Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

60 bilim adamından, İslam dünyasına “diriliş” deklarasyonu

60 bilim adamından, İslam dünyasına “diriliş” deklarasyonu

Konya’da düzenlenen 2. İslam Ticaret Hukuku Kongresi’ne çeşitli ülkelerden katılan 60 bilim insanı, İslam dünyasının içinde bulunduğu durum ve yaşanan gelişmelere ilişkin “diriliş” deklarasyonu açıkladı.
Kongre Genel Sekreteri Prof. Dr. Mehmet Bayyiğit, kongreye, Malezya’dan Katar’a, ABD’den Ürdün ve Suudi Arabistan’a birçok ülkeden bilim insanının katıldığı söyledi. Kongrenin, İslam dünyasının çok yönlü saldırılara maruz kaldığı, iç savaşların yaşandığı, dünyada İslam korkusunun yayılmaya çalışıldığı, Müslüman azınlıkların katliam ve sürgünlere maruz bırakıldığı, cihad gibi kavramları istismar eden terör örgütlerinin Müslümanlara karşı menfur eylemlere giriştiği bir dönemde yapıldığını anlatan Bayyiğit, İslam coğrafyasının paylaşım planlarına konu edildiğine dikkati çekti.

Önce Müslümanlık

Bayyiğit, kongreye katılanların bir deklarasyon açıklama kararı aldığını dile getirerek, şunları kaydetti: “Kongremiz; Müslümanların etnik ve mezhebi kimliklerini değil, Yüce Allah’ın kendileri için verdiği ortak isim olan Müslümanlık kimliğini öncelemeleri ve kardeşlik ahlakı ile hukukunu esas almaları gerektiğini vurgulamıştır. Etnik ve mezhebi çatışmaların İslam’a kökten aykırı olduğu gibi bunun İslam dünyasını zayıflatan bir husus olduğunun altını çizmiştir. İnsanlığa yönelen terör eylemlerini şiddetle kınamıştır. Suriye, Irak, Afganistan, Myanmar, Filistin, Yemen, Doğu Türkistan ve diğer Müslüman beldelerde zulmün devam etmesinde rol oynayan ülkeleri, insanlık değerlerine dönmeye ve vicdan muhasebesi yapmaya davet etmiştir. Filistin/Gazze ve Mescid-i Aksa’nın işgalden kurtarılmasının, ümmetin yerine getirmesi gereken bir görev olduğunu ısrarla vurgulamıştır.

Kardeş kavgasına dikkat

İslam coğrafyasında yaşayan Müslümanların dini, siyasi, iktisadi ve sosyal tercihlerini bastırma ve seçilmişlere yönelik her türlü darbe girişiminin reddedildiğini vurgulayan Bayyiğit, şöyle devam etti: “Müslümanları, bu süreçte kardeş kavgasına sevk eden her türlü algı yönetimine karşı duyarlı ve dirençli olmaya çağırmıştır. İslam dünyasının, kendi öz kaynaklarını yeraltı ve yer üstü zenginliklerini, İslam mesajının duyurulması ve bütün Müslümanların refahı için değerlendirmesi gerektiğine vurgu yapmıştır. Müslüman bireyleri, toplumları, dini kurumları ve yöneticileri, dünyevileşmenin yol açacağı kimlik ve değer kaybının uğratacağı felaketlere dikkat çekmiş, İslam dünyasının zihinsel ve ruhsal “diriliş”i için gerekli tedbirleri almaya davet etmiştir.”
KONYA AA

Etiketler