Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

2019 evde bakım maaşı yatan iller sorgulama! Evde bakım parası yatan iller listesi nasıl öğrenilir?

Evde bakım maaşı, bugünlerde arama motorlarında en çok sorgulanan konular arasında yer alıyor. Evde bakım maaşı, bakıma muhtaç derecede yaşlı, hasta veya engelli vatandaşların bakımını üstlenen yakınına Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca ödenen devlet desteğidir. Peki evde bakım maaşı ile alakalı detaylar, evde bakım parası yatan iller listesi nasıl öğrenilir? 2019 evde bakım maaşı yatan iller sorgulama detaylarına haberimizden ulaşabilirsiniz...

2019 evde bakım maaşı yatan iller sorgulama! Evde bakım parası yatan iller listesi nasıl öğrenilir?

Evde bakım maaşı, günlük yaşamını sürdüremeyen ve rutin işlerinde bir başkasının bakımına muhtaç olacak durumda ‘ağır engelli’ hasta veya bedensel ya da zihinsel bir engeli bulunan bireylerin bakımını üstlenen kişiye, devlet tarafından ödenen destektir. B desteğin amacı, bakıma muhtaç bireylerin aile ortamından ayrılmadan hayatlarını idame ettirebilmelerine imkan sağlanmasıdır. Evde bakım parası yatan iller listesi nasıl öğrenilir? 2019 evde bakım maaşı yatan iller sorgulama detaylarına nasıl ulaşılır? Konuya ilişkin bilgileri haberimizden edinebilirsiniz…

2019 evde bakım maaşı yatan iller sorgulama

Evde Bakım maaşı ödemelerini E Devlet üzerinden sorgulayarak öğrenebilirsiniz. TC kimlik numarası ve E Devlet şifrenizi kullanarak giriş yaptıktan sonra arama çubuğuna “Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama” yazın ve tıklayın. Açılan sayfada maaş ödemesi ile ilgili detayalar ulaşabilirsiniz. Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama özelliği Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı sekmesinin altında bulunur.

E-Devlet üzerinden evde bakım maaşı sorgulamak için tıklayınız!

SMS ile evde bakım aylığı sorgulama

Evde bakım aylığı alanlar sorgulama yapmak için telefonlarının SMS özelliğini de kullanabilir. Ziraat Katılım Bankası aracılığı ile alanlar, cep telefonlarının mesaj bölümüne BAKIYE yazıp, 4747’e SMS atarak bakiye takibi yapabilirler. Mesaj göndermeniz dahilinde 1 SMS ücreti operatörünüz tarafından tahsil edilir.

Evde bakım maaşı yatan  iller 13 Kasım 2019 

Evde bakım maaşları, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından il il yatırılıyor. 13 Kasım 2019 itibariyle 15 ilde evde bakım maaşları yatırıldı. Eve bakım parası yatırılan iller şöyle: 1- Amasya 2- Kırıkkale 3- Edirne 4- Tokat 5- Ordu 6- Bayburt 7- Adıyaman 8- Manisa 9- Samsun 10- İstanbul 11- Denizli 12- Kırklareli 13- Bolu 14- Mersin 15- Konya.

İlerleyen günlerde bu sayının artması bekleniyor.

Evde bakım aylığı alınmasının şartları

1 ) Evde bakım maaşı almak için tam teşekküllü bir hastanenin sağlık kurulu tarafından düzenlenmiş engel oranının en az %50 olan ve “ağır engelli” bölümünde “evet” yazan rapor gerekmektedir.

Bu maddede küçük çocuklar için ekstra bir durum söz konusudur. Küçük çocuklar zaten bakıma muhtaç oldukları için yaşıtlarına göre gerilik ancak yaşları ilerledikçe kendisini göstermektedir ve erken yaşta alınan sağlık kurulu raporlarında engel oranının tespiti bu sebeple zorlaşmaktadır. Bu yüzden küçük çocuklar için bu rapor süresiz olarak değil de 1 veya 2 senelik süreler dahilinde verilir. Ayrıca raporda bulunan ağır engelli ibaresi de işaretlenmez.

2 ) Madde 2 deki bakıma muhtaçlık kriterleri için bakıma muhtaç engelli tanımını irdelememiz yeterli olacaktır. Bakıma muhtaç engelli, yeme, içme, tuvalet, banyo gibi her türlü ihtiyaçlarını tek başına yerine getirmekte zorlanan ya da hiç yerine getiremeyen ve hayatını devam ettirmek için sürekli başkasının yardımına ve bakımına ihtiyaç duyan kişidir.