Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

65 yaşındaki Hediye nine, minibüs sürüp süt dağıtıyor

65 yaşındaki Hediye nine,  minibüs sürüp süt dağıtıyor

Yaşıtları gibi emekliliğin keyfini sürmek yerine hayvancılıkla uğraşma hayalini gerçekleştirmeyi tercih eden Hediye Ceylani, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından 5 yıl önce aldığı destekle çiftlik kurdu.
Her gün erken saatlerde Hanyolu Mahallesi’ndeki işletmenin yolunu tutan 65 yaşındaki Hediye nine, çiftlikte çalışan yardımcılarının da desteğiyle ilk iş olarak hayvanlarının sağımını yapıyor.
Ceylani, yıllarca dikiş nakış eğitmenliği yaptığını, 5 yıl önce sağlanan sıfır faizli kredi desteğiyle inek alıp süt işletmesi kurduğunu anlattı.
İşletmede su kuyusundan süt soğutma makinesine kadar her şeyin bulunduğunu belirten Ceylani, geçen sürede yaşadığı bazı sıkıntılar nedeniyle hayvanların bir kısmını sattığını, şu an 7 süt ineğiyle işletmeyi ayakta tutmaya çalıştığını söyledi.
İneklerden günlük ortalama 100 kilogram süt elde ettiğine değinen Ceylani, sütü, haftanın bir günü mandıraya sattığını, kalan günlerde ise minibüse yükleyip dağıttığını ifade etti.
Araç sürmeyi 45 yaşında öğrendiğini, hayvancılıkla uğraşmaya başladıktan sonra da minibüs kullandığını kaydeden Ceylani, “Sütü, kendi kullandığım minibüse yüklüyorum. Daha sonra da bunu ev ev, kapı kapı dolaşarak Antakya’daki müşterilerime ulaştırıyorum” dedi.
Ailesinden destek görmemesine rağmen çıktığı yoldan dönmeyi düşünmediğini bildiren Ceylani, “Ailem piyasanın bozulduğunu ve bu işi bırakmam gerektiğini belirterek, çiftliğe adımını bile atmadı. Onlara rağmen canla başla çalıştım. Dolandırıldığım zamanlar da oldu ama vazgeçmedim” diye konuştu.