Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

4 ayda kaç PKK’lı tutuklandı?

4 ayda kaç PKK’lı tutuklandı?

Polisin sorumluluk alanında 24 Temmuz-20 Kasım tarihleri arasında terör örgütü PKK’ya yönelik operasyonlarda gözaltına alınanlardan, 10’u yabancı uyruklu 1602 kişi tutuklandı.
Alınan bilgiye göre, 79 ilde PKK, IŞAİD ve diğer terör örgütlerine üye 7303 şüpheliye yönelik operasyon düzenlendi. PKK eylemlerine katıldıkları iddiasıyla gözaltına alınanlar 5624 şüpheliden 10’u yabancı uyruklu 1602’si çıkarıldıkları adli mercilerce tutuklandı.
Düzenlenen operasyonlarda ise 102 terörist ölü ele geçirildi, etkisiz hale getirilen 304 teröristin cesetleri diğer örgüt mensuplarınca kaçırıldı, 77 terörist ise yaralı olarak yakalandı. Buna karşın polis sorumluluk bölgesinde bu dönemde 53 polis memuru ile 10 asker, jandarma bölgesinde de 20 polis şehit oldu.

20 bin aile,anahtar bırakıp evini terk etti

Diyarbakır’ın Sur ve Silvan, Şırnak’ın Cizre ve Silopi ile Mardin’in Nusaybin ilçelerinde yaklaşık 20 bin aile, terör yüzünden anahtarlarını bırakıp daha güvenli mahallelerde kiralık evlere taşındı.
Aileler yanlarına aldıkları bazı erzak ve eşyalarıyla başka ilçelere veya kent merkezine giderken, kimi aileler ise daha güvenli gördükleri mahallelerdeki yakınlarının evine sığındı.
“Hendek ve barikatların yoğun olduğu Şehit Harun Boy, Karşıyaka, Yeşiltepe, Barbaros, Başak, Nuh, Cudi ve Yenişehir mahallerinde yaklaşık 20 bin aile göç etti” diyen Şırnak’ın Silopi ilçesinde Muhtarlar Derneği Başkanı ve Karşıyaka Mahallesi Muhtarı Ahmet Ökten, ilçenin demografik yapısında değişiklik olabilir endişesi taşıdığını söyledi.
Alınan bilgiye göre; Şırnak’ın Cizre ilçesinde terörist saldırıların yoğun yaşandığı Yasef, Nur, Sur ve Cudi mahallelerinde çok sayıda aile göç etti.
Düşük gelirli bazı aileler, can güvenlikleri için kendi evlerini bırakıp kısıtlı imkanlara rağmen gittikleri mahallelerde ev kiralamak zorunda kalıyor. Adını vermek istemeyen bir emlakçı, “400’ü aşkın aile evlerinin satışını yapmam için anahtarlarını bırakıp ilçeyi terk etti, ilçede ev satışları da durdu” diye konuştu.
DİYARBAKIR

Etiketler