Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

‘26 bin öğretmenden sadece 40’ı görev yerine gidemedi’

‘26 bin öğretmenden sadece 40’ı görev yerine gidemedi’

37 bin öğretmen atamasından önce, atamaların yüzde 70’inin Doğu ve Güneydoğu’ya atanacağının açıklandığını belirten Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, öğretmenlerin görev yerine gitmeyeceği yönünde spekülasyonlar yapıldığını hatırlattı. Sadece 40 öğretmenin görevine gidemediğini belirten Bakan Avcı, “Bölge halkı yayınlardan, spekülasyonlardan etkileniyor ama oraya beklemediği halde aslan gibi 23-24 yaşında genç bir öğretmen elinde bavuluyla geldiği zaman onlar da görüyorlar ki devlet burada. O zaman vatandaş da öğretmenine sahip çıkıyor” ifadesini kullandı.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası’nda gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Ankara’daki terör saldırısına ilişkin soru üzerine Avcı, öncelikle olayda hayatını kaybeden herkese Allah’tan rahmet, yakınlarına ve millete başsağlığı diledi. Avcı, her ölümün acı olduğunu ama saldırıda Anadolu öğretmenlerinin de bulunduğunu, o yüzden ayrıca kendileri için bunun bir acı kaynağı olduğunu ifade etti. Avcı, soruşturmanın selameti bakımından pek çok bilginin de kamuoyuyla paylaşılmaması gerektiğini ifade etti. Okulların açılışında terör örgütünün ve yandaşlarının boykot teşebbüsü olduğunu belirten Avcı, “Halkımız bu girişime itibar etmedi, çocuklarını aslanlar gibi okullara gönderdiler. Çünkü vatandaş, devletin yanında olduğunu, kendisini koruduğunu, koruyacağını ve kendisini teröristle bir tutmadığını, tutmayacağını gördü. Bölge halkının en büyük özlemi, beklentisi budur. Devlet benim yanım da mı, yanımda kalmaya devam edecek mi, beni terör örgütünün saldırılarına karşı koruyabilecek mi? Bu konudaki tereddüdü giderdiğiniz anda ki giderilmiştir, giderilmektedir, daha da giderilecektir, bölge halkı devletine bağlıdır, milli birliğimize bağlıdır” diye konuştu.

40 öğretmen gidemedi

Öğretmen ataması öncesi, medyada “öğretmenlerin görev yerlerine gitmeyeceğine” yönelik spekülasyonlar yapıldığına dikkati çeken Avcı, şunları kaydetti: “37 bin öğretmen atamasından önce, atamaların yüzde 70’inin Doğu ve Güneydoğu’ya atanacağını açıklamıştık. O zaman medyada spekülasyon yapıldı, ‘Bu şartlar altında öğretmenler gitmez, aileler göndermezler’ gibi. Atanan 26 bin küsur öğretmenin içinde sadece 40 öğretmenimiz görevinin başına gidemedi. Bunların büyük bir kısmı da ya askerlik ya sağlık sorunu olduğu için ya da sağlık sorunu olan bir yakını olduğu için, makul, meşru mazeretleri sebebiyle gidemedi. Onun dışında hepsi gitti.” Avcı, mevcut koşulları hesaba katarak yapılan projeksiyonlara göre, Türkiye’nin 95 bin 624 öğretmen açığı bulunduğunu bildirdi.

Açık liseden örgün eğitime geçiş

Bakan Avcı, TEOG sonuçlarına göre açık liselerden örgün eğitime nakil taleplerine ilişkin, “TEOG sonuçlarına göre açık liselerden örgün eğitime geçmek isteyen öğrenciler, 20 Ekim saat 17.00’ye kadar nakil talebine bulunacak. Biz de 21 Ekim günü o çocuklarımızdan uygun olanları, uygun kontenjanlara yerleştirmiş olacağız. Taban puan ve açık kontenjan esasına bağlı olarak yapılacak” dedi. ANKARA AA

Etiketler