Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

21 gün boyunca yumurtadan civciv çıkmasını beklediler

21 gün boyunca yumurtadan civciv çıkmasını beklediler

Bursa Süs Tavukları Derneği Başkanı Ömer Çakal, dernek olarak birçok sosyal sorumluluk projesi yürüttüklerini, küçük çocuklara yönelik sabretmeyi ve hayvan sevgisini aşılamak adına bir projeyi hayata geçirdiklerini söyledi.
Çakal projeyi, “Proje çerçevesinde anaokuluna kuluçka makinesi yerleştirdik. Kuluçka makineleri, yumurtalardan civciv çıkması için gerekli ısıyı ve nemi sağlıyorlar. İçine yumurtalar yerleştirdik. Yumurtaların belirli aralıklarla çevrilmesi gerekiyor. İşte çocuklara sorumluluk aşılama bu noktada başlıyor. Çocuklar elleriyle çeviriyorlar. Biz buraya geldiğimizde yumurtaları tek tek çocuklarla birlikte makineye yerleştirdik. Her gün görev verilen çocuklar, belirli aralıklarla gelip yumurtaları çeviriyor. Ertesi gün başkası görevlendiriliyor. Son 3 gün kala çevirme işlemi bitiyor. Hayvanlar 21 gün sonra çıkmaya başlıyorlar” diye anlattı.

Minik Yüreklerin Büyük Sabrı

Çakal, çocukların 21 gün yumurtadan civciv çıkmasını beklediğini vurgulayarak, “Burada da sabır öne çıkıyor. Küçük yaşta bir çocuğu herhangi konuda 21 gün bekletebilmek kolay değil. Bir çocuğun bu kadar süre beklemesi gerçekten sabır işi. İçlerinde benim oğlum da var. Her gün ‘Baba ne zaman çıkacak?’ diye soruyor. Bir diğer önemli nokta da hayvan sevgisini aşılayabilmek” dedi. 

Çocuklar için emek harcayıp 21 gün boyunca uğraştıkları yumurtalardan civciv çıktığını görmenin müthiş bir duygu olduğunu ifade eden Çakal, civcivle de hayvan sevgisini aşıladıklarını anlattı. Çakal, çocukların gelişimine katkı sağlamaya çalıştıklarını belirterek, şöyle dedi:
“Hiçbir yerden destek almıyoruz. Mümkün olduğunca devam etmeye çalışacağız. Bu projenin ilk adımıydı. Bursa’daki çoğu okula kuluçka makinesi götüreceğiz. Türkiye genelinde 18 derneğimiz var. Bu derneklerin bulunduğu illerde de bu projeyi hayata geçireceğiz. Hedefimiz de belediyeler ve Milli Eğitim Müdürlükleriyle görüşmek var. Çocukların gözlerindeki keyif heyecan anlatılamaz.”
BURSA

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!