Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

700 yıllık bin 111 taneli tespih ilgi görüyor

700 yıllık bin 111 taneli tespih ilgi görüyor

Kayseri’nin Develi ilçesinde andız ağacından yapılan yaklaşık 700 yıllık bin 111 taneli tespih ilgi görüyor.

Andız ağacından yapılan 13 metre uzunluğunda ve 5 kilogram ağırlığındaki tespih, Anadolu’nun Moğol istilasına uğradığı dönemde Selçuklu Devleti’nin önemli bir merkezi haline gelen Develi ilçesindeki tarihi Sivasi Hatun Camii‘nde muhafaza ediliyor. Sivasi Siti Hatun tarafından 1281 yılında yaptırılan tarihi camide bulunan dev tespihin, caminin yapımından yıllar sona Selçuklu’nun başkenti Konya’dan gönderildiği belirtiliyor.

Sivasi Hatun Cami İmam Hatibi Oktay İşçi, Selçuklu Devleti döneminden kalma bin 111 taneli dev tespihin yaklaşık 700 yıldır camilerinde muhafaza edildiğini söyledi.

“Tespih toz tutmama ve çürümeme özelliğine sahip”

Duvara monte edilen ahşap bir kutu içerisinde korunan ve sergilenen tespihte yüzlerce yıl geçmesine rağmen hiçbir deforme olmadığını belirten İşçi, tespihin toz tutmama ve çürümeme özelliğine sahip olduğunu ifade etti.

Cemaatin, sabah namazlarından sonra halka oluşturup dualar eşliğinde tespihi çektiğini aktaran İşçi, şunları kaydetti:

“Bu tespih, Selçuklu ve Osmanlı döneminde Salat-ı Nariye duası okunarak çekilmiştir. Tespihi, düşmana karşı galip gelmek, depremden, afetten korunmak için bu dua okunarak genellikle de sabah namazından sonra çekmişlerdir. İlmihallerde, bu dua 4 bin 444 kez okunursa “dileğiniz kabul olur diye’ yazar. O yüzden tespihimiz bin 111 tanelidir ve Salat-ı Nariye duasıyla okunarak 4 tur çekilirmiş.”

Etiketler