Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

2019 KYK yurt başvuruları başladı | Gözler KYK burs ve kredi başvurularında

2019 KYK yurt başvuruları başladı | Gözler KYK burs ve kredi başvurularında

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi’nin resmi Twitter hesabından yapılan açıklamaya göre Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) yurt başvuruları 19 Ağustos günü (bugün) itibariyle başladı ve 26 Ağustos tarihine kadar devam edecek. Başvurular KYK’nın resmi internet sitesi üzerinden e-Devlet uzantısı ile yapılacak.

KYK yurt başvuru işlemleri nasıl yapılır?

e-Devlet kapısına giriş yapabilmek için şifreye ihtiyacınız var. Eğer bu şifreyi ilk kez almak istiyorsanız herhangi bir PTT’ye başvurmalısınız. Yukarıdaki linki tıkladıktan sonra TC kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yapın ve sonra formu doldurun ardından kaydedin.

KYK yurt başvurusu için gereken şartlar

a) Öğrencinin, örgün eğitim veren bir yükseköğretim kurumuna kayıtlı olması,

b) Öğrenci ailesinin Kurum yurdunun bulunduğu şehrin belediye sınırları dışında ikamet etmesi (Sağlık Kurulu raporu ile %40 ve üzerinde engeli olduğu tespit edilen öğrenciler, lise ve dengi öğrenimlerini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı yetiştirme yurtlarında tamamlayan ve/veya Devlet koruması altında olan öğrenciler, anne ve babası vefat etmiş olan öğrenciler hariç)

c) Öğrencinin, taksirli suçlar hariç, herhangi bir suçtan dolayı hakkında 6 ay ve daha fazla hapis cezası ile kesinleşmiş mahkûmiyeti bulunmaması,(Cezası tecil edilenler hariç)

ç) Cezası tecil edilmiş olsa bile, 12/4/1991 tarihli ve 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu ile 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun İkinci Kitap Üçüncü Kısmının Beşinci Bölümü ile Dördüncü Kısımda düzenlenen suçlardan hüküm altına alınmamış olması ve bu suçlardan haklarında açılan derdest kamu davası bulunmaması,

d) Öğrencinin, Kurum veya diğer resmi kuruluşların yurtlarından “Süresiz çıkarma cezası” veya öğretim kurumlarından 6 aydan fazla uzaklaştırma cezası almamış olması,

e) Uluslararası öğrencilerin öğrenci belgesi, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarından alacakları Türkiye Cumhuriyeti ikamet izni belgesi ile pasaportunun tasdikli fotokopisini vermesi,

f) Zorunlu staj hariç asgari ücretin üzerinde ücretle bir işte çalışmaması,

g) Öğrencinin, toplu yerlerde yaşamaya engel olacak seviyede akıl ve ruh hastalığı veya bulaşıcı hastalığı olmaması gerekmektedir.

KYK burs ve kredi başvuruları ne zaman? 

YKS sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından bir üniversite programına yerleşen adayların en çok merak ettiği ve araştırdığı bir diğer konu ise “2019 KYK burs ve kredi başvuruları” oldu.

Öğrencilere maddi destek vererek, onların sosyal ve kültürel yönden gelişimlerinin önünü açmak amacıyla verilen bu burs KYK burs ve kredi başvurularının ne zaman yapılacağı merak ediliyordu.

KYK başvuruları henüz başlamadı. E-devlet aracılığı ile yapılacak olan başvurular için tarihler ilerleyen süreçte KYK tarafından duyurulacak.

KYK burs ve kredi başvuruları nasıl yapılacak?

Burs/kredi başvuruları e-Devlet üzerinden alınacak. e-Devlet şifresi olmayan öğrencilerin kimliği ile birlikte PTT şubelerine giderek mutlaka e-devlet şifresi almaları veya diğer e-devlet giriş yöntemlerinden birine (internet bankacılığı, e-imza, mobil imza, T.C. kimlik kartı) sahip olmaları gerekmektedir.

Başvuru sırasında öğrenciden ekonomik, sosyal ve eğitim durumuna ilişkin bilgiler talep edilmekte ve bu bilgiler kamu kurumlarından alınan veriler ile karşılaştırılarak teyit edilmektedir. Yapılan değerlendirme sonucunda bütçe durumuna göre belirlenen sayıda öğrenciye burs verilmekte, durumu mevzuata uygun diğer tüm öğrencilere ise öğrenim kredisi verilmektedir.

Burs veya kredi almaya hak kazanan öğrencilerin belirtilen tarihler arasında e-Devlet üzerinden burs/kredi onay işlemi ekranında yer alan “taahhütname onayı” yapmaları gerekmektedir.

KYK burs ve kredi ücretleri ne kadar?

Lisans ve önlisans bölümleri için ödemeler 470 TL’den 500 TL’ye,
Yüksek lisans bölümleri için ödemeler (2018) 940 TL’den 1000 TL’ye,
Doktora bölümleri için ödemeler (2018) 1.410 TL’den 1500 TL’ye yükseldi.

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri