Son Dakika

76 ilde FETÖ operasyonu: Bin 112 şüpheli hakkında gözaltı kararı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen, 2010'daki komiser yardımcılığına geçiş sınavına yönelik FETÖ soruşturması kapsamında 76 ilde eş zamanlı operasyon başlatıldı. Bin 112 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi. Şu ana kadar şüphelilerden 641'i yakalandı.
76 ilde FETÖ operasyonu: Bin 112 şüpheli hakkında gözaltı kararı AA

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında, 2010'da yapılan Polislikten Komiserliğe Geçiş Sınavı'nda Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyelerinin yazılı sınav öncesinde sorulara erişerek bunları örgüt mensuplarına verdiklerinin tespiti üzerine, soruların verildiği illerde eş zamanlı operasyon planlandı. 

Kaçakçılık ve organize suçlarla mücadele şube müdürlüklerince yürütülen operasyonun devam ettiği, adreslerinde bulunamayan şüphelilerin yakalanmasına yönelik çalışmaların sürdüğü bildirildi.

Soruşturma kapsamında hakkında gözaltı kararı çıkarılan 1112 kişiden 143'ünün başka FETÖ soruşturmaları kapsamında tutuklu bulunduğu, 130'unun ise görevde olduğu öğrenildi.

Hakkında yakalama kararı çıkarılan şüphelilerin isimlerinin, 2010'daki sınava ilişkin soruşturma kapsamında hazırlanan bilirkişi raporuyla belirlendiği, zanlıların tamamının bu sınavın iptal edilen 13 sorusuna da doğru yanıt verdiği tespit edildi.

Şüphelilerden 952'sinin isimlerinin gizli tanık "Garson"dan ele geçen SD kartta "kırmızı kod" ile yer aldığı kaydedildi.

Operasyonun hazırlıklarının bir süredir devam ettiği, bu kapsamda her ilden bir emniyet görevlisinin Ankara'ya çağrıldığı ve bu kişilere soruşturmaya ilişkin bilgi verildiği belirtildi.

Bu operasyonla, 2010'daki Polislikten Komiserliğe Geçiş Sınavı'na ilişkin soruşturmanın büyük ölçüde tamamlandığı bildirildi.

"FETÖ'NÜN DEVLETE SIZMA MEKANİZMASI OLARAK SINAVLAR"

FETÖ'nün devlete sızmak için sınavları nasıl kullandığına ilişkin tespit ve değerlendirmeler, Polis Akademisi tarafından hazırlanan "Yeni Nesil Terör: FETÖ'nün Analizi" raporunun "FETÖ'nün Devlete Sızma Mekanizması Olarak Sınavlar" bölümünde de yer almıştı.

FETÖ'nün, devletin stratejik noktalarına adam devşirmek amacıyla soru hırsızlığı yaptığı tespitine yer verilen raporda, 2000-2013 yılları arasındaki KPSS, ÖSS, ALES, Askeri Liseler, YDS gibi ÖSYM koordinatörlüğünde yapılan tüm sınav sorularının çalındığı belirtildi.

Rapora göre, FETÖ bu soruları, dershane ve özel okullarında öğrenim gören öğrencilerden bazılarına "Bizim, öğretmenleriniz, hocalarınız olarak sınavlar konusunda yıllardan beri gelen bir tecrübemiz var. ÖSYM sınavında da benzer sorular çıkar", bazılarına da "Abiniz/ablanız bu gece istihareye yattı ve sınavda çıkacak soruları gördü" diyerek sınav öncesinde çözdürdü.

Raporda, 2000-2007 yılları arasında askeri liselere yerleşen tüm öğrencilerin orta birinci sınıfı yurt dışında okudukları, 2000'de ALS ilk defa yapıldığına göre, 1997'de orta birinci sınıfı yurt dışında okuyan çocukların 3 sene sonra yapılacak sınavı kazanacaklarının o zamandan belli olduğu tespitine yer verildi.

Darbe girişimi ve sınav sorularının çalınması soruşturmaları kapsamında 300 bin kişinin incelenmesine ve yargılanmasına devam edildiği belirtilen raporda, örgüt üyeliğinin tespiti konusunda kullanılan yöntemlere değinildi.

Raporda, Emniyet Genel Müdürlüğüne ait Polis Meslek Yüksek Okulu (2008-2014) sınav sorularının 2014 ve sonrası hariç olmak üzere çalındığının, sınavlar üzerinde yapılan teknik analizlerde ortaya çıkarıldığı kaydedildi.

Kaynak: AA

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.