Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

28 ay sonra ABD’nin hukuk tiyatrosu sona erdi

Muhammed Şimşek
28 ay sonra ABD’nin hukuk tiyatrosu sona erdi

ABD’nin bütün baskı ve zorlamalarına rağmen Atilla, sonuna kadar vatanını savundu.

17/25 Aralık yargı darbesiyle başlayan süreç ve ABD’nin geçerliliği kendinden menkul uydurma delillerle başlattığı Hakan Atilla davasını Türkiye’ye karşı bir sopa gibi kullanmaya kalkmıştı. Dava sürecindeki bütün ifadelerinde ABD’nin eline hiçbir koz vermeyen Hakan Atilla’nın sergilediği bu dik duruşla Türkiye’de bütün kesimler tarafından büyük takdir toplamıştı. ABD’nin dünyayı hegemonyası altına almak için inşa ettiği kapitalist sistemin baskı ve yıldırma politikalarının belirlediği uydurma delillerle sahnelenen hukuk tiyatrosunda hapis cezası verilen Mehmet Hakan Atilla’nın şahsında Türkiye’yi mahkum etmeye çalışanlar amacına ulaşamadı. 32 ay hapse mahkum edilen ve 28 ay boyunca üzerindeki bütün baskı ve tecrit uygulamaları- na rağmen ülkesini satmayan Hakan Atilla sonunda serbest bırakıldı.

Bakan Albayrak karşıladı

ABD Göçmenlik ve Gümrük Muhafaza Bürosu yetkililerince New YorkJFK Havalimanı’na getirilen Mehmet Hakan Atilla,havalimanından Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç ve New York Başkonsolosu Alper Aktaş uğurladı. 

Türk Hava Yollarının (THY) 19.05 uçağı ile New York JFK Havalimanı’ndan İstanbul’a hareket ettiği bilgisi Türkiye’de geniş kesimleri sevindirdi. tilla’yı taşıyan uçak dün saatler 11.30’u gösterdiğinde İstanbul Havalimanı’na iniş yaptı.Hakan Atilla’yı burada Maliye ve Hazine Bakanı Berat Albayrak ile ailesi karşıladı.

Erdoğan’dan ‘hoşgeldin’ telefonu

Türkiye’ye iniş yaptığı sıralarda haberi alan Cumhurbaşkanı Erdoğan Hakan Atilla’yı arayarak ‘hoşgeldin’ dedi.

Hakan Atilla’yı İstanbul Havalimanı’nda karşılayan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ise bu gelişmeden duyduğu sevinci ‘Hayırlı ve çok güzel bir gün oldu. Ülkemize hayırlı olsun’ şeklinde ifade etti.

Dava sürecinde neler olmuştu?

Hakan Atilla, ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarını delmekle ilgili dava kapsamında, 27 Mart 2017’de New York’ta gözaltına alınmış ve davanın tek sanığı olarak yargılanmıştı. Mahkeme kendisine yönelttiği 6 suçtan 5’inde suçlu bulduğu Hakan Atilla’yı ‘kara para aklama’ iddiasında suçsuz bulmuştu.

Aynı dava kapsamında 19 Mart 2016’da ABD’de tutuklanan iş adamı Rıza Sarraf ise yargılanmasına kısa bir süre kala 26 Ekim 2017’de hakkındaki suçlamaları kabul ederek Türkiye aleyhinde ifade vererek savcı- lıkla iş birliğine gitmişti. Ancak Hakan Atilla kendisine dayatılan ülkesine halel getirecek hiçbir ifadeyi vermeyi kabul etmeyerek dik bir duruş sergilemişti.

Hakan Atilla kimdir?

1970’te Ankara’da doğan Mehmet Hakan Atilla, Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümünden mezun oldu. Tahsilini tamamlamasının ardından 1995’te Halkbank A.Ş.’de Araştırma Geliştirme ve Planlama Müdürlüğü’nde Uzman Yardımcısı ünvanıyla göreve başlayan Hakan Atilla, bunun ardından Bankaclık Kartları ve Nakit Yönetimi Müdürlükleri’nde Uzman sıfatıyla görev aldı.

Son olarak Stratejik Planlama Daire Başkanlığı’nda Yönetmen ve Bölüm Müdürlüğü görevlerini üstlenen Mehmet Hakan Atilla, 2007-2011 yıllarında Finansal Kurumlar ve Yatırımcı İlişkileri Daire Başkanı olarak görev yaptı. Mehmet Hakan Atilla, 2011’den 2017 Mart ayında ABD’de tutuklanana kadar Uluslararası Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevini yürüttü.

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri