Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

2016 yılı Reform ve AB odaklı bir yıl olacak

2016 yılı Reform ve  AB odaklı bir yıl olacak

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun başkanlığında cuma günü Çankaya Köşkü’nde Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Avrupa Birliği (AB) Bakanı Volkan Bozkır, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve İçişleri Bakanı Efkan Ala ile bazı bürokratların katılımıyla yapılan “Avrupa Birliği (AB) Reform Eylem Grubu” toplantısının sonuç bildirisi yayımlandı. Bildiride, AB ile vizesiz seyahat eylem planı, siyasi reform süreci ve geri kabul antlaşması toplantının ana gündemleri oldu.
AB Bakanlığı resmi internet sitesinde yayımlanan bildiride, “Hükümetimiz bugüne kadar gerçekleştirilen köklü dönüşümler zemininde ve 2023 hedeflerimiz doğrultusunda inşa edeceği yeni reformlarla vatandaşlarımızın hak ve özgürlüklerini genişletmeye devam edecektir” denildi.

EKİMDE VİZE MUAFİYETİ
Reform sürecinin başlıca itici unsurlarından birinin AB’ye üyelik hedefi olduğu vurgulanan bildiride, ilişkilerde karşılıklı güven temelinde yeni bir dönemin açıldığı, Türkiye’nin üzerine düşeni kararlılıkla ve sonuç alıcı adımlarla yapacağı belirtildi. Bildiride şu ifadelere yer verildi:
“64. Hükümet Programı, Hükümetimiz tarafından 10 Aralık 2015 tarihinde açıklanan Eylem Planı ve bu çerçevede güncellenecek olan AB’ye Katılım İçin Ulusal Eylem Planı, 2016 yılının ‘Reform ve AB Odaklı Yıl’ olacağının en güçlü işaretleridir. Reform Eylem Grubu 3. toplantısı, 2 gündem maddesi etrafında şekillenmiştir. Toplantımızda ilk olarak, vatandaşlarımızın Schengen bölgesine seyahatlerinde Ekim 2016 tarihi itibariyle vizeden muaf olmaları hedefi çerçevesinde yapılması gerekenler ele alınmıştır.”

SİYASİ REFORM SÜRECİ

Bildiride toplantının 2. en önemli gündeminin “siyasi reform süreci” olduğu kaydedildi. Özellikle Yargı ve Temel Haklar (23.Fasıl) ile Adalet, Özgürlük ve Güvenlik (24. Fasıl) fasıllarının bir an evvel açılmasının AB ile ortak ve öncelikli hedef olduğu ifade edildi.
Toplantıda ayrıca, “ifade özgürlüğü, yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığı, insan haklarının korunması” alanlarındaki reformların daha da ileri bir seviyeye taşınması, kalıcı ve daha sağlam hale getirilmesi için yapılacak çalışmaların değerlendirildiği yer aldı.
Yargı alanında atılacak adımlara, geçtiğimiz yılın Nisan ayında açıklanan “Yargı Reformu Stratejisi” temelinde devam edileceği, “Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi İhlallerinin Önlenmesine İlişkin Eylem Planı”nın uygulanma sürecinin yakından takip edileceği bildirildi.

GERİ KABUL TARİHİ, HAZİRANA ÇEKİLDİ

Toplantıda “Vize Serbestisi Diyaloğu” kapsamında yürütülen çalışmaların 24. Fasıl paralelinde ele alındığı, bu kapsamda Geri Kabul Antlaşması’nın 3. ülke vatandaşları için uygulanma tarihinin ise Ekim 2017’den Haziran 2016’ya çekilmesi kararlaştırıldı. Toplantıda ayrıca “sınır güvenliği”, “Organize Suçlarla Mücadele Eylem Planı”, “sığınmacılar” konuları görüşüldü. Suriyeliler konusunda eğitim, sağlık, gıda kartı, barınma gibi imkanların iyileştirilmesi ve ekonomiye katılımların hedeflendiği belirtildi.
Öte yandan, bildiride “Türkiye-AB ilişkileri göç sorununa indirgenmeyecek ölçüde tarihi, kültürel ve ekonomik bir derinliğe ve zenginliğe sahiptir” ifadesine yer verilerek, önümüzdeki süreçte Türkiye’nin üyelik hedefi doğrultusunda paradigmanın değiştiği, ilişkilerin daha da derinleştirilip güçlendirileceği vurgulandı.

Schengen bölgesine vizesiz seyahat
Bildiride Türk vatandaşlarının, Schengen bölgesine vizesiz seyahatini temin için Eylem Planı’nda yer alan tedbirler ve bu tedbirleri tamamlayıcı mahiyette atılması için gereken diğer öncelikli adımlar şu şekilde sıralandı:
“Kişisel Verilerin Korunması Kanunu, Siyasi Etik Kanunu, İnsan ticaretinin önlenmesi ve mağdurların korunmasına ilişkin mevzuat düzenlemesi, Türkiye, Yunanistan, Bulgaristan Üçlü Temas Merkezi Anlaşması’nın Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun, Kişisel Verilerin Otomatik İşleme Tabi Tutulma Sürecinde Bireylerin Korunmasına İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi ve 181 sayılı Ek Protokolü’nün Uygun Bulunduğuna Dair Kanun” gibi başlıklar altına madde madde sıralandı.

Operasyonel tedbirler
Bildiride hukuki düzenlemelerin yanı sıra aşağıdaki operasyonel tedbirlerin hayata geçirileceği belirtildi:
“Ülkemizin geri gönderme kapasitesinin arttırılmasına yönelik ihtiyacın karşılanabilmesi amacıyla geri gönderme merkezi sayısının arttırılması, düzensiz göçün önemli bir kısmının deniz yoluyla gerçekleştiği dikkate alınarak, Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın kapasitesinin arttırılması, Türkiye-AB Geri Kabul Anlaşması’nın uygulanması için gerekli olan Uygulama Protokollerinin hazırlanması ve ilgili AB ülkeleriyle imzalanması, AB üye ülkeleri ile mevcut ikili geri kabul düzenlemelerimiz çerçevesinde işbirliğinin sürdürülmesi, neticelendirilmeyi bekleyen uluslararası koruma başvurularının ivedilikle sonuçlandırılması, Roman vatandaşlarımızın sorunlarının çözümüne yönelik daha önce atılmış adımlar değerlendirilerek yeni çalışmaların başlatılması, Strateji ve Eylem Planı’nın en yakın zamanda hayata geçirilmesi.”
ANKARA AA

Etiketler