Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

750 bin öğrenci, 16 bin yetim kardeşini bağrına bastı

750 bin öğrenci, 16 bin yetim kardeşini bağrına bastı

İHH İnsani Yardım Vakfı’nın başlattığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Eğitim-Bir-Sen’in paydaş olduğu, “Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var” projesi kapsamında geçen eğitim öğretim yılında 750 bin öğrenci, 16 bin 747 yetim ile kardeş oldu.
Eğitim-Bir-Sen yetkililerden alınan bilgiye göre, 3. yılına giren “Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var” projesi ile 2015-2016 eğitim ve öğretim döneminde 81 ilde bütün okullarda kardeş yetim sayısının artırılması planlanıyor. Proje kapsamında, 2013-2014 eğitim öğretim yılında 6655 yetime 2100 okul tarafından destek verildi.
İYİLİKTE YARIŞTILAR
2014-2015 eğitim öğretim yılında da 81 ilde 6007 okuldan projeye destek geldi. Bu okullardaki 25 bine yakın sınıfta bulunan 750 bin öğrenci, “iyiliklerde yarışarak” önemli bir sosyal sorumluluk projesinin içerisinde yer aldı ve 16 bin 747 yetimle kardeş oldu. Ayrıca, 928 Kur’an-ı Kerim kursundan da 1380 yetime destek geldi.
Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Vekili Latif Selvi, “Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var” projesinin, çocukları küçük yaşlardan itibaren bilinçli, yardımsever, duyarlı ve başkalarının dertleriyle dertlenen insanlar olarak yetiştirebilmeyi esas aldığını belirtti. Küçük fedakarlıkların çocukların karakterlerinde olumlu etkisi bulunacağına işaret eden Selvi, şunları kaydetti:
“Proje, bencil, duyarsız, merhametsiz bir nesilden ziyade nitelikli, paylaşmayı seven, yardımsever nesillerin yetişmelerinde etkili olacak. Proje, huzurlu, güvenli, sağlıklı ortamlarda yaşayan çocuklarımızın, dünyanın herhangi bir bölgesinde zorluklar içerisinde yaşam mücadelesi veren başka yaşıtlarıyla paylaşma ve yardımlaşma bilincinde olması ve empati geliştirebilmesini sağlıyor. Bilinçli yapılan yardımlar çocukların kişisel ve duygusal gelişimine ciddi katkılarda bulunacak.”
HER AY 100 LİRA YARDIM
Projeye katılan sınıfların, bir ya da daha fazla yetimi destekleme kararı sonrası en az bir yıl boyunca her ay düzenli olarak 100 lira toplaması gerekiyor. Çocuklar ve gençler yetim kardeşlerini, İHH’nın Sponsorluk Destek Sistemi kapsamında yetim çalışmalarını yürüttüğü ülke ve bölgelerden seçiyor. Sponsorluk süreci başlatıldıktan sonra sınıflar adına eşleştirilen yetimlerin ülkesi, adı, yaşı ve fotoğrafını içeren “Yetim Özet Bilgi Formu” posta veya e-posta yoluyla her sınıfa ayrı ayrı gönderiliyor. Gönderilen yetim bilgi formları sınıf panolarına asılıyor. Böylece çocuklar destekledikleri yetimi her an hatırlama imkanı bulabiliyor. Sınıflar dilerse yetim kardeşleri ile mektuplaşabiliyor. Böylece Türkiye’den dünyaya uzanan yetim kardeşliği, mektup arkadaşlığıyla da pekiştiriliyor. Bir yılın sonunda dileyen sınıflar sponsorluklarına aynı yetim kardeşleriyle devam edebiliyor.

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!