Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

‘25 yıl önce göreve geldiğimizde İstanbul’un metabolizması felç olmuştu’

‘25 yıl önce göreve geldiğimizde İstanbul’un metabolizması felç olmuştu’

Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksü, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Osmanlı Devleti’nin mirası İstanbul’u bir önceki belediyeden nasıl teslim aldıklarını anlattı.

25 yıl önce hasta bir İstanbul’u iyileştirmek için göreve geldiklerine dikkat çeken Göksu, sosyal medyadaki paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

‘BU ŞEHRİN METABOLİZMASI FELÇ OLMUŞTU’

“Aziz İstanbullular… Biz 25 yıl önce göreve geldiğimizde, bu şehrin metabolizması felç olmuş, bedeni işlemez, ruhu hissedemez, aklı yönetemez haldeydi. İşte bu hasta bedeni kısa sürede önce iyileştirdik sonra ayağa kalkarak diğer dünya metropolleriyle yarışır hale getirdik.

İNSANLARIN BİLE NEFES ALAMADIĞI BİR ŞEHİRDEN 14 MİLYON YABANCI AĞRILAYAN İSTANBUL’A

İstanbul’da artık tükenmişlik sendromu yaşayan yapıyı bütünüyle rehabilite ederek, kalite, verimlilik ve etkinliğe odaklı bir kurumsal yapı tesis ettik. Şehrin kirlenmiş, hastalanmış ve çalışmayan metabolizmasını iyileştirdik. Organlarının işler hale gelmesini sağladık.

Suyunu, havasını ve sokağını temizledik. Bırakın sokak hayvanlarını, şehrin insanlarının bile yaşamasına, nefes almasına izin vermeyen bir şehirden, insanların sokaklarında oturmaktan keyif aldığı, yılda 14 milyon yabancı misafir ağırlayan bir turizm şehrine dönüştürdük.

‘NÜFUS ARTIŞI HAYAT KALİTESİNİ DÜŞÜRMEDİ’

Bir yandan şehrin sakinlerinin hayat kalitesini artırırken, diğer yandan kentin bütün çöküntü alanlarını ortadan kaldırarak, halkımıza güvenli bir yaşam alanı oluşturduk.

Uyguladığımız akılcı politikalarla, şehrin metabolizması o kadar sağlıklı ve işler hale gelmiştir ki, 25 yıl içerisinde nüfusu 2 kattan fazla artan İstanbul, bu büyümeyi çok rahat bir şekilde absorbe ederken, hayat kalitesinde bir düşüş meydana gelmemiştir.

“POZİTİF AYRIMCILIK YAPTIK”

Bu şehirde başarı hikâyeleri ortaya çıkardık. Doğrudan vatandaşımızı destekleyen, güçlendiren, onları meslek sahibi ve iş sahibi kılan İSMEK gibi, emsali bulunmaz projeleri hayata geçirdik.

Şehrin ihtiyaç sahiplerine, yaşlılara, kadınlara, engelli kardeşlerimize, çocuklara pozitif ayrımcılık yaptık. Türkiye’yi gerçek anlamda sosyal belediyecilik ile tanıştırdık. Kentin ekonomisini büyütürken, sosyal adaleti gözetecek şekilde refahı adil şekilde dağıttık.

İstanbul’u dünyada tanınır, bilinir ve herkesin güvenle, turizm için, yatırım için, eğitim için ve de yaşamak için gelmek isteyeceği çok sesli, çok kültürlü ve güvenli bir şehir haline getirdik.

14.2 LİTRE’DEN 101 LİTREYE

Biz 1994’de İstanbul’un yönetimini devraldığımızda, İstanbul’un bütçesi 594 MİLYON DOLAR olup, %77 gerçekleşme ile, 458 MİLYON DOLAR olarak gerçekleşmişti. 2018’de 4 MİLYAR 226 MİLYON DOLAR olan bütçe, %99 gerçekleşme oranı ile, 4 MİLYAR 194 MİLYON olarak gerçekleşmiştir.

1993’te İstanbul’a günlük ortalama kişi başına 14.2 LİTRE su verilirken, bugün bu rakam 101 LİTREDİR. Bu miktarı sağlamak için şehri sulak bir araziye taşımadık veya yurt dışından su getirmedik. İstanbul’un içinde ve etrafında var olan kaynakları değerlendirdik.

“İSTANBUL DÜNYA BİRİNCİSİDİR”

Ayrıca, 1993 senesinde, kaynaktan verilen suyun sadece %35’i musluklara ulaşırken, bugün bu rakam %78’dir. 1993’de atık suyun sadece %9’u arıtılırken, bu oran bugün %99.5 olup, bu konuda İstanbul dünya birincisidir.

Biz geldiğimizde, kanalizasyon ile yağmur suyu aynı kanalda toplanıp, birlikte denize deşarj edilirken, bugün %70’i ayrıştırılmaktadır. İzmir’de bu oran %0’dır. Bundan dolayıdır ki, artık Haliç kokmuyor ve yıllar sonra yunus balıkları tekrar Boğaz’da yüzüyorlar.

‘İMAMOĞLU’NUN VAADİNİN 3 KATI AĞAÇ DİKİLDİ’

1993’te toplam aktif yeşil alan 10 MİLYON M2 idi. Bugün, bu rakam yaklaşık 60 MİLYON M2’dir. 94’den bu yana nüfus yaklaşık 2 kat artmışken, şehrin yeşil alanı 6 kat artmıştır.

Son 25 senede İstanbul’a 3.450.000 Adet yetişmiş ağaç diktik. Sn İmamoğlu’nun vaadleri arasında İstanbul’a yılda 100 bin ağaç dikmek vardı. Arkadaşlar İstanbul Büyükşehir Belediyesi, bağlı kuruluşlarıyla birlikte İstanbul’a sadece 2018 senesinde 329.000 ağaç dikmiştir.

Yani CHP’nin vaadinin üç katından fazlasını yapmıştır. Toplamda İstanbul’da dev bir orman oluşturmuşuz da sizin haberiniz yok. Nereden nereye.

İSTANBUL’UN TOPLU ULAŞIMI

Biz sizden İstanbul’u devraldığımızda, Toplu taşımada, 1500 otobüs mevcut iken bugün yaklaşık 6500 araç söz konusudur. Nüfusun 2 kat arttığı İstanbul’da sadece 23,9 KM metro hattında günlük yaklaşık 32.700 yolcu taşınırken, bugün, yakında açılacak hatlarla birlikte 376 KM metro hattına sahibiz. Günlük yolcu kapasitemiz ise, 4.505.000 kişidir. Yani “nereden nereye” desek tam da yeridir. Tüneller, 93 yılında hiç yok iken, biten ve inşaatı devam etmekte olan, yaklaşık 30 KM ŞEHİR İÇİ TÜNEL yaptık.

ZEHİRLEYEN ÇÖPLERDEN ELEKTRİK ENERJİSİ ÜRETEN ÇÖPLERE

Biz sizden İstanbul’u devraldığımızda, Televizyonlar hava durumu yerine hava kirlilik raporu yayınlıyor, insanlar evlerinin dışında nefes dahi alamıyordu; insanlara gaz maskesi dağıtılması gündemdeydi.

O günlerde İstanbul’da toplam 2027 KM DOĞALGAZ HATTI ve 172.000 kullanıcı mevcut iken, Bugün doğalgaz hattı, 23.855 KM uzunluğa ulaşılmış olup, 6 MİLYON 506 BİN 301 kullanıcı mevcuttur.

1993 yılında, bütün çöpler sadece vahşi depolama yöntemi ile depolanırken, bugün 19 MODERN AYRIŞTIRMA TESİSİNDE çöpler ayrıştırılarak geri kazanılmakta ve bir yılda 300.000 hanenin ihtiyacını karşılayacak kadar elektrik enerjisi çöpten elde edilmektedir.

Biz sizden İstanbul’u devraldığımızda, İstanbul’da sadece 1 ADET HAYVAN BARINAĞI mevcut olup, yılda 1925 ADET hayvan tedavi edilirken, Bugün 6 ADET HAYVAN BARINAĞINDA yılda 187.444 hayvan muayene edilmektedir. Ayrıca toplam barınma kapasitesi de 200’den 7314’de çıkarılmıştır.

‘187 ÜLKEDEN ÖĞRENCİ İSTANBUL’DA EĞİTİM GÖRÜYOR’

1996 senesinde bir halk üniversitesi olarak kurulan İSMEK bugün, 242 MERKEZDE 40 ANADALDA 307 BRANŞTA, spor eğitimiyle birlikte, yılda yaklaşık 700 BİN kişiye eğitim vermektedir. 1996’dan bu yana İsmek’ten eğitim alan kursiyer sayısı 3 MİLYON 281 BİN 559 kişidir.

İşte bu küresel kent vizyonunu temel alan yönetimimiz sayesinde; Şu an için İstanbul’da 61 üniversite mevcut olup, Bu üniversitelerde, 187 farklı uyruktan, 35.719 yabancı öğrenci okumaktadır. Yani Birleşmiş Milletlere bağlı 193 ÜLKEDEN, ki Türkiye’yi çıkarırsak 192 ÜLKENİN 187’sinden öğrenciler burada eğitim görmektedirler.

VATANDAŞLARA YAPILAN SOSYAL YARDIMLAR

Sosyal belediyecilik, gönül belediyeciliği anlayışımız sayesinde 2018 yılında, • 203.215 evde sağlık hizmeti. • 1.672.723 engelli sağlık hizmeti. • 104.220 kadın ve aile sağlığı koruma hizmeti sağlanmıştır. • 73.558 ihtiyaç sahibi aileye nakdi yardım yapılmıştır.

•3262 aileye tersine göç desteği verilmiştir. • 89.574 aileye eğitim desteği verilmiştir. • 150 BİN aileye sosyal yardım kartı verilmiştir.

•Gençlere verdiğimiz önemin bir göstergesi olarak, bugüne kadar İstanbul’a 138’i okullarda olmak üzere 214 spor tesisi kazandırdık. Bunların toplam maliyeti 4 milyar 592 milyon 542 bin 862 TL’dir. İBB bünyesinde halihazırda izcilik dahil 40 bin 66 sporcu vardır.

Milli Takımlarda mücadele eden sporcu sayımız 185’dir. Bugüne kadar gençlik hizmetlerinden 10 milyon civarında gencimiz, Spor hizmetlerinden ise yaklaşık 26 milyon insanımız faydalanmıştır.

‘BU ŞARKI BURADA BİTMEZ’

Aziz İstanbullular… İstanbul’un bugününde herkesten çok emeği olan, bu başarı hikâyesinin duygu mimarı ve sahada uygulayıcı ustası olan Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın yıllar önce söylediği gibi. ‘Bu şarkı burada bitmez’”

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri