Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Kardeşlerini Unutma Beklenen Sensin

30 yıldır sahipsiz hayvanları besliyor

30 yıldır sahipsiz hayvanları besliyor

Hatay‘ın İskenderun ilçesinde ikamet eden 70 yaşındaki Şenay Uçak, 30 senedir düzenli olarak her sabah sahipsiz kedi ve köpeklerin yanı sıra martı ve güvercin gibi sahipsiz hayvanları elleriyle besliyor.

Sabahın ilk ışıklarıyla Barbaros Mahallesi’ndeki evinden çıkan Uçak, kentin cadde ve sokaklarındaki çöplerden topladığı ve pazar arabası ile taşıdığı ekmek ve yiyeceklerle ‘çocuklarım’ dediği sokak hayvanlarının karınlarını doyuruyor.

Çevresinde sahipsiz hayvanların ‘Şenay annesi’ olarak tanınan Uçak, Hatay’ın Dörtyol ilçesinde dünyaya geldiğini söyledi.

Hayvanlara yiyecek vermeyi çok sevdiğini ifade eden Uçak, ‘Sabahın ilk ışıklarıyla evden çıkıyorum. Yazın daha erken çıkıyorum. Yağmur yağdığı zaman da çıkıyorum. Martılar, güvercinler, kediler, köpekler ve ördeklere yem veriyorum. Sahil kenarındaki martı ve balıklara ekmekleri dağıtıyorum. Güvercinlere ekmekleri ıslatıp veriyorum.’ diye konuştu.

Sokak ve caddelerde isrâf edilen bayat ekmekleri toplayarak Allah’a (c.c.) ve hayvanlara hizmet ettiğini vurgulayan Uçak, severek yaptığı için bu işi yapmanın hiç zor olmadığını dile getirdi.

‘ALLAH (c.c.) ÖMÜR VERDİĞİ SÜRECE DEVAM EDECEĞİM’

Kendisine bu imkanı verdiği için yatıp kalkıp Allah’a (c.c.) şükrettiğini aktaran Uçak, ‘Bundan yıllar önce aşırı kilo aldığımdan dolayı yürüyüşe başlamıştım. Yürüyüş esnasında hayvanlara ilk önce evdeki ekmekleri götürmeye başlamıştım. Baktım ki hayvanlar aç kalıyor yoldan ve sokaklardan toplamaya başladım. Topladığım ekmekleri hayvanlara götürüyorum. Beni bilen insanlar da bayat ekmekleri evin pencerelerine asıyor, ben de oralardan alıyorum.’ ifadelerini kullandı.

Bunları yaparken çok büyük mutluluk yaşadığını ve içinin huzurla dolduğunu vurgulayan Uçak, duygularını şu sözlerle dile getirdi:

‘Beni güvercinler, martılar, kediler ve köpekler hatta balıklar tanıyor. Hayvanlar beni bekliyor. Balıklar, güvercinler, martılar ve ördekler beni görünce geliyorlar, bundan büyük bir mutluluk olur mu. Onlar benim çocuklarım gibi oldular, beni görünce seviniyorlar. Atılan bir nimeti alıp değerlendiriyorum. Cenab-ı Allah’ı ve hayvanları sevdiğim için bunları yapıyorum. Allah ömür verdiği müddetçe yapacağım. Çöpe giden nimeti toplayıp hayvanlara veriyorum.’

Daha önce ekmekleri poşette taşıdığını ama yaşlanınca pazar arabasıyla çıkmaya başladığını ifade eden Uçak, çevresindeki herkese yardımcı olmaya çalıştığını belirtti.

Kedilere de mama verdiğini dile getiren Uçak, gücü yettiğince kimsesiz hayvanları beslemeye devam edeceğini ifade etti.