Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

15 metrekareden dünyaya ayakkabı satıyorlar

15 metrekareden dünyaya  ayakkabı satıyorlar

Bir handaki atölyelerinde ayakkabı üreten Cumali ve Cebrail Kabak kardeşler, özenle ürettikleri ayakkabılarını Türkiye pazarının yanı sıra pek çok ülkeye satarak Malatya’da zamanla gerileyen ayakkabıcılık sektörünü hareketlendirmeye çalışıyor.
Cumali Kabak, Malatya’da üretilen ayakkabıların yurt içinde olduğu kadar yurt dışına satışının yapıldığını belirtti.
Ürettikleri ayakkabıları Türkiye genelinde sattıklarını anlatan Kabak, ayrıca İstanbul’daki toptancılar aracılığıyla da pek çok ülkeye ihracat yaptıklarını ifade ederek, “Yurt dışına, İtalya, İngiltere gibi büyük ülkelere ayakkabı gönderiyoruz ayrıca Rusya, Azerbaycan, İran, Irak ve Ortadoğu’ya da ayakkabılarımız gidiyor. Arap ülkelerine ise genelde terlik yapıyoruz. Araplar genellikle sandalet tipi terlikleri tercih ediyor. Sıcak ülkelere terlik, İngiltere, Azerbaycan gibi kışların yaşandığı ülkelere de genelde bot, ayakkabı gönderiyoruz. Kış sezonunda ürünlerimize büyük rağbet oluyor” diye konuştu.
Kendi imkanlarıyla kardeşiyle kurdukları küçük işletmelerinden Malatya’da bir dönem önemli bir sanat olan ayakkabıcılığı ayakta tutmaya çalıştıklarını dile getiren Kabak, daha çok ülkeye açılarak daha fazla ayakkabı üretmeyi amaçladıklarını söyledi.
Malatya’da ayakkabıcılığın zamanla gerilediğini ifade eden Kabak, “Türkiye’de İstanbul’da, Konya’da, İzmir’de, Gaziantep’te ayakkabıcılık var. Bunlar sanayisi gelişmiş şehirler. Malatya o kadar gelişmemiş. Bunun için de daha çok çalışıp birlik olmak gerekiyor.