildiren Koç, kişi hak ve özgürlüklerini öne alan, demokratik, özgürlükçü, her türlü vesayetten arınmış bir çerçeve içinde anayasanın oluşması gerektiğini öteden beri söylediklerini aktardı. “Yeniden bir araya gelecek misiniz?” sorusunu ise Koç, “Şimdiye kadar Türkiye’de hükümet olan iktidar partisi ile muhalefetin arasında bir bariyer, bir görüşmemezlik vardı. Sayın Başbakan burada iyi niyetini ortaya koyuyor” şeklinde cevapladı. Koç, Davutoğlu’nun MHP ile de görüşeceğine dikkat çekti.

Etiketler