Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

25 ülkede kaç öğretmen görev yapıyor?

25 ülkede kaç öğretmen görev yapıyor?

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, “Bugün 25 ülkede toplamda bin 729 öğretmenimiz görev yapıyor. Türk’ün olduğu her yerde biz de olmaya çalışıyoruz. Tıpkı yurt içinde olduğu gibi yurt dışına da ücretsiz ders kitapları gönderiyoruz. Son 5 yılda yaklaşık 1 milyon kitap yurt dışındaki öğrencilerimize ücretsiz dağıtıldı” dedi.
TRT Türkiye’nin Sesi Radyosu’ndaki canlı yayında soruları cevaplayan Avcı, büyük çoğunluğu batı Avrupa ülkelerinde olmak üzere yurt dışında 6 milyondan fazla Türk’ün yaşadığını hatırlattı. Milli Eğitim Bakanlığı olarak yurt dışındaki vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamak için teşkilatlanma içinde olduklarını belirten Avcı, şunları kaydetti: “Yurt dışındaki vatandaşlarımızın eğitim ihtiyaçlarını karşılamak üzere 34 ülkede 56 teşkilatımız var. Sadece eğitim müşavirlikleri ve eğitim ataşelikleri değil bir de bizim yurt dışına gönderdiğimiz okutmanlarımız, öğretmenlerimiz var.” Yurt dışında ciddi, kapsamlı din eğitimleri de verildiğini dile getiren Avcı, “Avrupa’daki İmam Hatip liselerimizde 280 öğrenci eğitim görüyor. Suudi Arabistan’da imam hatip liselerimizde de 721 öğrenci eğitim görüyor. Açık İmam Hatip liselerimizde de eğitim gören öğrencilerimiz var” diye konuştu.
Bakan Avcı, 24 ülkede 2 bin 646 öğrencinin Milli Eğitim Bakanlığı bursuyla eğitim gördüğünü, bunlardan 559’unun dil, 747’sinin yüksek lisans, bin 327’sinin doktora, 20’sinin de doktora sonrası öğrenimlerine devam ettiğini belirtti.

30 bin öğretmen atanacak

Bakan Avcı, “Şubat ayında yaklaşık 30 bin öğretmen ataması yapabileceğimizi söyleyebilirim” dedi. Şubat ayında atanacak öğretmenlerin 1 Mart itibarıyla göreve başlayacaklarını ancak kendi belirleyecekleri tercihe göre 4 ay süreyle hizmet içi oryantasyon eğitimine tabi tutulacaklarını ifade eden Avcı, “Her atanan genç öğretmenimize bir tecrübeli öğretmenimizi danışman olarak zimmetleyeceğiz. Yeni atanan öğretmenlerimiz değişik okul türlerinde, değişik derslerde tecrübeli öğretmenlerimizin derslerine girecek. Eylül ayında ise atandıkları yerde göreve başlayacaklar” diye konuştu.
HABER MERKEZİ

Etiketler